Firme din Iași
Date: set ONRC din · bilanțuri actualizate la .
Iași are 54.184 de firme active, dintre care 27.296 au depus bilanț pentru 2024 — locul 6 din 42 de județe după numărul de firme. Densitatea e de 71,2 firme la 1.000 de locuitori, sub media națională de 78,8. Cifra de afaceri cumulată, 52,3 mld RON, e 2,0% din totalul național (locul 14); firma medie facturează cu 41,7% sub media țării. Față de 2023, cifra de afaceri a crescut cu 10,4%.
Primele trei sectoare fac 17,2% din cifra de afaceri a județului. Iași concentrează 55,9% din firmele județului; urmează Miroslava și Valea Lupului. 35.342 de firme din județ au administrator înregistrat, conduse de 34.257 de persoane; 85,8% dintre acestea conduc o singură firmă, iar 168 conduc cinci sau mai multe.
Profil județ
Top sectoare în Iași
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| ATELIERUL MOBISTIL S.R.L. SRL | 51228667 | 3100 | 267.743 (2025) |
| PSIELECTRICCONS S.R.L. SRL | 40248979 | 4321 | 267.721 (2025) |
| COMPANIA DE INSTALAŢII TERMICE SRL SRL | 25308201 | 4322 | 267.708 (2025) |
| ANK & LUK MODEL SRL SRL | 27884103 | 1392 | 267.650 (2025) |
| OBGYN-TMC SRL SRL | 36070961 | 8622 | 267.604 (2025) |
| TRANS NENICA S.R.L. SRL | 46214070 | 4941 | 267.538 (2025) |
| S.T.I. ENTERPRISE S.R.L. SRL | 47573527 | 4789 | 267.526 (2025) |
| FLOWERS BY DIANA S.R.L. SRL | 47832869 | 4776 | 267.515 (2025) |
| AVADACONSULTING S.R.L. SRL | 41701120 | 6619 | 267.393 (2025) |
| ATELIER KUBU 42 SRL SRL | 31254556 | 7111 | 267.363 (2025) |
| ROADCRAFT S.R.L. SRL | 48745159 | 7112 | 267.318 (2025) |
| CAMINOS TRAVEL S.R.L. SRL | 43136287 | 7311 | 267.290 (2025) |
| GEOTECHNIK SVIS SRL SRL | 28872603 | 7112 | 267.200 (2025) |
| DEZMOTECH AUTO S.R.L. SRL | 44952178 | 4782 | 267.181 (2025) |
| SIGNIFER S.R.L. SRL | 47427246 | 6210 | 267.176 (2025) |
| VARVET S.R.L. SRL | 50380968 | 7500 | 267.175 (2025) |
| PRO HR S.R.L. SRL | 49438748 | 7820 | 267.087 (2025) |
| BIG STORE IASI S.R.L. SRL | 51967287 | 4712 | 267.080 (2025) |
| ANIMAL RESCUE TRANSPORT S.R.L. SRL | 51962948 | 4941 | 267.061 (2025) |
| HAPPY TEETH SRL SRL | 37053497 | 8623 | 267.060 (2025) |
| XEBEC S.R.L. SRL | 45133538 | 6201 | 267.039 (2025) |
| LETS MOVE SRL SRL | 36974892 | 4711 | 267.025 (2025) |
| ALEDAR MIXT MARKET S.R.L. SRL | 42887499 | 4711 | 267.001 (2025) |
| BYTESIZE SOFTWARE SRL SRL | 22514002 | 6210 | 266.976 (2025) |
| MIRCEATEC S.R.L. SRL | 42750954 | 7120 | 266.962 (2025) |
| THERMX SOLUTIONS S.R.L. SRL | 48279334 | 4322 | 266.918 (2025) |
| MARIO 2005 SRL SRL | 17271004 | 4776 | 266.859 (2025) |
| M.E.I. MARKET SRL SRL | 31446926 | 4711 | 266.766 (2025) |
| MEGA PIN MONTAJ S.R.L. SRL | 51281954 | 4332 | 266.745 (2025) |
| ONE TOUCH DISTRIBUTION S.R.L. SRL | 42718074 | 4775 | 266.713 (2025) |
| TRUE IMAGE SRL SRL | 38300536 | 6920 | 266.650 (2025) |
| DELTABIT EUROPE S.R.L. SRL | 52508983 | 4619 | 266.643 (2025) |
| NUTRI FARM FEED S.R.L. SRL | 30559692 | 4619 | 266.635 (2025) |
| EDIL RMN TUR S.R.L. SRL | 40382732 | 4933 | 266.587 (2025) |
| CLOTHES 4ALL SRL SRL | 34222001 | 9510 | 266.583 (2025) |
| MASTERESCAPE SRL SRL | 34542278 | 9329 | 266.561 (2025) |
| ORTO FLUX SRL SRL | 26441892 | 8623 | 266.535 (2025) |
| DIG DEAL S.R.L. SRL | 51239143 | 4711 | 266.528 (2025) |
| NETMAN RO S.R.L. SRL | 50302005 | 6110 | 266.518 (2025) |
| TUCĂ SPINENI S.R.L. SRL | 43480182 | 4100 | 266.500 (2025) |
| TRANS SUCCES S.R.L. SRL | 48777550 | 4941 | 266.455 (2025) |
| AT TWIN INVESTMENTS S.R.L. SRL | 41472361 | 6820 | 266.448 (2025) |
| STREET FOOD SRL SRL | 36048441 | 5610 | 266.411 (2025) |
| TRANSIASI S.R.L. SRL | 49733853 | 4942 | 266.411 (2025) |
| ENDODENTIUM SRL SRL | 35635391 | 8623 | 266.204 (2025) |
| NICOSIM FOREST INTERNATIONAL S.R.L. SRL | 45848990 | 0220 | 266.200 (2025) |
| STREAMBOX S.R.L. SRL | 44959435 | 7311 | 266.188 (2025) |
| OPTIM VALUE S.R.L. SRL | 31514303 | 7020 | 266.180 (2025) |
| DORDUM MLD S.R.L. SRL | 44163131 | 4711 | 266.137 (2024) |
| ZAP CREATIV S.R.L. SRL | 51163657 | 4711 | 266.066 (2025) |