Firme din Iași
Date: set ONRC din · bilanțuri actualizate la .
Iași are 54.184 de firme active, dintre care 24.968 au depus bilanț pentru 2023 — locul 6 din 42 de județe după numărul de firme. Densitatea e de 71,2 firme la 1.000 de locuitori, sub media națională de 78,8. Cifra de afaceri cumulată, 47,3 mld RON, e 1,9% din totalul național (locul 15); firma medie facturează cu 44,2% sub media țării. Față de 2022, cifra de afaceri a crescut cu 12,6%.
Primele trei sectoare fac 16,9% din cifra de afaceri a județului. Iași concentrează 55,9% din firmele județului; urmează Miroslava și Valea Lupului. 35.342 de firme din județ au administrator înregistrat, conduse de 34.257 de persoane; 85,8% dintre acestea conduc o singură firmă, iar 168 conduc cinci sau mai multe.
Profil județ
Top sectoare în Iași
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| MAVIOV HAIR EDUCATION S.R.L. SRL | 47386570 | 9602 | 59.308 (2025) |
| M GALAXY TOUR S.R.L. SRL | 46625644 | 4933 | 59.307 (2025) |
| PAUSIN CAR SRL SRL | 30910202 | 4932 | 59.306 (2025) |
| OMD DENTAKU SRL SRL | 33155699 | 8623 | 59.286 (2025) |
| M.A.C.-TEC SERVICE S.R.L. SRL | 41575294 | 7112 | 59.258 (2025) |
| MANTA GALBENĂ S.R.L. SRL | 47006433 | 4932 | 59.221 (2024) |
| EVA BUILDING PROJECT S.R.L. SRL | 43581543 | 7732 | 59.200 (2025) |
| PASSAGE CONSTRUCT S.R.L. SRL | 34355253 | 4213 | 59.163 (2025) |
| LIZU-ARIS S.R.L. SRL | 49071829 | 8559 | 59.150 (2025) |
| CONTAVIBE S.R.L. SRL | 50854735 | 6920 | 59.130 (2025) |
| EHRCODE S.R.L. SRL | 52263220 | 6210 | 59.113 (2025) |
| CIBRO SRL SRL | 7142290 | 6820 | 59.086 (2025) |
| RICHES VAMBRO S.R.L. SRL | 40320845 | 7020 | 59.080 (2023) |
| LUISAN TRANS S.R.L. SRL | 46433991 | 4932 | 59.053 (2025) |
| VANU PANINOTECA S.R.L. SRL | 42961358 | 5610 | 59.006 (2021) |
| EDIL MATEES S.R.L. SRL | 51780350 | 4100 | 59.000 (2025) |
| GGD AMENAJARI S.R.L. SRL | 42991502 | 4120 | 59.000 (2025) |
| SMD FAST TRUCK S.R.L. SRL | 46910195 | 5221 | 58.970 (2025) |
| TUD-MON S.R.L. SRL | 40490777 | 4932 | 58.892 (2025) |
| KIWI PRODUCTION S.R.L. SRL | 52023341 | 6210 | 58.886 (2025) |
| LA TREI FRĂŢIORI S.R.L. SRL | 51218698 | 4711 | 58.881 (2025) |
| GO STUDY S.R.L. SRL | 41304058 | 8559 | 58.876 (2023) |
| NETIZEN HUB SRL SRL | 36334176 | 6311 | 58.866 (2021) |
| FIDASIG COMPANY S.R.L. SRL | 39234970 | 6622 | 58.837 (2025) |
| D&L EURO EXPERT PLUS SRL SRL | 17386306 | 6920 | 58.820 (2025) |
| EDUMIRAL S.R.L. SRL | 51571702 | 8559 | 58.810 (2025) |
| LAVI RALU COMTURIST SRL SRL | 1970642 | 4711 | 58.800 (2025) |
| NE COASE FELICIA S.R.L. SRL | 48695859 | 1421 | 58.780 (2025) |
| CRISTALEX EUROTUR S.R.L. SRL | 44338365 | 4939 | 58.767 (2025) |
| A & B FAST-FOOD & DRINKS S.R.L. SRL | 50547951 | 5612 | 58.733 (2025) |
| SMART INK STUDIO S.R.L. SRL | 52473150 | 7112 | 58.650 (2025) |
| GESSTEMA ART S.R.L. SRL | 46576355 | 4791 | 58.644 (2025) |
| DULCE DE PARIS S.R.L. SRL | 42210601 | 1071 | 58.599 (2023) |
| VIS PROGRES S.R.L. SRL | 51430975 | 6619 | 58.586 (2025) |
| JACK-VET SRL SRL | 20360004 | 7500 | 58.551 (2016) |
| ALION COM SRL SRL | 9078984 | 3109 | 58.518 (2023) |
| GMD CENTER IASI S.R.L. SRL | 49964220 | 6820 | 58.517 (2025) |
| LA DOLCE SRL SRL | 33581139 | 5612 | 58.489 (2025) |
| AKY & MAYA PET SRL SRL | 32333712 | 1429 | 58.487 (2023) |
| ADANT CONSULTING S.R.L. SRL | 40557478 | 4120 | 58.476 (2025) |
| ILITRAVEL SRL SRL | 33760258 | 4933 | 58.441 (2025) |
| DIADENT LAB S.R.L. SRL | 51193992 | 3250 | 58.435 (2025) |
| EASYPONT IAŞI SRL SRL | 34366767 | 4933 | 58.420 (2025) |
| TEAS BUILD S.R.L. SRL | 52508630 | 4211 | 58.407 (2025) |
| FLOAT SERVICE SRL SRL | 36294730 | 4520 | 58.401 (2025) |
| GIDAL RENT SRL SRL | 37209317 | 4120 | 58.388 (2025) |
| ORIGINAL PROTECT I.V. SRL SRL | 36893399 | 7490 | 58.367 (2025) |
| GLORIA'S CARUSEL S.R.L. SRL | 52102550 | 4771 | 58.308 (2025) |
| STEFYMAR MARKET SRL SRL | 35571581 | 4711 | 58.271 (2025) |
| SIGTAXI MSI S.R.L. SRL | 43993463 | 4932 | 58.249 (2025) |