Firme din Iași
Date: set ONRC din · bilanțuri actualizate la .
Iași are 54.184 de firme active, dintre care 22.331 au depus bilanț pentru 2022 — locul 6 din 42 de județe după numărul de firme. Densitatea e de 71,2 firme la 1.000 de locuitori, sub media națională de 78,8. Cifra de afaceri cumulată, 42,1 mld RON, e 1,7% din totalul național (locul 15); firma medie facturează cu 47,5% sub media țării. Față de 2021, cifra de afaceri a crescut cu 20,3%.
Primele trei sectoare fac 16,7% din cifra de afaceri a județului. Iași concentrează 55,9% din firmele județului; urmează Miroslava și Valea Lupului. 35.342 de firme din județ au administrator înregistrat, conduse de 34.257 de persoane; 85,8% dintre acestea conduc o singură firmă, iar 168 conduc cinci sau mai multe.
Profil județ
Top sectoare în Iași
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| ZENITECH S.R.L. SRL | 52326965 | 6220 | 134.500 (2025) |
| PRECASA VISAGE SRL SRL | 15524143 | 8121 | 134.458 (2025) |
| GIOVANNI TOUR SRL SRL | 31702056 | 5320 | 134.448 (2025) |
| TRANZ BEST CĂTĂLIN S.R.L. SRL | 47060742 | 4711 | 134.399 (2025) |
| IMOBILIAR-TRUST SRL SRL | 15874122 | 6832 | 134.392 (2025) |
| DA LYTICS AGENCY S.R.L. SRL | 52565660 | 6210 | 134.359 (2025) |
| AVE GARDEN S.R.L. SRL | 48637955 | 8130 | 134.334 (2025) |
| ANIMATERRA VET MEDICAL S.R.L. SRL | 51744650 | 7500 | 134.291 (2025) |
| TWOBROSTUDIO S.R.L. SRL | 46433924 | 5630 | 134.210 (2025) |
| MCENTRUM CLINIC S.R.L. SRL | 44789845 | 9604 | 134.196 (2025) |
| BFA STORE S.R.L. SRL | 51437850 | 4711 | 134.157 (2025) |
| PETER FISHING S.R.L. SRL | 40713569 | 4621 | 134.144 (2025) |
| EYESSENCE STUDIOS S.R.L. SRL | 48616014 | 7420 | 134.136 (2025) |
| TOP SMART EVALUATION S.R.L. SRL | 44288194 | 6831 | 134.108 (2025) |
| RADI-CRIS-CONS S.R.L. SRL | 50172347 | 7112 | 134.100 (2025) |
| NEO AGRITECH S.R.L. SRL | 47761741 | 0111 | 134.100 (2025) |
| CAR FIX GARAJ S.R.L. SRL | 43504400 | 4939 | 134.079 (2024) |
| TGM CONSULTING OFFICE S.R.L. SRL | 41557816 | 7112 | 134.015 (2025) |
| ONE RIDE S.R.L. SRL | 44511350 | 7711 | 134.014 (2025) |
| ADRICATA S.R.L. SRL | 49438721 | 4933 | 133.972 (2025) |
| COLOR TOOL SRL SRL | 24680141 | 7020 | 133.969 (2025) |
| TUDAME SRL SRL | 37788278 | 4619 | 133.900 (2025) |
| GUIDE EVENTS S.R.L. SRL | 47051787 | 8230 | 133.895 (2025) |
| PRESTEVOLUTION S.R.L. SRL | 46097271 | 7311 | 133.827 (2023) |
| CONTSERV LB SRL SRL | 36821244 | 6920 | 133.800 (2025) |
| DOMINGMED S.R.L. SRL | 45153446 | 8621 | 133.769 (2025) |
| ADRIAN DEVELOPS S.R.L. SRL | 39370483 | 6210 | 133.758 (2025) |
| LUX TAXI CONCEPT S.R.L. SRL | 45974050 | 4932 | 133.755 (2025) |
| AGRO FRUITS COMMERCE SRL SRL | 28323893 | 0125 | 133.750 (2025) |
| ALZOT SRL SRL | 11116583 | 4619 | 133.710 (2025) |
| ANAGABI SRL SRL | 15817348 | 4772 | 133.689 (2024) |
| INOVATIE EMD S.R.L. SRL | 50549758 | 7311 | 133.655 (2025) |
| CARMENS-NET SRL SRL | 17915830 | 4619 | 133.644 (2025) |
| MEDICAL CONSULT IAŞI SRL SRL | 31347302 | 4618 | 133.572 (2025) |
| CORPORATE CLEANING COMPANY S.R.L. SRL | 39791644 | 8121 | 133.568 (2025) |
| EXPERT MOLDOVA SRL SRL | 8357425 | 7020 | 133.567 (2025) |
| AKHY PLUS SRL SRL | 23447483 | 4771 | 133.522 (2025) |
| SORIN FILIP IMOBILIARE S.R.L. SRL | 42646512 | 6832 | 133.483 (2025) |
| FIRE KULTUR S.R.L. SRL | 46062150 | 9012 | 133.474 (2025) |
| MĂRIUŞKI COM SRL SRL | 30320260 | 5630 | 133.463 (2025) |
| SNAO PM S.R.L. SRL | 45071842 | 7020 | 133.457 (2023) |
| SAFE DRIVER SRL SRL | 36141191 | 4932 | 133.429 (2025) |
| STUDIO MATACHE S.R.L. SRL | 46515803 | 9621 | 133.427 (2025) |
| AI TERRARIUM S.R.L. SRL | 45478120 | 6210 | 133.398 (2025) |
| COMERTZ BUY IMPEX S.R.L. SRL | 45657788 | 4711 | 133.344 (2025) |
| ANDREIOGEORGE STAVARACHE S.R.L. SRL | 39853852 | 5210 | 133.325 (2025) |
| DANGY CONT-SERVICE S.R.L. SRL | 41205127 | 6920 | 133.300 (2025) |
| ANA-MARIUS FUNERAR S.R.L. SRL | 39477103 | 9630 | 133.295 (2025) |
| MADRAD S.R.L. SRL | 48296785 | 4711 | 133.279 (2025) |
| PRETEA ELEMENTS S.R.L. SRL | 40480447 | 7112 | 133.250 (2025) |