Firme din Iași
Date: set ONRC din · bilanțuri actualizate la .
Iași are 54.184 de firme active, dintre care 19.404 au depus bilanț pentru 2021 — locul 6 din 42 de județe după numărul de firme. Densitatea e de 71,2 firme la 1.000 de locuitori, sub media națională de 78,8. Cifra de afaceri cumulată, 35,0 mld RON, e 1,8% din totalul național (locul 16); firma medie facturează cu 42,8% sub media țării. Față de 2020, cifra de afaceri a crescut cu 21,4%.
Primele trei sectoare fac 17,5% din cifra de afaceri a județului. Iași concentrează 55,9% din firmele județului; urmează Miroslava și Valea Lupului. 35.342 de firme din județ au administrator înregistrat, conduse de 34.257 de persoane; 85,8% dintre acestea conduc o singură firmă, iar 168 conduc cinci sau mai multe.
Profil județ
Top sectoare în Iași
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| PRESTON CONSULTING SRL SRL | 32842139 | 7022 | 1.700 (2025) |
| ONOFREI LOGISTICS S.R.L. SRL | 47179299 | 4941 | 1.700 (2023) |
| URSEVENTS S.R.L. SRL | 47771214 | 5630 | 1.700 (2025) |
| VLADMARAS S.R.L. SRL | 43073600 | 4712 | 1.688 (2025) |
| WDP SECURITY SYSTEMS SRL SRL | 31514370 | 8020 | 1.681 (2020) |
| MASTER AUTO DETAILING S.R.L. SRL | 46154458 | 7420 | 1.670 (2025) |
| RUL WORLD S.R.L. SRL | 40320730 | 7022 | 1.667 (2021) |
| RUVISAM SRL SRL | 30772460 | 4647 | 1.666 (2019) |
| ROMSEN IND SRL SRL | 8643087 | 4673 | 1.664 (2025) |
| STS MEDIA SRL SRL | 33940151 | 4791 | 1.657 (2025) |
| CREATIVE CONSTRIF SRL SRL | 27354751 | 4120 | 1.656 (2021) |
| SARRAH SOLUTIONS S.R.L. SRL | 43224699 | 4791 | 1.655 (2024) |
| MARIA CRISTINA CLINIC S.R.L. SRL | 46427531 | 6210 | 1.654 (2025) |
| HOLLYCUSTOM S.R.L. SRL | 50712005 | 4520 | 1.650 (2025) |
| CONTROL DEVELOPMENT S.R.L. SRL | 45887043 | 6210 | 1.649 (2023) |
| EXEND SOLUTIONS SRL SRL | 16009375 | 4644 | 1.647 (2024) |
| VICSOR CAFFE S.R.L. SRL | 48386802 | 5630 | 1.644 (2024) |
| FEEL PRINT SRL SRL | 27952240 | 1812 | 1.642 (2025) |
| DACRAL-AGENT DE ASIGURARE SRL SRL | 16261258 | 6622 | 1.640 (2023) |
| MAXIMUS PRO CONSULTING S.R.L. SRL | 50664730 | 7490 | 1.635 (2025) |
| TULIPE NOIRE SRL SRL | 3912443 | 4724 | 1.633 (2025) |
| SENS21 CONCEPT S.R.L. SRL | 50640804 | 4791 | 1.625 (2025) |
| MONTRIX S.R.L. SRL | 52409491 | 4791 | 1.625 (2025) |
| ANDREI & ELVIS - LA ALADIN S.R.L. SRL | 50556160 | 5630 | 1.605 (2025) |
| GAME GOLD SRL SRL | 25608640 | 5630 | 1.603 (2016) |
| FIRESC AROME APRINSE S.R.L. SRL | 51172752 | 3299 | 1.602 (2025) |
| ACAGO LOGISTICS S.R.L. SRL | 23405399 | 5210 | 1.601 (2025) |
| ALGORITM CARE S.R.L. SRL | 30548804 | 8710 | 1.600 (2025) |
| CHERT ARIFAB CONSTRUCT S.R.L. SRL | 44074530 | 4120 | 1.600 (2022) |
| SOFISTICAKE S.R.L. SRL | 40654764 | 1071 | 1.590 (2025) |
| SOLEVENTO ENERGIE S.R.L. SRL | 47187623 | 3512 | 1.580 (2025) |
| SMILE PLEASE S.R.L. SRL | 49483463 | 8121 | 1.568 (2024) |
| ROUA HARO S.R.L. SRL | 43250990 | 1071 | 1.565 (2024) |
| MIKKO TOPSELL S.R.L. SRL | 51073945 | 4712 | 1.564 (2025) |
| ACULAR BEAUTY S.R.L. SRL | 48964914 | 9622 | 1.550 (2025) |
| HOMESET.RO S.R.L. SRL | 40416975 | 3109 | 1.530 (2023) |
| MEDIROM INSTRUMENTS SALES S.R.L. SRL | 45485500 | 4646 | 1.521 (2025) |
| FLORINA BEAUTY S.R.L. SRL | 44959532 | 9602 | 1.520 (2024) |
| SMARTZONE S.R.L. SRL | 48143064 | 4791 | 1.514 (2024) |
| MEROET GRUP S.R.L. SRL | 43477616 | 5520 | 1.500 (2025) |
| DIB KLAUSS S.R.L. SRL | 47407753 | 4711 | 1.500 (2025) |
| ACC HELP S.R.L. SRL | 52671467 | 9020 | 1.500 (2025) |
| CASA DE EXCELENŢĂ ÎN DREPT S.R.L. SRL | 18810212 | 6910 | 1.500 (2025) |
| ALPHA PRIME DOORS S.R.L. SRL | 39831960 | 4329 | 1.500 (2024) |
| IRON LYONESS S.R.L. SRL | 46864803 | 2512 | 1.500 (2025) |
| LA JOC ARION S.R.L. SRL | 39364074 | 5520 | 1.500 (2025) |
| DANYMED SĂNĂTATE VIE S.R.L. SRL | 41228848 | 8622 | 1.500 (2024) |
| CHIRURGIEN S.T. SRL SRL | 36325062 | 8622 | 1.500 (2025) |
| EXPERT MOLDOCONT SRL SRL | 24862011 | 6920 | 1.500 (2024) |
| SEA SRL SRL | 22787894 | 4110 | 1.500 (2023) |