Firme din Iași
Date: set ONRC din · bilanțuri actualizate la .
Iași are 54.184 de firme active, dintre care 24.968 au depus bilanț pentru 2023 — locul 6 din 42 de județe după numărul de firme. Densitatea e de 71,2 firme la 1.000 de locuitori, sub media națională de 78,8. Cifra de afaceri cumulată, 47,3 mld RON, e 1,9% din totalul național (locul 15); firma medie facturează cu 44,2% sub media țării. Față de 2022, cifra de afaceri a crescut cu 12,6%.
Primele trei sectoare fac 16,9% din cifra de afaceri a județului. Iași concentrează 55,9% din firmele județului; urmează Miroslava și Valea Lupului. 35.342 de firme din județ au administrator înregistrat, conduse de 34.257 de persoane; 85,8% dintre acestea conduc o singură firmă, iar 168 conduc cinci sau mai multe.
Profil județ
Top sectoare în Iași
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| AUTO-CRIBOL SRL SRL | 35769130 | 9531 | 45.422 (2025) |
| KARVET S.R.L. SRL | 50704665 | 7500 | 45.420 (2025) |
| ECONOMICLED S.R.L. SRL | 44581240 | 4755 | 45.410 (2025) |
| STRATEM GROUP SRL SRL | 18777868 | 7020 | 45.400 (2025) |
| ZAPP TWINS S.R.L. SRL | 42236075 | 4933 | 45.370 (2025) |
| L.D.G. GEO SRL SRL | 14733168 | 4932 | 45.328 (2024) |
| SPIN MEDIA ADVERTISING S.R.L. SRL | 48848286 | 6622 | 45.317 (2025) |
| TOP CRISSIO SRL SRL | 24832908 | 4711 | 45.313 (2025) |
| LUX TAKSI CINCI S.R.L. SRL | 42103923 | 4932 | 45.312 (2025) |
| GRAFMARK S.R.L. SRL | 43750391 | 7412 | 45.308 (2025) |
| VIC HULK S.R.L. SRL | 51280444 | 4933 | 45.259 (2025) |
| TIM COZ CAR S.R.L. SRL | 42773486 | 4933 | 45.257 (2025) |
| N2S MEDIA S.R.L. SRL | 52268589 | 4769 | 45.218 (2025) |
| SOCIETATE COOPERATIVĂ DE CONSUM DE GRADUL 1 CONSUMCOOP COTNARI SC | 15493497 | 4711 | 45.200 (2025) |
| ACROPOLE IMOBILIARE SRL SRL | 37458245 | 6831 | 45.193 (2025) |
| TATTEO S.R.L. SRL | 52195967 | 6820 | 45.188 (2025) |
| LUCIVINIA SRL SRL | 13879328 | 1610 | 45.182 (2018) |
| COROGEANU SALON S.R.L. SRL | 40705680 | 9604 | 45.179 (2021) |
| NEWTECH REPAIR S.R.L. SRL | 41648434 | 9512 | 45.159 (2025) |
| OASI CLUB S.R.L. SRL | 46807743 | 9329 | 45.158 (2023) |
| ÎN FIRE S.R.L. SRL | 48807022 | 3299 | 45.154 (2025) |
| ZCG POWER INVESTEMENT S.R.L. SRL | 40536904 | 4120 | 45.150 (2025) |
| NEW CAR WASH S.R.L. SRL | 52053512 | 9531 | 45.122 (2025) |
| PANDORA BEAUTY MEDICAL S.R.L. SRL | 48458879 | 8622 | 45.109 (2025) |
| CENTRUL MANUPREST S.R.L. SRL | 46203992 | 7020 | 45.100 (2025) |
| ANTONIO`S HAIR DRESSER S.R.L. SRL | 46178910 | 9621 | 45.085 (2025) |
| IVANOV DENT S.R.L. SRL | 47726841 | 8623 | 45.076 (2025) |
| LARA JM SRL SRL | 34307221 | 4932 | 45.074 (2023) |
| BRY BUTIK S.R.L. SRL | 50665060 | 4779 | 45.037 (2025) |
| LIGHTREC LLC S.R.L. SRL | 41558498 | 4791 | 45.018 (2025) |
| NUTRIMOLD EXPERT S.R.L. SRL | 39852768 | 4675 | 45.017 (2024) |
| LĂPTAR CU HAR S.R.L. SRL | 42941962 | 1051 | 45.000 (2025) |
| URSACHE MOBILCENTER S.R.L. SRL | 43732328 | 4100 | 45.000 (2025) |
| INOVATING VENDING SERVICES S.R.L. SRL | 40381796 | 4690 | 45.000 (2025) |
| CARUX SRL SRL | 5185732 | 3101 | 45.000 (2025) |
| COS & GI GRUP INVEST SRL SRL | 29114291 | 4711 | 44.952 (2025) |
| TELIMOB SRL SRL | 23825449 | 4120 | 44.945 (2023) |
| AVO INSTALLATIONS S.R.L. SRL | 48725020 | 7112 | 44.939 (2025) |
| OPEN BORDERS S.R.L. SRL | 41630895 | 7810 | 44.938 (2025) |
| IMOBIA BETA SRL SRL | 17825533 | 6832 | 44.920 (2025) |
| MPD INSTALDOOR S.R.L. SRL | 49251765 | 4332 | 44.920 (2025) |
| NICOR-TRANS 2005 SRL SRL | 17308944 | 4933 | 44.920 (2025) |
| GLORYTONES S.R.L. SRL | 52939870 | 4769 | 44.863 (2025) |
| MAF MULTICRAFT S.R.L. SRL | 50504527 | 4100 | 44.858 (2025) |
| DANISHOP S.R.L. SRL | 38479521 | 4791 | 44.850 (2019) |
| EXPERT BODY CARE S.R.L. SRL | 39710160 | 9604 | 44.830 (2025) |
| IT'S WISE SRL SRL | 33877160 | 7810 | 44.826 (2025) |
| RASCO DIGITAL S.R.L. SRL | 49755266 | 6210 | 44.817 (2025) |
| BIAIAVO SRL SRL | 36533977 | 4933 | 44.802 (2025) |
| HEX TOUR DISTRIBUTION S.R.L. SRL | 39974056 | 4644 | 44.800 (2025) |