Firme din Iași
Date: set ONRC din · bilanțuri actualizate la .
Iași are 54.184 de firme active, dintre care 22.331 au depus bilanț pentru 2022 — locul 6 din 42 de județe după numărul de firme. Densitatea e de 71,2 firme la 1.000 de locuitori, sub media națională de 78,8. Cifra de afaceri cumulată, 42,1 mld RON, e 1,7% din totalul național (locul 15); firma medie facturează cu 47,5% sub media țării. Față de 2021, cifra de afaceri a crescut cu 20,3%.
Primele trei sectoare fac 16,7% din cifra de afaceri a județului. Iași concentrează 55,9% din firmele județului; urmează Miroslava și Valea Lupului. 35.342 de firme din județ au administrator înregistrat, conduse de 34.257 de persoane; 85,8% dintre acestea conduc o singură firmă, iar 168 conduc cinci sau mai multe.
Profil județ
Top sectoare în Iași
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| FABIREX SOCIETATE CU RASPUNDERE LIMITATĂ SRL | 51539841 | 4711 | 157.024 (2025) |
| LANCOS ADM S.R.L. SRL | 51572023 | 8121 | 156.990 (2025) |
| DESYELV SRL SRL | 16722114 | 7711 | 156.915 (2025) |
| CENTRAL CASA SRL SRL | 32695321 | 6831 | 156.904 (2025) |
| AS JEWELRY DESIGN S.R.L. SRL | 47251840 | 4778 | 156.851 (2025) |
| NICO WEB PRO ART S.R.L. SRL | 50484578 | 7412 | 156.844 (2025) |
| IMPACT IULCOM SRL SRL | 18490142 | 4755 | 156.809 (2025) |
| ENT-SYSTEMS SRL SRL | 5069983 | 4741 | 156.789 (2021) |
| DENMAR NACRUT S.R.L. SRL | 40332254 | 9621 | 156.768 (2024) |
| CRISTIAN DENT S.R.L. SRL | 40103293 | 8623 | 156.768 (2025) |
| BYD & DEIBYD SRL SRL | 30265921 | 4711 | 156.767 (2023) |
| ANA MED PHYS SRL SRL | 38300560 | 7112 | 156.710 (2025) |
| TOPIVET S.R.L. SRL | 48480752 | 7500 | 156.705 (2025) |
| TRAVEL REPEAT S.R.L. SRL | 48369933 | 7912 | 156.702 (2025) |
| EUS-RENT A CAR S.R.L. SRL | 41534626 | 7711 | 156.592 (2025) |
| PERFECT CLEAN OC S.R.L. SRL | 50824130 | 8121 | 156.574 (2025) |
| COSCLEAN SRL SRL | 33858095 | 9610 | 156.499 (2025) |
| ATMOSPHERE GYM S.R.L. SRL | 37389145 | 9313 | 156.477 (2025) |
| TIJESS IMPEX SRL-D SRL | 32358474 | 4711 | 156.461 (2025) |
| CNC DESIGN PRODUCTION SRL SRL | 38282863 | 7311 | 156.411 (2025) |
| ZAHIONS TRUCK S.R.L. SRL | 40515111 | 4933 | 156.400 (2025) |
| THE BLUE ADVISER S.R.L. SRL | 40422470 | 6831 | 156.339 (2025) |
| DOMIC TRADING S.R.L. SRL | 34183255 | 4532 | 156.309 (2025) |
| ERICA MEDIA STUDIO S.R.L. SRL | 44190160 | 7312 | 156.309 (2025) |
| LUNA ADMIN S.R.L. SRL | 52867812 | 6832 | 156.294 (2025) |
| BARBERINO SHOP S.R.L. SRL | 40556383 | 9602 | 156.286 (2022) |
| CEZARIS COMPANY SRL SRL | 6886969 | 4933 | 156.275 (2025) |
| ELIT MOB GRUP S.R.L. SRL | 47981267 | 3109 | 156.241 (2025) |
| MUNTIANU GABI TOUR S.R.L. SRL | 40956835 | 4939 | 156.230 (2025) |
| CARICATURESCU S.R.L. SRL | 39796897 | 9003 | 156.173 (2025) |
| ALE BIC TRAVEL S.R.L. SRL | 40536866 | 4941 | 156.095 (2025) |
| PNEUMOCOLAB S.R.L. SRL | 50623862 | 8622 | 156.090 (2025) |
| BĂGEA CONSTRUCŢII ŞI RESTAURĂRI SRL SRL | 25644147 | 4100 | 156.076 (2024) |
| BCOSTEL & FLORENTINA SRL SRL | 36980614 | 1421 | 155.993 (2025) |
| I.R. CONT EXPERT SRL SRL | 37013247 | 6920 | 155.940 (2025) |
| DADA CONSTRUCT SRL SRL | 33576167 | 4399 | 155.910 (2025) |
| FENSTER TOOLS S.R.L. SRL | 47297758 | 4791 | 155.860 (2023) |
| AVIV PRINT S.R.L. SRL | 43723044 | 1812 | 155.822 (2025) |
| WIN ENTERPRISE S.R.L. SRL | 45208916 | 8559 | 155.819 (2025) |
| PSIERA INNOVATIONS S.R.L. SRL | 50020560 | 6210 | 155.773 (2025) |
| TOPICASE S.R.L. SRL | 49282729 | 8230 | 155.762 (2025) |
| ABI CONCEPT ZECE S.R.L. SRL | 50171201 | 4727 | 155.759 (2025) |
| ALAIN ROUTE SRL SRL | 27166189 | 4941 | 155.750 (2025) |
| EASTDENT S.R.L. SRL | 48824953 | 3250 | 155.705 (2025) |
| LINOCAGRO SRL SRL | 32851196 | 0111 | 155.627 (2025) |
| VESTIDIS MANAGEMENT S.R.L. SRL | 26436306 | 7112 | 155.397 (2025) |
| FAN TOUR & TRAVEL SRL SRL | 15991068 | 4939 | 155.395 (2025) |
| URBA SISTEM SRL SRL | 24027461 | 7111 | 155.356 (2025) |
| PERFORMIKON S.R.L. SRL | 49396570 | 8559 | 155.309 (2025) |
| COSMIL PROD SRL SRL | 13390010 | 2561 | 155.304 (2025) |