Firme din Iași
Date: set ONRC din · bilanțuri actualizate la .
Iași are 54.184 de firme active, dintre care 22.331 au depus bilanț pentru 2022 — locul 6 din 42 de județe după numărul de firme. Densitatea e de 71,2 firme la 1.000 de locuitori, sub media națională de 78,8. Cifra de afaceri cumulată, 42,1 mld RON, e 1,7% din totalul național (locul 15); firma medie facturează cu 47,5% sub media țării. Față de 2021, cifra de afaceri a crescut cu 20,3%.
Primele trei sectoare fac 16,7% din cifra de afaceri a județului. Iași concentrează 55,9% din firmele județului; urmează Miroslava și Valea Lupului. 35.342 de firme din județ au administrator înregistrat, conduse de 34.257 de persoane; 85,8% dintre acestea conduc o singură firmă, iar 168 conduc cinci sau mai multe.
Profil județ
Top sectoare în Iași
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| DECOR BLUE SERV SRL SRL | 31459225 | 4100 | 18.030 (2025) |
| FEEL FREE STUDIO S.R.L. SRL | 41087730 | 7420 | 18.005 (2025) |
| PREST ARCONS S.R.L. SRL | 49099943 | 5231 | 18.000 (2025) |
| DURAI S.R.L. SRL | 48745167 | 6820 | 18.000 (2025) |
| IONA VALDEX SRL SRL | 4107191 | 4775 | 18.000 (2025) |
| DELENI AGRO FOOD S.R.L. SRL | 39121024 | 1039 | 18.000 (2025) |
| CONIC DEVELOPMENT S.R.L. SRL | 50518891 | 7112 | 18.000 (2025) |
| CATIRAM SRL SRL | 8207436 | 4712 | 18.000 (2025) |
| BETA R.G. SRL SRL | 9087281 | 4711 | 18.000 (2025) |
| EXPSISTEM S.R.L. SRL | 50937032 | 8559 | 18.000 (2025) |
| MINDMAP MARIN S.R.L. SRL | 46163057 | 8559 | 17.999 (2025) |
| DECO PLAST CONSTRUCŢII IAŞI SRL SRL | 35850705 | 4120 | 17.982 (2024) |
| PORTE D'OR SRL SRL | 36033963 | 2223 | 17.978 (2025) |
| DI VISION S.R.L. SRL | 49631950 | 4939 | 17.902 (2025) |
| ALTFEEL LIFE S.R.L. SRL | 49050168 | 4727 | 17.886 (2025) |
| CIRCUL ZBURATOR S.R.L. SRL | 39080854 | 4712 | 17.879 (2025) |
| MGV XXL FAMILY S.R.L. SRL | 45044627 | 4933 | 17.850 (2025) |
| EDYNICOLUCY SRL SRL | 33259401 | 4933 | 17.841 (2025) |
| RAPOTELI SRL SRL | 9192600 | 4712 | 17.840 (2025) |
| ONOR-IS S.R.L. SRL | 49484221 | 6831 | 17.825 (2025) |
| ROXDANA ANGEL SRL SRL | 36499921 | 4932 | 17.822 (2025) |
| EDEN LYFE GROUP S.R.L. SRL | 37179259 | 8292 | 17.821 (2025) |
| NOBEZ SRL SRL | 37823804 | 4774 | 17.790 (2025) |
| INKHAUS TATTOO GROUP S.R.L. SRL | 51098290 | 9699 | 17.750 (2025) |
| ALISTEL TRADING SRL SRL | 18988369 | 4711 | 17.748 (2017) |
| AMV UNIC CURIER S.R.L. SRL | 43475437 | 5320 | 17.744 (2024) |
| CEZI & MARY SRL SRL | 35806009 | 4712 | 17.736 (2025) |
| MEDAGORIS SRL SRL | 29495676 | 8299 | 17.700 (2025) |
| CONCEPT MOBILIS DESIGNER S.R.L. SRL | 45632376 | 3109 | 17.685 (2024) |
| VIP WEB SRL SRL | 33837556 | 6311 | 17.682 (2016) |
| AGRO MAT GABRIEL S.R.L. SRL | 49378492 | 0111 | 17.681 (2025) |
| ATLANSON MEDIA S.R.L. SRL | 41719306 | 7311 | 17.676 (2025) |
| DAVID ANDREI COMPANY SRL SRL | 37534180 | 4532 | 17.644 (2025) |
| DONNA TAX SRL SRL | 34496171 | 4932 | 17.620 (2025) |
| ULTIMATE BARBER SHOP S.R.L. SRL | 51720553 | 9621 | 17.610 (2025) |
| MAFTEI FINISAJE & CONSTRUCT S.R.L. SRL | 53062586 | 4100 | 17.603 (2025) |
| VISTA MED SRL SRL | 31189644 | 4646 | 17.600 (2025) |
| EVO SECURITY SOLUTIONS SRL SRL | 29886755 | 7112 | 17.600 (2017) |
| MYRY & RAF SRL SRL | 16359818 | 4779 | 17.584 (2025) |
| COMPLEX SAT SRL SRL | 6886870 | 5630 | 17.577 (2025) |
| EL TRIUMF COMPANY SRL-D SRL | 36928020 | 4941 | 17.552 (2019) |
| FROMSOUL S.R.L. SRL | 43159850 | 8559 | 17.535 (2025) |
| TRANSCON PĂDURARU S.R.L. SRL | 51423536 | 4312 | 17.510 (2025) |
| AMA ASISTENT MEDICAL ACASA S.R.L. SRL | 48097677 | 8699 | 17.510 (2025) |
| DESFUNDARE CANALIZARE IASI S.R.L. SRL | 52700490 | 4322 | 17.500 (2025) |
| CONGREX.NET SRL SRL | 15628640 | 8230 | 17.500 (2025) |
| TECH-ADD INSTAL S.R.L. SRL | 37699634 | 7112 | 17.500 (2025) |
| GND GETS REAL S.R.L. SRL | 45755786 | 9531 | 17.499 (2025) |
| SERVICII AZ TOALETE ECOLOGICE S.R.L. SRL | 49281855 | 3700 | 17.478 (2025) |
| CRIDO 2006 SRL SRL | 18936840 | 4719 | 17.466 (2025) |