Firme din Iași
Date: set ONRC din · bilanțuri actualizate la .
Iași are 54.184 de firme active, dintre care 19.404 au depus bilanț pentru 2021 — locul 6 din 42 de județe după numărul de firme. Densitatea e de 71,2 firme la 1.000 de locuitori, sub media națională de 78,8. Cifra de afaceri cumulată, 35,0 mld RON, e 1,8% din totalul național (locul 16); firma medie facturează cu 42,8% sub media țării. Față de 2020, cifra de afaceri a crescut cu 21,4%.
Primele trei sectoare fac 17,5% din cifra de afaceri a județului. Iași concentrează 55,9% din firmele județului; urmează Miroslava și Valea Lupului. 35.342 de firme din județ au administrator înregistrat, conduse de 34.257 de persoane; 85,8% dintre acestea conduc o singură firmă, iar 168 conduc cinci sau mai multe.
Profil județ
Top sectoare în Iași
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| AIG TRANS S.R.L. SRL | 49382639 | 4933 | 9.182 (2025) |
| CEZ TENC CONSTRUCT S.R.L. SRL | 48554671 | 4120 | 9.180 (2025) |
| VALEX COM SERVICE SRL SRL | 10301418 | 6820 | 9.160 (2025) |
| MERCURY TOOLS S.R.L. SRL | 41243082 | 4639 | 9.149 (2024) |
| DOMIŢIAN SRL SRL | 23325770 | 4740 | 9.126 (2025) |
| ADCOM SRL SRL | 3636836 | 4775 | 9.114 (2025) |
| FAAMNOVATIV S.R.L. SRL | 47044623 | 7413 | 9.100 (2024) |
| GLASSWING BUTTERFLY SRL SRL | 37953391 | 8559 | 9.088 (2020) |
| K3 MARKETING S.R.L. SRL | 52757550 | 7311 | 9.083 (2025) |
| C & D CONSULTING-IMOB SRL SRL | 33047166 | 6831 | 9.078 (2024) |
| ROYAL JOY TOURS S.R.L. SRL | 50960949 | 7911 | 9.066 (2025) |
| LOGHINDIAMOND S.R.L. SRL | 43713750 | 4775 | 9.059 (2025) |
| SCUTIBAER S.R.L. SRL | 46187277 | 7711 | 9.051 (2025) |
| PROF ESTHETICS SCHOOL S.R.L. SRL | 48535130 | 8559 | 9.045 (2025) |
| DANYCOST SPEEDY S.R.L. SRL | 44488923 | 4932 | 9.044 (2025) |
| BELA BUCIUM STAR S.R.L. SRL | 41938322 | 4520 | 9.043 (2022) |
| GAA-TECHNOLOGY S.R.L. SRL | 33764357 | 2223 | 9.025 (2025) |
| SET COMP SRL SRL | 10150145 | 5262 | 9.019 (2020) |
| ALEXHAK EXPERT VILLAGE S.R.L. SRL | 42506780 | 4781 | 9.000 (2025) |
| HYPERA YOUTH S.R.L. SRL | 37960488 | 8569 | 9.000 (2025) |
| SCENCO SRL SRL | 35447428 | 7112 | 9.000 (2020) |
| BSF CONCEPT GROUP S.R.L. SRL | 52983655 | 4775 | 9.000 (2025) |
| RG IMMOBILIARE IASI S.R.L. SRL | 50145709 | 6831 | 9.000 (2025) |
| SHA DEV S.R.L. SRL | 46714709 | 4110 | 9.000 (2025) |
| UVE-PRO SRL SRL | 14706287 | 7112 | 9.000 (2025) |
| TKA CARS S.R.L. SRL | 48723916 | 7711 | 9.000 (2024) |
| ENERGO MARKETING SRL SRL | 14058258 | 7022 | 8.990 (2024) |
| ODYSSEY AGENCY SRL SRL | 37312842 | 5610 | 8.963 (2024) |
| STOMADOC S.R.L. SRL | 43480174 | 8623 | 8.960 (2025) |
| MIA'S CARAVAN S.R.L. SRL | 47112981 | 5610 | 8.957 (2025) |
| P.C.G.-VET SRL SRL | 14558970 | 7500 | 8.937 (2025) |
| HAIL REPAIR SYSTEM S.R.L. SRL | 47791548 | 9531 | 8.928 (2025) |
| IULY TRANS INDUSTRY SRL SRL | 32411136 | 4941 | 8.910 (2019) |
| IASIGSMREPARATII S.R.L. SRL | 46316886 | 9510 | 8.909 (2025) |
| HOLDINGS.TDS S.R.L. SRL | 45071060 | 9531 | 8.900 (2025) |
| POPESCU RA S.R.L. SRL | 36365750 | 7499 | 8.900 (2025) |
| DIDARMIR IMPETRANS S.R.L. SRL | 42082871 | 5611 | 8.900 (2025) |
| BIOTIPS MICU SRL SRL | 37673545 | 9622 | 8.895 (2025) |
| GEOFIN.RO S.R.L. SRL | 39994894 | 7020 | 8.882 (2025) |
| RINDU SRL SRL | 22903301 | 9311 | 8.858 (2025) |
| MILERMEDICARE S.R.L. SRL | 45718273 | 8622 | 8.840 (2025) |
| EREM SOF SRL SRL | 36522579 | 4932 | 8.836 (2025) |
| 3D OBJECTS SRL SRL | 37759370 | 3299 | 8.823 (2025) |
| BYACIO ART CONCEPT S.R.L. SRL | 51810745 | 1812 | 8.814 (2025) |
| INTER LOLTRANS SRL SRL | 28108216 | 4932 | 8.807 (2025) |
| MARCU SOFTWARE SOLUTIONS S.R.L. SRL | 52620285 | 6391 | 8.805 (2025) |
| SALON POSH SRL SRL | 35635251 | 9621 | 8.800 (2025) |
| PARAU ALICRIS S.R.L. SRL | 46056395 | 4933 | 8.799 (2025) |
| CĂSUŢE DE POVESTE S.R.L. SRL | 53029040 | 3100 | 8.788 (2025) |
| CYM FUN SRL SRL | 34119422 | 5630 | 8.768 (2024) |