Firme din Iași
Date: set ONRC din · bilanțuri actualizate la .
Iași are 54.184 de firme active, dintre care 24.968 au depus bilanț pentru 2023 — locul 6 din 42 de județe după numărul de firme. Densitatea e de 71,2 firme la 1.000 de locuitori, sub media națională de 78,8. Cifra de afaceri cumulată, 47,3 mld RON, e 1,9% din totalul național (locul 15); firma medie facturează cu 44,2% sub media țării. Față de 2022, cifra de afaceri a crescut cu 12,6%.
Primele trei sectoare fac 16,9% din cifra de afaceri a județului. Iași concentrează 55,9% din firmele județului; urmează Miroslava și Valea Lupului. 35.342 de firme din județ au administrator înregistrat, conduse de 34.257 de persoane; 85,8% dintre acestea conduc o singură firmă, iar 168 conduc cinci sau mai multe.
Profil județ
Top sectoare în Iași
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| PLATON MIH S.R.L. SRL | 42682973 | 4322 | 96.200 (2023) |
| UNIX COMPANY AU S.R.L. SRL | 52222956 | 4941 | 96.164 (2025) |
| ECHOMED MEDICAL CENTER S.R.L. SRL | 50269707 | 8622 | 96.164 (2025) |
| GLOBALSTROIINVEST S.R.L. SRL | 41676329 | 4110 | 96.161 (2025) |
| MONDEN TREI TAXI S.R.L. SRL | 41505949 | 4933 | 96.123 (2025) |
| PROMER COMMUNICATIONS S.R.L. SRL | 42140646 | 7311 | 96.102 (2025) |
| SHAORMA CORESSY BACĂU S.R.L. SRL | 52811307 | 5611 | 96.091 (2025) |
| MITITELU SRL SRL | 5744958 | 4933 | 96.075 (2025) |
| VLAST CONCEPT SRL SRL | 37818158 | 7112 | 96.000 (2025) |
| HR ROM PROFILE S.R.L. SRL | 41377017 | 7820 | 96.000 (2025) |
| DREAM STUDIO SRL SRL | 21677494 | 7481 | 96.000 (2025) |
| CABINET DENTALIS S.R.L. SRL | 40663894 | 8623 | 95.954 (2025) |
| FAMILY DENTAL S.R.L. SRL | 39864053 | 8623 | 95.919 (2025) |
| BEST TRAINING & PR S.R.L. SRL | 47503548 | 8559 | 95.904 (2025) |
| ALFA CARDIOVASCULAR SRL SRL | 31782977 | 7739 | 95.890 (2025) |
| SAFE AGRO TRANS S.R.L. SRL | 49767660 | 0150 | 95.853 (2025) |
| ROVA STUDIO ARH S.R.L. SRL | 46106965 | 7111 | 95.843 (2025) |
| SLS ENTERTAINMENT SRL SRL | 29263633 | 7022 | 95.829 (2025) |
| CLOUD THUNDER S.R.L. SRL | 44601312 | 6210 | 95.807 (2025) |
| EDIL DARSTE S.R.L. SRL | 50234857 | 4120 | 95.773 (2025) |
| ENERG SISTEM V & S S.R.L. SRL | 47628177 | 4321 | 95.767 (2025) |
| EVENT TIM FOOD S.R.L. SRL | 39790738 | 5621 | 95.765 (2025) |
| MOXY'S SRL SRL | 32002220 | 5320 | 95.758 (2025) |
| SERVICE MAN SRL SRL | 16757430 | 4520 | 95.755 (2025) |
| CODRU-IMPEX SRL SRL | 16451120 | 4341 | 95.750 (2025) |
| SMV TOTALSERV SOCIETATE CU RASPUNDERE LIMITATĂ SRL | 51370733 | 5320 | 95.734 (2025) |
| DIVERSITA INA SRL SRL | 27901433 | 4643 | 95.727 (2025) |
| FLORILE ELENEI S.R.L. SRL | 39311525 | 4776 | 95.720 (2025) |
| SYENSYA TECH S.R.L. SRL | 38551236 | 7022 | 95.700 (2022) |
| COVRIGARIA LA ANUCA S.R.L. SRL | 46237111 | 1071 | 95.686 (2025) |
| PHG-VET SRL SRL | 34698464 | 7500 | 95.669 (2022) |
| BLU-15 S.R.L. SRL | 48602833 | 5520 | 95.635 (2025) |
| BOOM AI S.R.L. SRL | 49947512 | 6210 | 95.625 (2025) |
| PROCABAS S.R.L. SRL | 52336977 | 4941 | 95.612 (2025) |
| QBQ PRODUCTION SRL SRL | 37982540 | 1392 | 95.594 (2025) |
| SOMAD S.R.L. SRL | 50326705 | 6820 | 95.571 (2025) |
| JOB DIRECT S.R.L. SRL | 45040781 | 7810 | 95.561 (2025) |
| IO.MA INFISSI SRL SRL | 33314751 | 4673 | 95.553 (2025) |
| HRCOVER SRL SRL | 37931784 | 7820 | 95.533 (2025) |
| TRUPA DE WEEKEND S.R.L. SRL | 50604321 | 9001 | 95.526 (2025) |
| ACAJU PUBLIC RELATIONS SRL SRL | 22287848 | 4719 | 95.521 (2025) |
| TEO & ANAMAN S.R.L. SRL | 42698783 | 4932 | 95.519 (2025) |
| GDV ACTIV SRL SRL | 37568230 | 6831 | 95.509 (2025) |
| MONALISA BEAUTY S.R.L. SRL | 49106358 | 9604 | 95.484 (2025) |
| HEADLINE COONSULT S.R.L. SRL | 45609470 | 7020 | 95.450 (2025) |
| GALILEO AUTO SRL SRL | 28998912 | 6201 | 95.448 (2025) |
| YAN MARITHEO S.R.L. SRL | 48051866 | 4933 | 95.438 (2025) |
| NICHOLAS TAXI CARS S.R.L. SRL | 46254376 | 4933 | 95.435 (2025) |
| SMAT SALAMANDRA CONS S.R.L. SRL | 32368117 | 4120 | 95.434 (2025) |
| D&A INSTALL CONSTRUCT S.R.L. SRL | 52150086 | 4100 | 95.430 (2025) |