Firme din Iași
Date: set ONRC din · bilanțuri actualizate la .
Iași are 54.184 de firme active, dintre care 24.968 au depus bilanț pentru 2023 — locul 6 din 42 de județe după numărul de firme. Densitatea e de 71,2 firme la 1.000 de locuitori, sub media națională de 78,8. Cifra de afaceri cumulată, 47,3 mld RON, e 1,9% din totalul național (locul 15); firma medie facturează cu 44,2% sub media țării. Față de 2022, cifra de afaceri a crescut cu 12,6%.
Primele trei sectoare fac 16,9% din cifra de afaceri a județului. Iași concentrează 55,9% din firmele județului; urmează Miroslava și Valea Lupului. 35.342 de firme din județ au administrator înregistrat, conduse de 34.257 de persoane; 85,8% dintre acestea conduc o singură firmă, iar 168 conduc cinci sau mai multe.
Profil județ
Top sectoare în Iași
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| MASTRI TECHNOLOGY S.R.L. SRL | 43839805 | 7219 | 2.160 (2023) |
| BEAUTY HABITS S.R.L. SRL | 48826636 | 4791 | 2.156 (2024) |
| BMB PRES TRANS S.R.L. SRL | 46254422 | 4941 | 2.150 (2025) |
| MAGAZINIX S.R.L. SRL | 52214864 | 4712 | 2.146 (2025) |
| KARMIC WOOD SRL SRL | 28397637 | 1610 | 2.130 (2025) |
| BEST REFEREE S.R.L. SRL | 38652176 | 9319 | 2.129 (2023) |
| TAUI ECO NORD-EST S.R.L. SRL | 38053053 | 4755 | 2.126 (2017) |
| DOTRO MEDIA SRL SRL | 24599803 | 4771 | 2.111 (2025) |
| SMELT ART S.R.L. SRL | 49224043 | 4791 | 2.105 (2025) |
| MISSY IMOBIL INVEST S.R.L. SRL | 51316017 | 6811 | 2.104 (2025) |
| CONSTRUCTION COMENES SRL SRL | 34157582 | 4100 | 2.101 (2025) |
| AXR TRANSLOGISTIC S.R.L. SRL | 51664844 | 4941 | 2.100 (2025) |
| SUNRISE ENERGY S.R.L. SRL | 51446467 | 3512 | 2.100 (2025) |
| AVP IMOBICON S.R.L. SRL | 42863473 | 6831 | 2.091 (2025) |
| GRILL "LA DAC" S.R.L. SRL | 51874650 | 5611 | 2.080 (2025) |
| MOROSMART S.R.L. SRL | 39927267 | 4712 | 2.080 (2025) |
| COSTA & AUR S.R.L. SRL | 46614114 | 9531 | 2.076 (2025) |
| SCM ELECTRO S.R.L. SRL | 52757526 | 4321 | 2.075 (2025) |
| ICOFFEEUP S.R.L. SRL | 51481138 | 4712 | 2.067 (2025) |
| INSTAL ACTIV SRL SRL | 25207789 | 4322 | 2.062 (2024) |
| MARLUC-H SRL SRL | 18826197 | 4399 | 2.055 (2025) |
| MOKE CONSULTING S.R.L. SRL | 34023068 | 6210 | 2.053 (2025) |
| R&B MEDICAL SOLUTIONS SRL SRL | 35189264 | 8622 | 2.050 (2025) |
| ZENTAHUB S.R.L. SRL | 32242037 | 7219 | 2.049 (2023) |
| ROSE GLAMOUR S.R.L. SRL | 52717556 | 4778 | 2.045 (2025) |
| INOVATIV WOLF S.R.L. SRL | 48840649 | 4751 | 2.043 (2025) |
| PRILUC S.R.L. SRL | 52889101 | 4941 | 2.026 (2025) |
| PRETTY LINE SRL SRL | 37378111 | 4791 | 2.025 (2025) |
| IMAGO SHOP S.R.L. SRL | 51844152 | 4791 | 2.022 (2025) |
| BRANDING HR S.R.L. SRL | 52962547 | 7810 | 2.021 (2025) |
| TAXI UNIC S.R.L. SRL | 48409272 | 4933 | 2.020 (2025) |
| TOY JOY KIDS S.R.L. SRL | 47427262 | 4765 | 2.018 (2025) |
| CONSTRUCTOR ATUDOREI SRL SRL | 18784350 | 4100 | 2.001 (2025) |
| COSMIN SI RALUCA S.R.L. SRL | 44182796 | 4939 | 2.000 (2025) |
| BLITZ PROFI TEAM S.R.L. SRL | 41874059 | 4311 | 2.000 (2025) |
| MONARY SOLUTIONS S.R.L. SRL | 50807679 | 7311 | 2.000 (2025) |
| PENSION MANDATE SOFTWARE SRL SRL | 37922689 | 6201 | 2.000 (2024) |
| MALLEO PROIECT S.R.L. SRL | 40061457 | 7111 | 2.000 (2025) |
| FANTASTIC CORPORATION S.R.L. SRL | 41070437 | 7420 | 2.000 (2025) |
| MOTO MASTER SRL SRL | 19059009 | 4520 | 2.000 (2025) |
| DENTAL YVO S.R.L. SRL | 50166337 | 8623 | 2.000 (2025) |
| ILINCA BRAIA S.R.L. SRL | 52688124 | 8559 | 2.000 (2025) |
| REAL SPORTS SRL SRL | 21913021 | 9319 | 2.000 (2025) |
| RAMYA TIR SRL SRL | 28123860 | 3102 | 2.000 (2023) |
| EUROFOND CONSULT SRL SRL | 22410532 | 8299 | 2.000 (2025) |
| SONIDO AV INTEGRATION S.R.L. SRL | 48482079 | 4791 | 2.000 (2025) |
| PEVOLI SOLUTION SRL SRL | 37443422 | 1512 | 2.000 (2018) |
| SDA MEDIA PRODUCTION SRL SRL | 37911337 | 7420 | 2.000 (2021) |
| MARIUS CONSTRUCT 2025 S.R.L. SRL | 51708150 | 4100 | 2.000 (2025) |
| AUTOBLACK-SAV SRL SRL | 36245427 | 8553 | 2.000 (2025) |