Firme din Iași
Date: set ONRC din · bilanțuri actualizate la .
Iași are 54.200 de firme active, dintre care 22.338 au depus bilanț pentru 2022 — locul 6 din 42 de județe după numărul de firme. Densitatea e de 71,2 firme la 1.000 de locuitori, sub media națională de 78,8. Cifra de afaceri cumulată, 42,1 mld RON, e 1,7% din totalul național (locul 15); firma medie facturează cu 47,5% sub media țării. Față de 2021, cifra de afaceri a crescut cu 20,3%.
Primele trei sectoare fac 16,7% din cifra de afaceri a județului. Iași concentrează 55,9% din firmele județului; urmează Miroslava și Valea Lupului. 35.352 de firme din județ au administrator înregistrat, conduse de 34.268 de persoane; 85,8% dintre acestea conduc o singură firmă, iar 168 conduc cinci sau mai multe.
Profil județ
Top sectoare în Iași
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| AVICENA COMPUTERS GRUP SRL SRL | 16994054 | 4650 | 909.496 (2025) |
| TERA FOREST-WOOD SRL SRL | 31220812 | 4673 | 909.336 (2025) |
| RARDENTAL SRL SRL | 31649912 | 8623 | 909.172 (2025) |
| STEFY'S TRADING NEST S.R.L. SRL | 47927152 | 8299 | 908.968 (2025) |
| BRANDWEB DESIGN SRL SRL | 24535842 | 6210 | 908.535 (2025) |
| L & M SRL SRL | 1972546 | 8299 | 908.290 (2025) |
| ECO-VADRUS S.R.L. SRL | 46437004 | 4775 | 907.974 (2025) |
| DIA SERV SRL SRL | 9956791 | 4649 | 907.655 (2025) |
| VAROLLI SRL SRL | 24291462 | 9602 | 907.650 (2025) |
| PORTELAN SRL SRL | 1960177 | 4755 | 907.634 (2025) |
| LT STEELWORKS S.R.L. SRL | 47442521 | 9531 | 907.516 (2025) |
| ZEBRA TEXTIL S.R.L. SRL | 41378560 | 4791 | 907.315 (2025) |
| HVAC CONSULTING IAȘI S.R.L. SRL | 40293864 | 4322 | 907.257 (2025) |
| AXA HERMES S.R.L. SRL | 43287670 | 4711 | 907.093 (2025) |
| L.G. IULIUS SRL SRL | 16167650 | 4711 | 907.007 (2025) |
| CNT QUICK MACHINE S.R.L. SRL | 40577211 | 5630 | 906.324 (2025) |
| CONTE FARM SRL SRL | 24409232 | 4773 | 906.208 (2025) |
| ENACRISGRUP S.R.L. SRL | 43308021 | 4321 | 906.110 (2025) |
| DELLIZZA21 S.R.L. SRL | 45172758 | 5611 | 905.743 (2025) |
| DESIGNS BY CYN S.R.L. SRL | 41335500 | 1421 | 905.598 (2025) |
| GEORGE IMPEX SRL SRL | 13783931 | 5630 | 905.210 (2025) |
| ADIMAR ELECTRIC S.R.L. SRL | 35843066 | 4321 | 905.002 (2025) |
| LAUTEMAR SRL SRL | 18743334 | 9531 | 904.627 (2025) |
| BISTRI ENGINEERING S.R.L. SRL | 46316770 | 6210 | 904.301 (2025) |
| DOCTORI DARCA S.R.L. SRL | 44687551 | 8622 | 904.207 (2025) |
| BEST ART INTERNATIONAL DESIGN S.R.L. SRL | 45286647 | 4120 | 904.064 (2025) |
| IRI. MH SRL SRL | 32180201 | 4711 | 903.700 (2025) |
| AN NORDIC STUDIO S.R.L. SRL | 39591069 | 4613 | 903.411 (2025) |
| MÂNCĂTORIA S.R.L. SRL | 50228480 | 5611 | 903.313 (2025) |
| PSIHOMEDAS SRL SRL | 22664867 | 8622 | 902.834 (2025) |
| CONSULT O.R.L. S.R.L. SRL | 41290521 | 8622 | 902.576 (2025) |
| TOPCROPS SRL SRL | 32508377 | 5320 | 902.558 (2024) |
| DISAC IT CONSULTING S.R.L. SRL | 44827345 | 6201 | 902.536 (2025) |
| ALPAS ADVERT CON S.R.L. SRL | 40771454 | 7311 | 902.247 (2025) |
| M & T TRANSPORT S.R.L. SRL | 46043255 | 4941 | 901.626 (2024) |
| LUCI TRANS SRL SRL | 8778378 | 4941 | 900.820 (2025) |
| TRADIŢII AGRICOLE S.R.L. SRL | 41541801 | 0111 | 900.470 (2025) |
| RZA DEVELOPMENT S.R.L. SRL | 41543047 | 4100 | 900.296 (2025) |
| PRIMOBIL ECO S.R.L. SRL | 30126966 | 4615 | 899.928 (2023) |
| ANDERSON-KLAU SRL SRL | 32816962 | 9602 | 899.790 (2025) |
| AGRO MARILENA SRL SRL | 27382905 | 0111 | 899.748 (2025) |
| DRAGO TOP EDIL S.R.L. SRL | 46310247 | 4120 | 899.443 (2025) |
| HIPOCRATFARM SRL SRL | 13840999 | 6820 | 899.240 (2025) |
| WANDERLUST BEAUTY S.R.L. SRL | 41094185 | 9621 | 899.045 (2025) |
| ONUR AUTOTRANSPORT S.R.L. SRL | 40461615 | 4941 | 898.921 (2025) |
| INFOMARK SRL SRL | 13830782 | 2511 | 898.671 (2025) |
| DUBLA PARTIES S.R.L. SRL | 45550454 | 9329 | 898.478 (2025) |
| CAFE STORY SRL SRL | 37138461 | 5630 | 898.329 (2025) |
| BBCGEOTECHNIC SRL SRL | 31110330 | 7120 | 897.933 (2025) |
| MAXIBUS TRANS SRL SRL | 14733060 | 4931 | 897.610 (2025) |