Firme din Iași
Date: set ONRC din · bilanțuri actualizate la .
Iași are 54.184 de firme active, dintre care 24.968 au depus bilanț pentru 2023 — locul 6 din 42 de județe după numărul de firme. Densitatea e de 71,2 firme la 1.000 de locuitori, sub media națională de 78,8. Cifra de afaceri cumulată, 47,3 mld RON, e 1,9% din totalul național (locul 15); firma medie facturează cu 44,1% sub media țării. Față de 2022, cifra de afaceri a crescut cu 12,6%.
Primele trei sectoare fac 16,9% din cifra de afaceri a județului. Iași concentrează 55,9% din firmele județului; urmează Miroslava și Valea Lupului. 35.342 de firme din județ au administrator înregistrat, conduse de 34.257 de persoane; 85,8% dintre acestea conduc o singură firmă, iar 168 conduc cinci sau mai multe.
Profil județ
Top sectoare în Iași
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| OUTDOOR360 TEAMBUILDING S.R.L. SRL | 48400931 | 8559 | 80.533 (2025) |
| PRIORITY TRAVEL S.R.L. SRL | 50601139 | 7912 | 80.516 (2025) |
| REGIA AUTONOMA DE GOSPODARIE COMUNALA SI LOCATIVA PASCANI RA RA | 1999398 | 3530 | 80.513 (2025) |
| ORGANIC SERVICES SRL SRL | 16597127 | 8129 | 80.512 (2025) |
| JASMINE ASIG SRL SRL | 28779980 | 6622 | 80.507 (2025) |
| BOCA ONE S.R.L. SRL | 43620634 | 4335 | 80.461 (2025) |
| PANDAS - YAN SRL SRL | 28894997 | 4933 | 80.366 (2025) |
| ODONTOFIX S.R.L. SRL | 45133562 | 8623 | 80.344 (2025) |
| ZADO TOTAL S.R.L. SRL | 39735822 | 4711 | 80.324 (2025) |
| SISNBRO PRODUCTION S.R.L. SRL | 40433747 | 8552 | 80.323 (2024) |
| MIRA COFFEE S.R.L. SRL | 48172981 | 5630 | 80.293 (2025) |
| RANIO DIVERSITY ALTERNATIVE S.R.L. SRL | 47882417 | 4933 | 80.284 (2025) |
| MAGITERRA SRL SRL | 31311090 | 4711 | 80.284 (2025) |
| AFARA DESIGN S.R.L. SRL | 45469016 | 7111 | 80.281 (2025) |
| GRUPBETON S.R.L. SRL | 37582072 | 4100 | 80.280 (2023) |
| DENTAL STUDIO IAŞI S.R.L. SRL | 37895371 | 8623 | 80.253 (2025) |
| JOHANNA ASIG SRL SRL | 35023708 | 6622 | 80.228 (2019) |
| EVADEYA S.R.L. SRL | 49148779 | 4791 | 80.216 (2024) |
| FOTOVIZION FILMS S.R.L. SRL | 46128505 | 7420 | 80.171 (2025) |
| DS SYSTEMS & REQUIREMENTS S.R.L. SRL | 52214961 | 6220 | 80.156 (2025) |
| ATIOZ S.R.L. SRL | 42236067 | 9329 | 80.150 (2025) |
| CORNICI ALL TECH MARKETING S.R.L. SRL | 47030059 | 7311 | 80.124 (2025) |
| DENTICARE GSI S.R.L. SRL | 46876280 | 8623 | 80.112 (2025) |
| TVM CO SRL SRL | 3633473 | 6820 | 80.088 (2025) |
| TOTAL CONSTRUCȚII MODERNE S.R.L. SRL | 42435663 | 4120 | 80.085 (2022) |
| ONCOLOGY PERFORMANCE S.R.L. SRL | 39815670 | 8622 | 80.004 (2025) |
| DREAMDANCE S.R.L. SRL | 51172884 | 6619 | 80.003 (2025) |
| CLEAR-VIEW DESIGN S.R.L. SRL | 34751339 | 3213 | 80.000 (2025) |
| ALMAX EDIL S.R.L. SRL | 43663171 | 4120 | 80.000 (2025) |
| ARCOTE CONINSTAL S.R.L. SRL | 49724278 | 7112 | 80.000 (2025) |
| CONSIMEDICA SRL SRL | 21248972 | 4646 | 80.000 (2020) |
| ANDREI ROMAN TRAVEL SRL SRL | 37053314 | 4933 | 80.000 (2025) |
| VIP COMMUNICATIONS RO SRL SRL | 33591400 | 6210 | 80.000 (2025) |
| YANYS YNTER DELIA SRL SRL | 26795415 | 4711 | 80.000 (2024) |
| LOGICLIFT S.R.L. SRL | 51264120 | 6210 | 80.000 (2025) |
| COSTA & MATIAS S.R.L. SRL | 39660606 | 4120 | 80.000 (2025) |
| RIF LUCKY GAMES S.R.L. SRL | 45487810 | 9622 | 79.973 (2025) |
| GRAŢIAN SRL SRL | 23643412 | 7732 | 79.965 (2025) |
| BOBBY LUX TRANS SRL SRL | 31657540 | 4933 | 79.963 (2025) |
| ROXY-JOHN S.R.L. SRL | 49140201 | 4933 | 79.951 (2025) |
| ELECTROTEHNICA & AUTOMATIZARE SRL SRL | 35017528 | 4669 | 79.935 (2025) |
| SIM GLOBAL CO 22 S.R.L. SRL | 50109315 | 4712 | 79.934 (2025) |
| ATAMC & AD SRL SRL | 32918954 | 4933 | 79.930 (2025) |
| ŢUI CONSULT SRL SRL | 36024647 | 6622 | 79.925 (2025) |
| CONSULT ENGINEERING TRADING S.R.L. SRL | 37975179 | 7112 | 79.900 (2025) |
| FORUCLINIC S.R.L. SRL | 50027983 | 8622 | 79.900 (2025) |
| MMEYES S.R.L. SRL | 39229248 | 8622 | 79.888 (2020) |
| MTEM TECH S.R.L. SRL | 52626601 | 6210 | 79.880 (2025) |
| TRANS-TROPICAL SRL SRL | 38388300 | 4933 | 79.866 (2025) |
| STG VERIFICĂRI S.R.L. SRL | 45150830 | 4329 | 79.852 (2025) |