Firme din Iași
Date: set ONRC din · bilanțuri actualizate la .
Iași are 54.184 de firme active, dintre care 22.331 au depus bilanț pentru 2022 — locul 6 din 42 de județe după numărul de firme. Densitatea e de 71,2 firme la 1.000 de locuitori, sub media națională de 78,8. Cifra de afaceri cumulată, 42,1 mld RON, e 1,7% din totalul național (locul 15); firma medie facturează cu 47,5% sub media țării. Față de 2021, cifra de afaceri a crescut cu 20,3%.
Primele trei sectoare fac 16,7% din cifra de afaceri a județului. Iași concentrează 55,9% din firmele județului; urmează Miroslava și Valea Lupului. 35.342 de firme din județ au administrator înregistrat, conduse de 34.257 de persoane; 85,8% dintre acestea conduc o singură firmă, iar 168 conduc cinci sau mai multe.
Profil județ
Top sectoare în Iași
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| FOTO T&B S.R.L. SRL | 46221735 | 7420 | 2.000 (2025) |
| ZID SOLUTION S.R.L. SRL | 53052086 | 7112 | 2.000 (2025) |
| DR AUGUSTIN S.R.L. SRL | 45201012 | 8622 | 1.996 (2024) |
| DIVERS LOG ACT S.R.L. SRL | 45540965 | 7320 | 1.991 (2025) |
| NEO ADAMED S.R.L. SRL | 43465360 | 8621 | 1.980 (2025) |
| TERAPIE CU ARMONIE S.R.L. SRL | 42320876 | 8690 | 1.980 (2024) |
| PIFFSY S.R.L. SRL | 51623305 | 4791 | 1.966 (2025) |
| DIACONU MOBILE APPS SOCIETATE CU RASPUNDERE LIMITATĂ SRL | 38455506 | 6201 | 1.965 (2025) |
| FINANŢAREFIRME S.R.L. SRL | 39414393 | 4933 | 1.965 (2025) |
| DIADRIS SRL SRL | 21531501 | 6920 | 1.955 (2025) |
| CUATRO LOGISTIC SRL SRL | 36958420 | 5226 | 1.950 (2025) |
| PHOENIX DENTISTRY S.R.L. SRL | 39903292 | 3250 | 1.950 (2025) |
| DENTORIA CLINIC S.R.L. SRL | 40244861 | 8623 | 1.940 (2025) |
| MODERN TAILORING SRL SRL | 36467482 | 1413 | 1.940 (2016) |
| IONI STAR SRL SRL | 13312780 | 4779 | 1.933 (2025) |
| ELECTRICAL SOLUTIONS AND EQUIPMENTS SRL SRL | 30840654 | 8730 | 1.920 (2025) |
| DISCRET SECURITY SYSTEM SRL SRL | 18875564 | 8010 | 1.916 (2021) |
| ZIZIBETH IMPEX SRL SRL | 29242479 | 9622 | 1.902 (2025) |
| MUAN S.R.L. SRL | 47721291 | 5320 | 1.897 (2025) |
| FLORIN TRUMAN CONSTRUCT S.R.L. SRL | 39821320 | 4752 | 1.880 (2025) |
| JUF GELATO S.R.L. SRL | 51573134 | 4727 | 1.879 (2025) |
| SKORILLO BIJOUX S.R.L. SRL | 13301684 | 4777 | 1.827 (2025) |
| ARIADNA HOUSE SRL SRL | 17142573 | 4690 | 1.817 (2023) |
| BIANCA STYLE S.R.L. SRL | 49847912 | 9329 | 1.810 (2025) |
| ALMIAN ACCOUNTING S.R.L. SRL | 45894997 | 6920 | 1.800 (2022) |
| RED FLAMINGO S.R.L. SRL | 52609767 | 9621 | 1.800 (2025) |
| WOODROCK WOLF S.R.L. SRL | 43705463 | 4613 | 1.800 (2022) |
| 360 SNAP S.R.L. SRL | 48407263 | 7420 | 1.800 (2024) |
| KLINK OPTICS SRL SRL | 26058669 | 4774 | 1.800 (2025) |
| VICTORIA VMF SRL SRL | 37178016 | 4791 | 1.800 (2025) |
| BIODAM CONSTRUCT SRL SRL | 28295874 | 4941 | 1.800 (2025) |
| NIKOLAKIS ART S.R.L. SRL | 42157249 | 4120 | 1.800 (2025) |
| TEAM SPORTS LAB S.R.L. SRL | 41233100 | 7219 | 1.800 (2025) |
| THE STARTUP FACTORY S.R.L. SRL | 46701938 | 6209 | 1.792 (2025) |
| MECANICA BUCIUM SA SA | 13134101 | 2811 | 1.790 (2025) |
| TRENDELO S.R.L. SRL | 52919881 | 4712 | 1.778 (2025) |
| JUMP&SLIDE S.R.L. SRL | 46433444 | 9329 | 1.777 (2025) |
| R&A SMART ACCOUNTING S.R.L. SRL | 52130070 | 8299 | 1.776 (2025) |
| KEY 13 SRL SRL | 18799084 | 7112 | 1.762 (2025) |
| INTEL SEF S.R.L. SRL | 50688152 | 4933 | 1.759 (2025) |
| LICITAŢIIPUBLICE.RO GOLD SRL SRL | 33602061 | 6311 | 1.759 (2020) |
| SOLE FLAVIEWS MEDIA S.R.L. SRL | 50149450 | 7420 | 1.750 (2025) |
| ARTĂ MOBILĂ DESIGN S.R.L. SRL | 49588753 | 3109 | 1.750 (2025) |
| GOLDEN FLOWERS CSL S.R.L. SRL | 38800310 | 4791 | 1.750 (2023) |
| DIGITAL EQUITY S.R.L. SRL | 52483781 | 4771 | 1.740 (2025) |
| STIL IMOBIL IASI S.R.L. SRL | 48840606 | 6812 | 1.734 (2025) |
| SIMOTIL SRL SRL | 2641133 | 3320 | 1.734 (2025) |
| IOAN & HUSU SRL SRL | 38412211 | 4933 | 1.725 (2021) |
| CĂTĂ MONUMENT SRL SRL | 36620941 | 4399 | 1.706 (2018) |
| GLOWING PORTRAITS S.R.L. SRL | 52896095 | 7420 | 1.700 (2025) |