Firme din Iași
Date: set ONRC din · bilanțuri actualizate la .
Iași are 54.184 de firme active, dintre care 27.296 au depus bilanț pentru 2024 — locul 6 din 42 de județe după numărul de firme. Densitatea e de 71,2 firme la 1.000 de locuitori, sub media națională de 78,8. Cifra de afaceri cumulată, 52,3 mld RON, e 2,0% din totalul național (locul 14); firma medie facturează cu 41,7% sub media țării. Față de 2023, cifra de afaceri a crescut cu 10,4%.
Primele trei sectoare fac 17,2% din cifra de afaceri a județului. Iași concentrează 55,9% din firmele județului; urmează Miroslava și Valea Lupului. 35.342 de firme din județ au administrator înregistrat, conduse de 34.257 de persoane; 85,8% dintre acestea conduc o singură firmă, iar 168 conduc cinci sau mai multe.
Profil județ
Top sectoare în Iași
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| GLADE EVENTS S.R.L. SRL | 41819992 | 8230 | 323.795 (2025) |
| GREENLAND IMOBILIARE S.R.L. SRL | 41908208 | 6831 | 323.781 (2025) |
| EXPEDISEA S.R.L. SRL | 49733748 | 4933 | 323.685 (2025) |
| IMPULSUM MIRALEX S.R.L. SRL | 42967326 | 8299 | 323.635 (2025) |
| ERSTE TRANS LOGISTIC S.R.L. SRL | 46715852 | 4941 | 323.512 (2025) |
| GRĂTARE ŞI PLACAJ CERAMIC S.R.L. SRL | 44430468 | 4100 | 323.455 (2025) |
| CUBRIO APARTMENTS S.R.L. SRL | 47515011 | 6820 | 323.435 (2025) |
| DEVIS CONSULTING S.R.L. SRL | 47398752 | 6210 | 323.400 (2025) |
| LEARN ZONE S.R.L. SRL | 39233451 | 6310 | 323.337 (2025) |
| SHERRAR TEO S.R.L. SRL | 40337499 | 9621 | 323.319 (2025) |
| ANTHROPIA S.R.L. SRL | 49677630 | 7820 | 323.252 (2025) |
| FUN CLUB EVA S.R.L. SRL | 41013229 | 9329 | 323.217 (2025) |
| DOUBLE A SHOP S.R.L. SRL | 49946983 | 6290 | 323.144 (2025) |
| BUSINESS AND COMMUNICATION RESEARCH CENTER SRL SRL | 16775100 | 7220 | 322.986 (2025) |
| PAU TRUST AYS S.R.L. SRL | 41447937 | 5630 | 322.910 (2025) |
| MULTIPRELAT SRL SRL | 35512658 | 1396 | 322.890 (2025) |
| HUNTER LOGISTICS S.R.L. SRL | 46600968 | 6820 | 322.855 (2025) |
| EFIGIA TEAM S.R.L. SRL | 52223013 | 6290 | 322.850 (2025) |
| SZEGED GRUP SRL SRL | 16831103 | 4329 | 322.815 (2025) |
| MONY & DRAGOŞ SRL SRL | 37209341 | 4100 | 322.780 (2025) |
| SIMRACLEAN S.R.L. SRL | 42092018 | 8121 | 322.751 (2025) |
| SINDI TOUR SRL SRL | 23951960 | 7911 | 322.735 (2025) |
| ALEXANDRA & DENISA BEAUTY CENTER S.R.L. SRL | 50588765 | 9622 | 322.703 (2025) |
| SAB CONT IASI S.R.L. SRL | 50672237 | 6920 | 322.620 (2025) |
| COMMON GROUND S.R.L. SRL | 42295349 | 9020 | 322.611 (2025) |
| DON LIA SRL SRL | 1997257 | 4771 | 322.604 (2025) |
| YELLOW PIPELINE S.R.L. SRL | 47974650 | 6201 | 322.548 (2025) |
| GTE AUTO SRL SRL | 35159336 | 9531 | 322.540 (2025) |
| COZEMI S.R.L. SRL | 50013686 | 9621 | 322.528 (2025) |
| DONAXIM SRL SRL | 3911251 | 5611 | 322.440 (2025) |
| LUX NUTRITION S.R.L. SRL | 42310988 | 4791 | 322.431 (2025) |
| TOP CONSTRUCT MP S.R.L. SRL | 50533166 | 4399 | 322.375 (2025) |
| BLUE STAR CLEANING PLUS S.R.L. SRL | 48897130 | 8121 | 322.362 (2025) |
| BOZITECH LOGISTICS S.R.L. SRL | 50086246 | 7112 | 322.337 (2025) |
| MONA M-A CUSUT S.R.L. SRL | 50122624 | 4751 | 322.310 (2025) |
| GEMARO NEW CONSULTING S.R.L. SRL | 41424909 | 4100 | 322.291 (2025) |
| FARCAŞ GROUP SRL SRL | 23648401 | 9531 | 322.199 (2025) |
| URBICA AEROPORTULUI S.R.L. SRL | 49492275 | 6832 | 322.197 (2025) |
| ARA COMPANY SRL SRL | 14513391 | 8299 | 322.187 (2025) |
| LA NICU MARKET S.R.L. SRL | 48480116 | 4711 | 322.138 (2025) |
| INOVIS EVE S.R.L. SRL | 49089702 | 9622 | 322.075 (2025) |
| CRIS AMI SAB SRL SRL | 26157263 | 0161 | 321.895 (2025) |
| STUDIO SALES S.R.L. SRL | 41861229 | 4791 | 321.858 (2025) |
| UNIDENT NORD EST S.R.L. SRL | 39870764 | 3250 | 321.738 (2025) |
| ITAROM S.R.L. SRL | 49114539 | 4619 | 321.653 (2025) |
| ANGEL KIDS SRL SRL | 25885595 | 8510 | 321.640 (2025) |
| STRONGHOLD S.R.L. SRL | 49680490 | 9313 | 321.616 (2025) |
| PFF SERVICES S.R.L. SRL | 49519990 | 6201 | 321.590 (2025) |
| LEMCRAFT S.R.L. SRL | 48079417 | 4791 | 321.531 (2025) |
| ROOF COMPLEP S.R.L. SRL | 40996422 | 4391 | 321.530 (2025) |