Firme din Iași
Date: set ONRC din · bilanțuri actualizate la .
Iași are 54.190 de firme active, dintre care 22.334 au depus bilanț pentru 2022 — locul 6 din 42 de județe după numărul de firme. Densitatea e de 71,2 firme la 1.000 de locuitori, sub media națională de 78,8. Cifra de afaceri cumulată, 42,1 mld RON, e 1,7% din totalul național (locul 15); firma medie facturează cu 47,5% sub media țării. Față de 2021, cifra de afaceri a crescut cu 20,3%.
Primele trei sectoare fac 16,7% din cifra de afaceri a județului. Iași concentrează 55,9% din firmele județului; urmează Miroslava și Valea Lupului. 35.346 de firme din județ au administrator înregistrat, conduse de 34.261 de persoane; 85,8% dintre acestea conduc o singură firmă, iar 168 conduc cinci sau mai multe.
Profil județ
Top sectoare în Iași
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| VIILOR PRESTIGE PROJECT S.R.L. SRL | 45225186 | 6812 | 460.624 (2025) |
| POP'S BOAT S.R.L. SRL | 48021059 | 3315 | 460.514 (2025) |
| STRUCT CONCEPT SRL SRL | 31682595 | 7112 | 460.461 (2025) |
| ASTRAVID PRODUCT S.R.L. SRL | 41029047 | 4725 | 460.418 (2025) |
| AGRO LIT S.R.L. SRL | 49915154 | 0150 | 460.331 (2025) |
| SMILEY DENT ROX S.R.L. SRL | 49846747 | 8623 | 460.200 (2025) |
| ORGANIHRANA S.R.L. SRL | 44546706 | 4711 | 460.062 (2025) |
| FAST WIND MIHAI S.R.L. SRL | 46116896 | 3314 | 460.029 (2025) |
| NAAMA & AMIRA S.R.L. SRL | 46635389 | 4520 | 460.026 (2024) |
| MTLDENTIX S.R.L. SRL | 39361140 | 8623 | 459.866 (2025) |
| ACTIV ROOF SRL SRL | 30548847 | 4391 | 459.858 (2025) |
| LUXDECO CONSTRUCT S.R.L. SRL | 38677545 | 4120 | 459.650 (2025) |
| VASYHOT SRL SRL | 17351391 | 0111 | 459.614 (2025) |
| UNIFLOR GARDEN SRL SRL | 31110348 | 4622 | 459.511 (2025) |
| KICO IT SOLUTIONS S.R.L. SRL | 50195820 | 6220 | 459.431 (2025) |
| XIPE S.R.L. SRL | 49428396 | 7311 | 459.326 (2024) |
| NEXUS MEDIA SERVICE SRL SRL | 16402241 | 5829 | 459.303 (2025) |
| GREEN IDEAS S.R.L. SRL | 34296106 | 8130 | 459.258 (2025) |
| TED 4 YOU S.R.L. SRL | 46046480 | 4711 | 459.183 (2025) |
| TRANSINTERN & INTERNATIONAL S.R.L. SRL | 39328780 | 4941 | 459.059 (2025) |
| HRI PROFIT S.R.L. SRL | 42578965 | 4690 | 458.891 (2025) |
| ARTLOGO SRL SRL | 19195353 | 7311 | 458.819 (2025) |
| 3D PRINTING ROOM S.R.L. SRL | 49275470 | 6210 | 458.626 (2025) |
| HENVEX ENGINEERING S.R.L. SRL | 50754833 | 4664 | 458.624 (2025) |
| ARTHROSPORT SRL SRL | 35470560 | 8621 | 458.314 (2025) |
| CAPŞA LAURA IT S.R.L. SRL | 49007958 | 6210 | 458.290 (2025) |
| EAT & GO SRL SRL | 32422240 | 5610 | 458.276 (2024) |
| NKT MANY SOLUTIONS S.R.L. SRL | 47195740 | 4941 | 458.220 (2025) |
| CODE ARTILLERY S.R.L. SRL | 47350037 | 6210 | 458.154 (2025) |
| R.V.R. TAXI SRL SRL | 30745644 | 4932 | 458.067 (2023) |
| BLACK CARD MEDIA SRL SRL | 28323877 | 4690 | 458.025 (2025) |
| SERON S.R.L. SRL | 51773957 | 4791 | 458.025 (2025) |
| URSMY TRANS PROJECT S.R.L. SRL | 45273140 | 4941 | 457.999 (2025) |
| BUCIUM SCAV S.R.L. SRL | 49900579 | 4120 | 457.986 (2025) |
| SANODERMA SRL SRL | 34842690 | 8622 | 457.919 (2025) |
| MACODEN MARKET SRL SRL | 31741551 | 4711 | 457.873 (2025) |
| AMC ACCOUNT INFO S.R.L. SRL | 49780499 | 6920 | 457.799 (2025) |
| COMPLET RUTIER HD S.R.L. SRL | 43109770 | 7112 | 457.698 (2025) |
| CATALIN CONSULTING SRL SRL | 25132864 | 4711 | 457.686 (2025) |
| ALFA TEAM LIDER S.R.L. SRL | 44216236 | 4619 | 457.486 (2025) |
| TRUSTPRO S.R.L. SRL | 51778032 | 4100 | 457.440 (2025) |
| OYO COFFEE IASI S.R.L. SRL | 45055464 | 4711 | 457.437 (2025) |
| ADV TRAVEL MEDIA S.R.L. SRL | 46743950 | 7311 | 457.414 (2025) |
| MARBAT AUTOMATION S.R.L. SRL | 45818361 | 6210 | 457.409 (2025) |
| COLOMBO STUDIO S.R.L. SRL | 39034025 | 9522 | 457.397 (2025) |
| MODECO MONTAJ SERV SRL SRL | 35893528 | 0125 | 457.390 (2024) |
| MB CONSULTING S.R.L. SRL | 48902733 | 6210 | 457.390 (2025) |
| ROOTPATH SOFTWARE S.R.L. SRL | 46901600 | 6201 | 457.313 (2025) |
| DAVILA CONFORT S.R.L. SRL | 40799781 | 4322 | 457.247 (2025) |
| NWAVE SOFTWARE S.R.L. SRL | 45051047 | 6210 | 457.226 (2025) |