Firme din Iași
Date: set ONRC din · bilanțuri actualizate la .
Iași are 54.200 de firme active, dintre care 24.974 au depus bilanț pentru 2023 — locul 6 din 42 de județe după numărul de firme. Densitatea e de 71,2 firme la 1.000 de locuitori, sub media națională de 78,8. Cifra de afaceri cumulată, 47,3 mld RON, e 1,9% din totalul național (locul 15); firma medie facturează cu 44,2% sub media țării. Față de 2022, cifra de afaceri a crescut cu 12,5%.
Primele trei sectoare fac 16,9% din cifra de afaceri a județului. Iași concentrează 55,9% din firmele județului; urmează Miroslava și Valea Lupului. 35.352 de firme din județ au administrator înregistrat, conduse de 34.268 de persoane; 85,8% dintre acestea conduc o singură firmă, iar 168 conduc cinci sau mai multe.
Profil județ
Top sectoare în Iași
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| SEMICOLON S.R.L. SRL | 40756462 | 6210 | 933.162 (2025) |
| CHEMICAL LAB SUPPLIERS SRL SRL | 30369620 | 4685 | 932.868 (2025) |
| REAL OPTIC SRL SRL | 36624510 | 8622 | 932.855 (2024) |
| CARRERA CONSTRUCT S.R.L. SRL | 49982749 | 4100 | 932.851 (2025) |
| ATGN BUILDINGS S.R.L. SRL | 49404990 | 4120 | 932.594 (2025) |
| SDT BUCHAREST S.R.L. SRL | 51791430 | 8623 | 932.233 (2025) |
| NOVAMEDICA SRL SRL | 16713043 | 8622 | 932.000 (2025) |
| STEELBUILD S.R.L. SRL | 51437973 | 4100 | 931.982 (2025) |
| VASY & KASY SRL SRL | 20686680 | 4641 | 931.445 (2025) |
| OVITIRES SRL SRL | 29546001 | 4532 | 931.223 (2025) |
| HODOREAN-TRANS SRL SRL | 32701164 | 4941 | 931.106 (2025) |
| PATTERWISE S.R.L. SRL | 49183857 | 5611 | 931.020 (2025) |
| FABIANA & COSTY SRL SRL | 27787267 | 4941 | 930.793 (2025) |
| PIZZA & KEBAB POPEYE S.R.L. SRL | 35019014 | 5611 | 930.745 (2025) |
| SOLARIS GARDEN S.R.L. SRL | 48054315 | 4776 | 930.595 (2025) |
| AMIOTI SRL SRL | 5317914 | 4711 | 930.371 (2025) |
| MEDEX SRL SRL | 19231588 | 8622 | 930.161 (2025) |
| FOREST ADAMAR SRL SRL | 19071401 | 1611 | 930.144 (2025) |
| ICB VISION CONSTRUCT S.R.L. SRL | 48494030 | 4120 | 930.122 (2024) |
| INDUSTRY SUPPLIER SRL SRL | 37218277 | 4619 | 929.892 (2025) |
| PANELMAT S.R.L. SRL | 50364776 | 2712 | 929.686 (2025) |
| DEZ CONSULTING S.R.L. SRL | 39964311 | 4321 | 929.494 (2025) |
| AURUM EURO LOGISTIC S.R.L. SRL | 50632160 | 4941 | 929.244 (2025) |
| ECOGEN C&E S.R.L. SRL | 45886609 | 3700 | 929.222 (2025) |
| EST INVEST FARMA SRL SRL | 29554284 | 4646 | 928.652 (2025) |
| N & F BELVEDERE SRL SRL | 6015302 | 1071 | 928.597 (2025) |
| RIN GRAND CONSTRUCT SRL SRL | 37373475 | 4120 | 928.567 (2025) |
| SKY ENERGY SYSTEM S.R.L. SRL | 46087600 | 4321 | 928.107 (2025) |
| BLOOMLAND S.R.L. SRL | 43046478 | 4776 | 928.034 (2025) |
| NICSORTEC SRL SRL | 18485880 | 4782 | 927.464 (2025) |
| KUDLAK MIMAR SRL SRL | 34496252 | 7111 | 927.449 (2025) |
| AXA PLUS SRL SRL | 11933102 | 4618 | 926.714 (2025) |
| BOXLINE PRINT SRL SRL | 36446889 | 4683 | 926.140 (2025) |
| DR. POPOVICI DENTAL CLINIC SRL SRL | 38352110 | 8623 | 926.005 (2025) |
| AGRO-VERD LUNGANI S.R.L. SRL | 11383130 | 0111 | 925.500 (2024) |
| GABI DAN LIN CONSTRUCT S.R.L. SRL | 46947259 | 4120 | 925.064 (2025) |
| DINTISORUL JUCAUS SRL SRL | 37493951 | 8623 | 924.779 (2025) |
| ZEN FUTURE S.R.L. SRL | 44866549 | 6820 | 924.675 (2025) |
| AMA-TEX DISTRIBUTION SRL SRL | 29968855 | 4664 | 924.529 (2025) |
| PAUL & TEO SRL SRL | 21227155 | 4120 | 924.500 (2025) |
| SOCIETATE COOPERATIVĂ DE CONSUM DE GRADUL 1 CONSUMCOOP ORAŞ IAŞI SC | 15437640 | 4711 | 924.490 (2025) |
| FIXERMAN D&D S.R.L. SRL | 44667775 | 4752 | 924.400 (2025) |
| JUGO S.R.L. SRL | 39328896 | 9001 | 924.168 (2025) |
| SĂBĂUANU S.R.L. SRL | 46909557 | 0111 | 924.115 (2025) |
| CADO-TECHNIQUE-PROJECT S.R.L. SRL | 44010251 | 7111 | 923.410 (2025) |
| FERSATEX SRL SRL | 1976025 | 4712 | 922.967 (2025) |
| AGRITRANS CEREAL S.R.L. SRL | 48596901 | 0111 | 922.866 (2025) |
| EUFIR CONSTRUCT SRL SRL | 33444301 | 4120 | 922.639 (2025) |
| RM POSA S.R.L. SRL | 48659201 | 4334 | 922.487 (2024) |
| M&B SERVICII MEDICALE SRL SRL | 17847434 | 8512 | 921.908 (2025) |