Firme din Iași
Date: set ONRC din · bilanțuri actualizate la .
Iași are 54.184 de firme active, dintre care 22.331 au depus bilanț pentru 2022 — locul 6 din 42 de județe după numărul de firme. Densitatea e de 71,2 firme la 1.000 de locuitori, sub media națională de 78,8. Cifra de afaceri cumulată, 42,1 mld RON, e 1,7% din totalul național (locul 15); firma medie facturează cu 47,5% sub media țării. Față de 2021, cifra de afaceri a crescut cu 20,3%.
Primele trei sectoare fac 16,7% din cifra de afaceri a județului. Iași concentrează 55,9% din firmele județului; urmează Miroslava și Valea Lupului. 35.342 de firme din județ au administrator înregistrat, conduse de 34.257 de persoane; 85,8% dintre acestea conduc o singură firmă, iar 168 conduc cinci sau mai multe.
Profil județ
Top sectoare în Iași
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| ODYSSEUM NETWORK S.R.L. SRL | 42394679 | 4511 | 24.884 (2024) |
| KODRI FLASH SRL SRL | 29415715 | 4100 | 24.871 (2024) |
| ENJOYRIDE S.R.L. SRL | 49988571 | 9329 | 24.843 (2025) |
| EXPERT BIANGEL S.R.L. SRL | 42521403 | 9699 | 24.823 (2025) |
| NOVELGLASS S.R.L. SRL | 52198742 | 4690 | 24.820 (2025) |
| GAVRITEAM S.R.L. SRL | 40199841 | 1812 | 24.818 (2025) |
| ABS WOOD GRUP S.R.L. SRL | 48338759 | 4683 | 24.810 (2025) |
| ADRISTILEMOB S.R.L. SRL | 45971364 | 3100 | 24.800 (2025) |
| MBL WOOD WORKSHOP S.R.L. SRL | 40138593 | 1621 | 24.800 (2019) |
| LEXIQUE DMCV S.R.L. SRL | 38600398 | 8559 | 24.793 (2025) |
| PRETTY COFFE SHOP S.R.L. SRL | 45402733 | 4725 | 24.785 (2023) |
| STOTTER TEX COM SRL SRL | 37983163 | 4771 | 24.771 (2023) |
| EUROPEN TRAINING S.R.L. SRL | 51827372 | 8559 | 24.733 (2025) |
| FERMA CEZAR SRL SRL | 37370428 | 0141 | 24.703 (2024) |
| NIOSEME S.R.L. SRL | 39376109 | 9622 | 24.695 (2025) |
| ATELIER SPRE - ARHITECTURĂ, GRAFICĂ, DESIGN S.R.L. SRL | 45681425 | 7111 | 24.688 (2025) |
| BICHON CHIC COSMETIK S.R.L. SRL | 46578399 | 9609 | 24.673 (2025) |
| ULTRAMEDICAL SRL SRL | 16722017 | 8621 | 24.642 (2025) |
| PALAGHIA LEMN S.R.L. SRL | 41551996 | 4673 | 24.634 (2025) |
| PETCOR IMPEX SRL SRL | 29199778 | 4711 | 24.619 (2021) |
| EUROPEAN M.D. COMPANY SRL SRL | 16302161 | 9604 | 24.608 (2025) |
| CENTRUL DE TERAPII FLORENTINA S.R.L. SRL | 49636290 | 8559 | 24.602 (2025) |
| TAXES & CONSULTING SRL SRL | 20462454 | 6920 | 24.600 (2025) |
| FLAIR NEST S.R.L. SRL | 36467458 | 7420 | 24.600 (2025) |
| SH HAINE DE FIRMA NICE S.R.L. SRL | 42551773 | 4782 | 24.575 (2025) |
| GOLDACTIV CREDIT S.R.L. SRL | 45615456 | 6492 | 24.572 (2025) |
| FITINBYRAMONA S.R.L. SRL | 43771335 | 8559 | 24.572 (2025) |
| MIMAMS FAMILY S.R.L. SRL | 40815801 | 9699 | 24.560 (2025) |
| ESPRESSINI SERVICES S.R.L. SRL | 40041220 | 9699 | 24.557 (2025) |
| C.X.M. BAR S.R.L. SRL | 52537040 | 5630 | 24.552 (2025) |
| UMBRELLA SECURE SERVICES S.R.L. SRL | 49017315 | 8009 | 24.547 (2025) |
| ADIMARC ARTIS SRL SRL | 32884827 | 8552 | 24.535 (2025) |
| MID FAM S.R.L. SRL | 51655773 | 6831 | 24.509 (2025) |
| TRENDS STUDIO ART S.R.L. SRL | 41113104 | 7420 | 24.500 (2025) |
| CIVIL CORP ENGINEERING S.R.L. SRL | 41366182 | 7112 | 24.500 (2024) |
| ENGI-FLOW CONFORT SOCIETATE CU RASPUNDERE LIMITATĂ SRL | 50952709 | 4322 | 24.500 (2025) |
| GOROPROIECT SRL SRL | 17933020 | 7111 | 24.500 (2025) |
| B & C MAGIC IMOBILIARE IAŞI S.R.L. SRL | 42626701 | 6831 | 24.490 (2025) |
| ALESTETICA CONCEPT S.R.L. SRL | 38543551 | 9622 | 24.490 (2025) |
| Q-SOUND SRL SRL | 34941015 | 9329 | 24.470 (2023) |
| TOP FD SIAMAT S.R.L. SRL | 51630264 | 5320 | 24.469 (2025) |
| MG KEVIN SRL SRL | 24704283 | 4711 | 24.460 (2018) |
| IMO HUB S.R.L. SRL | 52855907 | 7311 | 24.414 (2025) |
| THE AUTHOR S.R.L. SRL | 18452742 | 7311 | 24.410 (2025) |
| BCD TECH INSTAL S.R.L. SRL | 52214848 | 7112 | 24.400 (2025) |
| ANDIRINO CLEANING S.R.L. SRL | 52102577 | 8121 | 24.400 (2025) |
| STADION OLYMP S.R.L. SRL | 39186619 | 6820 | 24.400 (2025) |
| NIDO CAFE S.R.L. SRL | 49492909 | 5611 | 24.380 (2025) |
| ALEBRB S.R.L. SRL | 49089699 | 9621 | 24.366 (2025) |
| HARTSHILL S.R.L. SRL | 43085647 | 6812 | 24.324 (2024) |