Firme din Iași
Date: set ONRC din · bilanțuri actualizate la .
Iași are 54.184 de firme active, dintre care 24.968 au depus bilanț pentru 2023 — locul 6 din 42 de județe după numărul de firme. Densitatea e de 71,2 firme la 1.000 de locuitori, sub media națională de 78,8. Cifra de afaceri cumulată, 47,3 mld RON, e 1,9% din totalul național (locul 15); firma medie facturează cu 44,2% sub media țării. Față de 2022, cifra de afaceri a crescut cu 12,6%.
Primele trei sectoare fac 16,9% din cifra de afaceri a județului. Iași concentrează 55,9% din firmele județului; urmează Miroslava și Valea Lupului. 35.342 de firme din județ au administrator înregistrat, conduse de 34.257 de persoane; 85,8% dintre acestea conduc o singură firmă, iar 168 conduc cinci sau mai multe.
Profil județ
Top sectoare în Iași
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| EMAUS MEDIA SRL SRL | 25060083 | 7420 | 30.580 (2025) |
| COREDUARD S.R.L. SRL | 43346289 | 9329 | 30.576 (2025) |
| ALEMIR FOOD S.R.L. SRL | 50449678 | 5610 | 30.572 (2025) |
| FENICE ART ALY S.R.L. SRL | 46873402 | 9621 | 30.552 (2025) |
| SCILOP SRL SRL | 17052390 | 5590 | 30.550 (2024) |
| ZERO ONLINE S.R.L. SRL | 48867334 | 4791 | 30.520 (2024) |
| NEOSIM SRL SRL | 5552065 | 4643 | 30.513 (2025) |
| NOVAIMOB S.R.L. SRL | 47638596 | 9621 | 30.511 (2025) |
| BUTNARU FINISAJE SRL SRL | 38116747 | 4334 | 30.500 (2024) |
| NICU & RALU SRL SRL | 22066073 | 4120 | 30.497 (2018) |
| KANT & MEYER SRL SRL | 32932371 | 0111 | 30.484 (2025) |
| DOCTOR ENDOSMILE S.R.L. SRL | 43560060 | 8623 | 30.476 (2025) |
| MISHA-MARIO BEAUTY S.R.L. SRL | 38763727 | 9621 | 30.465 (2025) |
| KONMEDSERV SRL SRL | 21673239 | 8622 | 30.458 (2025) |
| DAVID'S CREDIT SRL SRL | 28029180 | 6492 | 30.450 (2025) |
| CHC SOLUTIONS S.R.L. SRL | 49589821 | 7220 | 30.420 (2025) |
| ZIMA ZENITH S.R.L. SRL | 52110154 | 6210 | 30.420 (2025) |
| DMC & DME CONCEPT S.R.L. SRL | 45908537 | 6210 | 30.411 (2025) |
| CEI INSTAL S.R.L. SRL | 52326841 | 4322 | 30.409 (2025) |
| MORIMEX SRL SRL | 1958371 | 4712 | 30.407 (2025) |
| STUDIO ART OF MAKE-UP S.R.L. SRL | 41110400 | 8552 | 30.400 (2025) |
| SEARCH GREEN DEVELOPMENT S.R.L. SRL | 38901978 | 7022 | 30.400 (2023) |
| ARLEQUIN LIMITED SRL SRL | 26044329 | 4690 | 30.370 (2025) |
| BYL SOFT SRL SRL | 35695121 | 7120 | 30.370 (2025) |
| ZOOMERS NETWORK LGTM S.R.L. SRL | 51548084 | 6210 | 30.360 (2025) |
| TST DYNAMICS S.R.L. SRL | 51738771 | 4933 | 30.355 (2025) |
| GIMRYM COM SRL SRL | 30930684 | 4932 | 30.341 (2025) |
| MOVINGSHOT SRL SRL | 37797853 | 6210 | 30.300 (2025) |
| OVI-ROM UNICAT SRL SRL | 37564440 | 3109 | 30.300 (2025) |
| MICHI MAGIC S.R.L. SRL | 48445186 | 5610 | 30.289 (2025) |
| EUROSTAL COMPANY SRL SRL | 21013577 | 4682 | 30.232 (2024) |
| METALROM SRL SRL | 6499482 | 4676 | 30.225 (2025) |
| MATRIX SRL SRL | 5683648 | 6210 | 30.219 (2025) |
| FIRST TITAN S.R.L. SRL | 40472894 | 4791 | 30.200 (2021) |
| METALICA SRL SRL | 1966340 | 3100 | 30.199 (2025) |
| LT VISION S.R.L. SRL | 49598722 | 3313 | 30.197 (2025) |
| UNIVERS TYNA SRL SRL | 1962488 | 4712 | 30.181 (2025) |
| BUMBU AF S.R.L. SRL | 49923831 | 4932 | 30.178 (2025) |
| 1 A.A.C. UNISIM GRUP SRL SRL | 28397572 | 6210 | 30.170 (2025) |
| ELMECAR-MECANO SRL SRL | 28752836 | 4933 | 30.155 (2025) |
| PIETA IMOBILIARE SRL SRL | 30555623 | 6831 | 30.141 (2025) |
| LORELEI HAZEL COMPANY S.R.L. SRL | 40663886 | 4932 | 30.139 (2025) |
| MONDEO IMPORT EXPORT SRL SRL | 10003063 | 4772 | 30.136 (2025) |
| LARMA RIDE S.R.L. SRL | 52473290 | 4939 | 30.134 (2025) |
| VALI BIJU SRL SRL | 9623487 | 3212 | 30.110 (2025) |
| ANASTAR CONT INVESTMENT S.R.L. SRL | 46658080 | 7020 | 30.100 (2025) |
| TRANS-ALME 14 S.R.L. SRL | 35619256 | 4932 | 30.088 (2025) |
| IACOB IMPEX SRL SRL | 16675497 | 4933 | 30.071 (2025) |
| GXG MUSIC SRL SRL | 19071312 | 3220 | 30.055 (2025) |
| TAIRON SRL SRL | 25741301 | 4120 | 30.045 (2019) |