Firme din Iași
Date: set ONRC din · bilanțuri actualizate la .
Iași are 54.200 de firme active, dintre care 27.304 au depus bilanț pentru 2024 — locul 6 din 42 de județe după numărul de firme. Densitatea e de 71,2 firme la 1.000 de locuitori, sub media națională de 78,8. Cifra de afaceri cumulată, 52,3 mld RON, e 2,0% din totalul național (locul 14); firma medie facturează cu 41,7% sub media țării. Față de 2023, cifra de afaceri a crescut cu 10,4%.
Primele trei sectoare fac 17,2% din cifra de afaceri a județului. Iași concentrează 55,9% din firmele județului; urmează Miroslava și Valea Lupului. 35.352 de firme din județ au administrator înregistrat, conduse de 34.268 de persoane; 85,8% dintre acestea conduc o singură firmă, iar 168 conduc cinci sau mai multe.
Profil județ
Top sectoare în Iași
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| MARIO ROM-EST SRL SRL | 16746750 | 4634 | 661.958 (2025) |
| RB-DEVOPS S.R.L. SRL | 49964246 | 6210 | 661.830 (2025) |
| ZP EXPERT CONSTRUCT S.R.L. SRL | 48986815 | 4332 | 661.610 (2024) |
| GAL SOTI S.R.L. SRL | 47552702 | 2223 | 661.297 (2025) |
| FBV ADVISOR S.R.L. SRL | 48043405 | 6622 | 661.234 (2025) |
| CARPISMED AETHER S.R.L. SRL | 38584306 | 8622 | 661.161 (2025) |
| CORFĂ SOFT CONS SRL SRL | 31707380 | 6210 | 661.013 (2025) |
| TURBOFLY TRANS S.R.L. SRL | 42689076 | 4941 | 660.996 (2025) |
| CERTO LUCIANO TOURS SRL SRL | 17983835 | 4939 | 660.735 (2021) |
| EAST CORP SRL SRL | 27238978 | 4664 | 660.622 (2025) |
| UTIL CAMARAD S.R.L. SRL | 44927891 | 4100 | 660.394 (2025) |
| ANDREES URBAN DESIGN SRL SRL | 31467716 | 4120 | 660.362 (2025) |
| G.I.B. COM SRL SRL | 15336530 | 4672 | 660.259 (2025) |
| VECTOR IAŞI S.R.L. SRL | 48204633 | 7020 | 660.000 (2025) |
| DATA TECH DEVELOPMENT S.R.L. SRL | 42066930 | 7112 | 660.000 (2025) |
| BRIGHTER BRAND S.R.L. SRL | 51270840 | 7311 | 659.824 (2025) |
| RAVENA EST TRADE S.R.L. SRL | 44109248 | 3103 | 659.674 (2025) |
| HIGH LIGHT PROJECT SRL SRL | 24961422 | 7111 | 659.590 (2025) |
| DR.TEO DENT S.R.L. SRL | 40556391 | 8623 | 659.417 (2025) |
| IONIS MIRE SRL SRL | 27599921 | 4642 | 659.210 (2025) |
| BEONE STUDIO SRL SRL | 32581793 | 6201 | 659.202 (2025) |
| BENDIS MEX SRL SRL | 9646545 | 8621 | 659.197 (2025) |
| KLINKER ART SOLUTIONS S.R.L. SRL | 50824904 | 4683 | 659.139 (2025) |
| FAMILY NISMED S.R.L. SRL | 48917785 | 8622 | 658.840 (2025) |
| ARIA TRANS S.R.L. SRL | 49363564 | 4941 | 658.834 (2025) |
| RELOADED TECH S.R.L. SRL | 47038060 | 6201 | 658.405 (2025) |
| KIT TECH SOLUTION S.R.L. SRL | 46207129 | 4321 | 658.143 (2025) |
| ROTYK PRINT SRL SRL | 24967883 | 9510 | 658.001 (2025) |
| SIC-ROCOM SRL SRL | 7085128 | 4120 | 657.960 (2025) |
| METRONOM MOLDOVA SRL SRL | 14238216 | 4391 | 657.923 (2025) |
| OZANA COMPANY SRL SRL | 13346392 | 4100 | 657.569 (2025) |
| NATGOR EXPRESS S.R.L. SRL | 44951385 | 4941 | 657.513 (2025) |
| T A R SRL SRL | 3634223 | 2892 | 657.275 (2025) |
| CONTAEXPERTIS SRL SRL | 35306372 | 6920 | 657.232 (2025) |
| PAMEX FISCONT S.R.L. SRL | 38555424 | 6920 | 656.839 (2025) |
| EURO PROJECT CONSULTING SRL SRL | 17192938 | 7499 | 656.676 (2025) |
| TEROFORT TRADING S.R.L. SRL | 48764061 | 4684 | 656.257 (2025) |
| ANDI GREENPLANT S.R.L. SRL | 43038009 | 4776 | 656.226 (2025) |
| VBC SMART SECURITY S.R.L. SRL | 50070401 | 4321 | 655.884 (2025) |
| OPTOCRIS VIZUAL SRL SRL | 37245506 | 4774 | 655.561 (2025) |
| INSTALFROID SRL SRL | 33029330 | 3314 | 655.210 (2025) |
| COSMIDENT SOCIAL S.R.L. SRL | 42996658 | 8623 | 655.065 (2025) |
| CLINICA TOP PLASTELA S.R.L. SRL | 49041100 | 6820 | 655.000 (2025) |
| HOINAR EVENTS SRL SRL | 36557291 | 9329 | 654.940 (2022) |
| RYRY CARS S.R.L. SRL | 41875895 | 7711 | 654.901 (2025) |
| MAX BUILD SRL SRL | 5200158 | 4120 | 654.731 (2025) |
| LOGISTIK.DE.RO S.R.L. SRL | 43025637 | 7020 | 654.699 (2025) |
| YO YOGURT GRUP S.R.L. SRL | 39578140 | 1052 | 654.357 (2025) |
| NORD EST GROUP BUSINESS SRL SRL | 38288840 | 4690 | 654.170 (2025) |
| BEL-FIL SRL SRL | 24005676 | 4619 | 654.162 (2025) |