Firme din Iași
Date: set ONRC din · bilanțuri actualizate la .
Iași are 54.184 de firme active, dintre care 22.331 au depus bilanț pentru 2022 — locul 6 din 42 de județe după numărul de firme. Densitatea e de 71,2 firme la 1.000 de locuitori, sub media națională de 78,8. Cifra de afaceri cumulată, 42,1 mld RON, e 1,7% din totalul național (locul 15); firma medie facturează cu 47,5% sub media țării. Față de 2021, cifra de afaceri a crescut cu 20,3%.
Primele trei sectoare fac 16,7% din cifra de afaceri a județului. Iași concentrează 55,9% din firmele județului; urmează Miroslava și Valea Lupului. 35.342 de firme din județ au administrator înregistrat, conduse de 34.257 de persoane; 85,8% dintre acestea conduc o singură firmă, iar 168 conduc cinci sau mai multe.
Profil județ
Top sectoare în Iași
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| MIDORII SRL SRL | 3915237 | 4712 | 12.246 (2025) |
| MELISSA COLLECTION PROD SRL SRL | 35028543 | 1421 | 12.232 (2025) |
| CARABO GNOX SRL SRL | 27621220 | 6492 | 12.226 (2018) |
| DVEXPERT AP S.R.L. SRL | 41341439 | 7022 | 12.225 (2023) |
| R & D GRUP INSTAL S.R.L. SRL | 48912176 | 4712 | 12.220 (2025) |
| TAXI HMA S.R.L. SRL | 52166023 | 4933 | 12.218 (2025) |
| LARUL EVENTS S.R.L. SRL | 49932066 | 8230 | 12.217 (2025) |
| INDRAMEDICA S.R.L. SRL | 45700160 | 8622 | 12.215 (2024) |
| CARISMA STAR SRL SRL | 28113409 | 4781 | 12.201 (2024) |
| WLADCO EURO TRANSPORT S.R.L. SRL | 44404744 | 4939 | 12.201 (2024) |
| ADAPTI S.R.L. SRL | 49598080 | 4712 | 12.192 (2025) |
| CORY VALENTINO S.R.L. SRL | 45945632 | 8559 | 12.187 (2025) |
| PAXA DAPP S.R.L. SRL | 46378382 | 4933 | 12.179 (2025) |
| DIASPORCAB S.R.L. SRL | 46650664 | 4932 | 12.164 (2025) |
| ASROM SRL SRL | 1963980 | 5630 | 12.154 (2025) |
| FAIRY'S EVENTS FOTO & HANDMADE S.R.L. SRL | 38129941 | 3299 | 12.152 (2025) |
| ARMONY INTERIOR HOME S.R.L. SRL | 52094318 | 4334 | 12.147 (2025) |
| ADENIUM FOREST S.R.L. SRL | 39482312 | 1611 | 12.143 (2024) |
| 3 MIND UTIL SRL SRL | 30445299 | 9311 | 12.136 (2025) |
| INFINITY PETS S.R.L. SRL | 35571646 | 4776 | 12.124 (2025) |
| PRESTCON SRL SRL | 6788634 | 4614 | 12.124 (2025) |
| PRAGMATIC COMPANY SRL SRL | 16775186 | 7810 | 12.114 (2025) |
| BESTT DOT S.R.L. SRL | 51944895 | 8551 | 12.105 (2025) |
| POINT ONERS S.R.L. SRL | 48989790 | 6201 | 12.104 (2024) |
| GIALMAR AGRO SRL SRL | 34070647 | 4711 | 12.085 (2025) |
| CATIBOL COM S.R.L. SRL | 7632403 | 4771 | 12.083 (2025) |
| EXPERT ARINA SRL SRL | 29900213 | 1071 | 12.080 (2025) |
| EXCLUSIVE ROYAL WINNER S.R.L. SRL | 39308503 | 5630 | 12.060 (2021) |
| TIV PREMIUM SRL SRL | 33586039 | 6820 | 12.052 (2025) |
| L & B BEAUTY CONCEPT S.R.L. SRL | 51504800 | 9621 | 12.025 (2025) |
| CONFIDENT BUSINESS ENGLISH S.R.L. SRL | 48452230 | 4791 | 12.022 (2024) |
| REVERTEKOARENA S.R.L. SRL | 52483820 | 3821 | 12.000 (2025) |
| ECOREFRESH S.R.L. SRL | 52112635 | 9610 | 12.000 (2025) |
| ADS TRADE SRL SRL | 14346196 | 6619 | 12.000 (2024) |
| SERVICII SI & SI S.R.L. SRL | 18652651 | 4120 | 12.000 (2025) |
| CORINA-LUX SRL SRL | 3205264 | 6820 | 12.000 (2025) |
| TINTARI-DUVIC SNC SNC | 3206219 | 6820 | 12.000 (2017) |
| PREMIUM PORTAL SRL SRL | 30686637 | 4712 | 12.000 (2025) |
| KWAUN KAOW S.R.L. SRL | 44799237 | 5610 | 12.000 (2022) |
| SOCIETATE COOPERATIVĂ DE CONSUM DE GRADUL 1 CONSUMCOOP CIORTEŞTI SC | 15505303 | 4711 | 12.000 (2025) |
| BORIS GARDEN S.R.L. SRL | 43606206 | 8130 | 12.000 (2025) |
| SENNAC SRL SRL | 17607644 | 6812 | 12.000 (2020) |
| PEBLY DEV SOLUTIONS S.R.L. SRL | 48545509 | 6201 | 12.000 (2025) |
| AUTOGARA PAŞCANI SRL SRL | 32071913 | 4939 | 12.000 (2025) |
| NGEN SYSTEMS S.R.L. SRL | 44788637 | 7210 | 11.992 (2025) |
| M UNU INVEST SRL SRL | 29906623 | 6820 | 11.980 (2025) |
| DIVANTE SERV SRL SRL | 37806277 | 4779 | 11.966 (2022) |
| DECO HAR S.R.L. SRL | 47665957 | 4120 | 11.950 (2023) |
| LIANAMED SRL SRL | 24772296 | 8622 | 11.921 (2025) |
| CĂSUŢA ZÂNELOR SRL SRL | 32842120 | 4120 | 11.910 (2023) |