Firme din Iași
Date: set ONRC din · bilanțuri actualizate la .
Iași are 54.184 de firme active, dintre care 24.968 au depus bilanț pentru 2023 — locul 6 din 42 de județe după numărul de firme. Densitatea e de 71,2 firme la 1.000 de locuitori, sub media națională de 78,8. Cifra de afaceri cumulată, 47,3 mld RON, e 1,9% din totalul național (locul 15); firma medie facturează cu 44,2% sub media țării. Față de 2022, cifra de afaceri a crescut cu 12,6%.
Primele trei sectoare fac 16,9% din cifra de afaceri a județului. Iași concentrează 55,9% din firmele județului; urmează Miroslava și Valea Lupului. 35.342 de firme din județ au administrator înregistrat, conduse de 34.257 de persoane; 85,8% dintre acestea conduc o singură firmă, iar 168 conduc cinci sau mai multe.
Profil județ
Top sectoare în Iași
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| AMD SERVICES & PRODUCTS S.R.L. SRL | 48847990 | 7311 | 41.296 (2025) |
| ASSERTIX IH SOLUTIONS S.R.L. SRL | 52690825 | 6210 | 41.292 (2025) |
| A.C. PHARM DUO SRL SRL | 33278586 | 6820 | 41.283 (2025) |
| ACTION FORCE SRL SRL | 18002799 | 4711 | 41.238 (2025) |
| PROFI INSTALATOR S.R.L. SRL | 34183166 | 4322 | 41.215 (2025) |
| NERA DECO DESIGN S.R.L. SRL | 42005623 | 7410 | 41.193 (2025) |
| MARIO CITY SRL SRL | 30180159 | 4933 | 41.193 (2025) |
| TEO TRANS COMPANY SRL SRL | 18743350 | 4941 | 41.178 (2025) |
| ZZZ HR S.R.L. SRL | 50574913 | 7820 | 41.172 (2025) |
| VANCOUVER TAXI S.R.L. SRL | 49131394 | 4933 | 41.156 (2025) |
| LAUNDRY CLEANING S.R.L. SRL | 40237120 | 8121 | 41.152 (2025) |
| IMAN AUTONED S.R.L. SRL | 40323302 | 9531 | 41.114 (2025) |
| NĂSTASĂ CAR FOR YOU S.R.L. SRL | 45791916 | 4532 | 41.109 (2023) |
| VIOMIHCOM SRL SRL | 16299597 | 4711 | 41.089 (2025) |
| NECHIT KRIS SRL SRL | 38084327 | 4933 | 41.083 (2025) |
| MARCO PHILIPPE S.R.L. SRL | 42165420 | 4939 | 41.072 (2025) |
| MMDG NET S.R.L. SRL | 49404346 | 4776 | 41.070 (2025) |
| FRIZERIA LUCA S.R.L. SRL | 42463469 | 9602 | 41.060 (2025) |
| SIALCO TRADING SRL SRL | 9590053 | 4681 | 41.058 (2025) |
| FABIO JUNIOR SRL SRL | 36830552 | 4711 | 41.057 (2025) |
| AR BEAUTY & BARBER S.R.L. SRL | 49356508 | 9621 | 41.056 (2025) |
| KATERINA FIT S.R.L. SRL | 47340564 | 9319 | 41.040 (2025) |
| ADVERS DANCE S.R.L. SRL | 48624327 | 8552 | 41.030 (2025) |
| ARNIKAHOME S.R.L. SRL | 46978280 | 1392 | 41.027 (2025) |
| BROTHERHOOD AM S.R.L. SRL | 38088523 | 4211 | 41.000 (2023) |
| MARITE HOLDING SRL SRL | 26260721 | 6920 | 41.000 (2025) |
| TOTAL-A.R.M. SRL SRL | 19092773 | 4332 | 41.000 (2024) |
| TOMA G. KINETICO S.R.L. SRL | 47574530 | 8695 | 41.000 (2025) |
| BEL RO CONSULT SRL SRL | 20632060 | 7020 | 40.997 (2023) |
| CANDIUM SRL SRL | 21824587 | 0210 | 40.975 (2025) |
| BOGA & NICU SRL SRL | 23272284 | 4777 | 40.972 (2025) |
| SORI-JUST SRL SRL | 33004424 | 4933 | 40.965 (2025) |
| BBEAUTY SKIN ART S.R.L. SRL | 39612439 | 9602 | 40.959 (2021) |
| SOCIETATE PROFESIONALA DE CONSILIERI JURIDICI-IURISCONSULTI SRL SRL | 17199979 | 6910 | 40.950 (2025) |
| IVN VISION S.R.L. SRL | 52501586 | 7311 | 40.940 (2025) |
| RADA AGENCY SRL SRL | 37852613 | 8552 | 40.940 (2025) |
| PRIVILEGE EVENTS S.R.L. SRL | 40163228 | 9329 | 40.902 (2024) |
| BELLA ISABELLA MARIA S.R.L. SRL | 50493657 | 5630 | 40.881 (2025) |
| CENTRUL DE DEZVOLTARE INTERCOMUNITARĂ-FII SCHIMBAREA PE CARE O DOREŞTI S.R.L. SRL | 46284202 | 9329 | 40.852 (2025) |
| BAU KONKURRENT S.R.L. SRL | 42544717 | 4120 | 40.842 (2025) |
| PAUL TEXTIL SRL SRL | 33829251 | 4771 | 40.830 (2025) |
| RUBIC HUB S.R.L. SRL | 50450761 | 6820 | 40.813 (2025) |
| MARGRE 20 S.R.L. SRL | 44065931 | 4932 | 40.801 (2025) |
| CCG S.R.L. SRL | 51531031 | 6391 | 40.787 (2025) |
| MRT ALEMAR DEVELOPMENT S.R.L. SRL | 45111890 | 6831 | 40.722 (2025) |
| MCI TAXI S.R.L. SRL | 48212512 | 4933 | 40.674 (2025) |
| FLOREA TRANS CONFORT S.R.L. SRL | 43457066 | 4932 | 40.639 (2025) |
| MULER DEG S.R.L. SRL | 42240610 | 4933 | 40.637 (2025) |
| REFILL TECH SRL SRL | 34916054 | 9511 | 40.625 (2025) |
| ROXANA GHIBA COACHING S.R.L. SRL | 39596023 | 7022 | 40.599 (2025) |