Firme din Iași
Date: set ONRC din · bilanțuri actualizate la .
Iași are 54.184 de firme active, dintre care 19.403 au depus bilanț pentru 2021 — locul 6 din 42 de județe după numărul de firme. Densitatea e de 71,2 firme la 1.000 de locuitori, sub media națională de 78,8. Cifra de afaceri cumulată, 35,0 mld RON, e 1,8% din totalul național (locul 16); firma medie facturează cu 42,8% sub media țării. Față de 2020, cifra de afaceri a crescut cu 21,4%.
Primele trei sectoare fac 17,5% din cifra de afaceri a județului. Iași concentrează 55,9% din firmele județului; urmează Miroslava și Valea Lupului. 35.342 de firme din județ au administrator înregistrat, conduse de 34.257 de persoane; 85,8% dintre acestea conduc o singură firmă, iar 168 conduc cinci sau mai multe.
Profil județ
Top sectoare în Iași
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| SL STOMATOLOGIE S.R.L. SRL | 46506198 | 8623 | 135.680 (2025) |
| HABT GLOBAL SERVICES S.R.L. SRL | 49979670 | 6201 | 135.654 (2025) |
| OUTLINE FISCAL S.R.L. SRL | 50268094 | 6920 | 135.650 (2025) |
| ATS BROKER S.R.L. SRL | 50221288 | 4762 | 135.650 (2025) |
| PS HR-ADVICE S.R.L. SRL | 45657702 | 7820 | 135.645 (2025) |
| SOFK S.R.L. SRL | 49915251 | 4776 | 135.629 (2025) |
| DUMAG S.R.L. SRL | 47691980 | 4932 | 135.623 (2025) |
| CD-TOTAL SRL SRL | 10590456 | 4120 | 135.579 (2025) |
| STER TAX S.R.L. SRL | 49147773 | 4933 | 135.576 (2025) |
| ALEXOAEI EXPERTCONT S.R.L. SRL | 40712431 | 6920 | 135.510 (2025) |
| BELLESSERE SRL SRL | 36884366 | 9622 | 135.505 (2025) |
| AMBIDEXTER SRL SRL | 35364225 | 8622 | 135.485 (2025) |
| NANOREC LLC S.R.L. SRL | 42857102 | 4791 | 135.476 (2025) |
| DOTON RECORDER S.R.L. SRL | 40400049 | 4791 | 135.458 (2025) |
| DIPLOMATIX SRL SRL | 19048972 | 7022 | 135.450 (2025) |
| LEGACY RUN.BIZ S.R.L. SRL | 43549755 | 6831 | 135.418 (2025) |
| EQUILIBRIUM HOME S.R.L. SRL | 44994424 | 6820 | 135.385 (2025) |
| ASOFII ASO CRIS S.R.L. SRL | 50207968 | 1071 | 135.327 (2025) |
| DAVID WOOD S.R.L. SRL | 43568153 | 4683 | 135.230 (2025) |
| MAD PACK IT SOLUTIONS S.R.L. SRL | 49946924 | 6311 | 135.202 (2025) |
| CASA OTILIA SRL SRL | 16533328 | 4649 | 135.180 (2025) |
| EDIL CONSTRUCT DE SI & MA SRL SRL | 29568026 | 4120 | 135.158 (2025) |
| MCA INSTAL TERMO SANITARE S.R.L. SRL | 45924320 | 4322 | 135.136 (2025) |
| EXPERTCONT PC SRL SRL | 35402094 | 6920 | 135.100 (2025) |
| FRAPETCO S.R.L. SRL | 45478162 | 4933 | 135.049 (2025) |
| ELBIS DISTRIBUTION SRL SRL | 36178603 | 4619 | 135.000 (2025) |
| CONT ME WORKER S.R.L. SRL | 49479705 | 6920 | 135.000 (2025) |
| CREATIVE ARTISANS BOUTIQUE S.R.L. SRL | 46290492 | 1071 | 134.917 (2024) |
| MADO NETWORK SRL SRL | 27403803 | 5611 | 134.912 (2025) |
| MVR MANAGEMENT SRL SRL | 34254933 | 6622 | 134.899 (2024) |
| VINĂRIA VECHE SRL SRL | 34192016 | 4617 | 134.891 (2025) |
| NEXT LEVEL BOTOŞANI SRL SRL | 31426090 | 4771 | 134.886 (2025) |
| BEAUTY PARTNER S.R.L. SRL | 41269422 | 9602 | 134.873 (2025) |
| PROHAIR S.R.L. SRL | 40668549 | 9621 | 134.873 (2025) |
| CVA BEST RIDE S.R.L. SRL | 51281881 | 4933 | 134.860 (2025) |
| DISIDENT DEMETRIOS SRL SRL | 36024655 | 3250 | 134.860 (2025) |
| YULI BUILDINGS S.R.L. SRL | 43539352 | 4120 | 134.800 (2025) |
| SAFE.RIDE.FLEET S.R.L. SRL | 50483297 | 4933 | 134.799 (2025) |
| PRIMACONT SRL SRL | 15596360 | 8299 | 134.750 (2025) |
| RST XTREME SERVICE S.R.L. SRL | 46471863 | 2553 | 134.746 (2025) |
| ECO-TEX 2004 SRL SRL | 16060645 | 4616 | 134.733 (2025) |
| LAURINDA S.R.L. SRL | 43251588 | 1071 | 134.726 (2025) |
| DIP RESEARCH SRL SRL | 35913846 | 7219 | 134.681 (2025) |
| PEANCOLE SRL SRL | 10259321 | 4711 | 134.675 (2025) |
| IT QUANTUM ERA S.R.L. SRL | 48670331 | 6201 | 134.645 (2025) |
| ECRU STUDIO S.R.L. SRL | 50438849 | 7413 | 134.623 (2025) |
| CU PLUTA S.R.L. SRL | 52537059 | 8230 | 134.611 (2025) |
| PRINTONER SRL SRL | 37948115 | 1812 | 134.587 (2025) |
| COOPERATIVA AGRICOLĂ DE GRADUL I ECOLEG TÂRGU FRUMOS CA | 36141159 | 4631 | 134.579 (2025) |
| DARE TO LIVE SRL SRL | 36000435 | 7311 | 134.558 (2025) |