Firme din Iași
Date: set ONRC din · bilanțuri actualizate la .
Iași are 54.184 de firme active, dintre care 27.296 au depus bilanț pentru 2024 — locul 6 din 42 de județe după numărul de firme. Densitatea e de 71,2 firme la 1.000 de locuitori, sub media națională de 78,8. Cifra de afaceri cumulată, 52,3 mld RON, e 2,0% din totalul național (locul 14); firma medie facturează cu 41,7% sub media țării. Față de 2023, cifra de afaceri a crescut cu 10,4%.
Primele trei sectoare fac 17,2% din cifra de afaceri a județului. Iași concentrează 55,9% din firmele județului; urmează Miroslava și Valea Lupului. 35.342 de firme din județ au administrator înregistrat, conduse de 34.257 de persoane; 85,8% dintre acestea conduc o singură firmă, iar 168 conduc cinci sau mai multe.
Profil județ
Top sectoare în Iași
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| TRANSMIXT MOLDOVA SA SA | 1996790 | 4931 | 240.115 (2025) |
| SHIVA SELECT S.R.L. SRL | 41316869 | 4777 | 240.011 (2025) |
| SIRCIMO TREND SRL SRL | 29167679 | 4399 | 240.000 (2025) |
| ALECOST ACV S.R.L. SRL | 38870677 | 6831 | 240.000 (2025) |
| BUMBARI DANY CONSTRUCT S.R.L. SRL | 47902344 | 4120 | 240.000 (2025) |
| BUTICUS S.R.L. SRL | 50544246 | 7311 | 240.000 (2025) |
| ALE-CRI ADC S.R.L. SRL | 24158300 | 4711 | 239.982 (2025) |
| MINI ALPHA SRL SRL | 15363969 | 6910 | 239.972 (2025) |
| C.T.PRESTATOR SRL SRL | 8605580 | 7487 | 239.959 (2025) |
| MAGNETICCA MAKERS S.R.L. SRL | 47094028 | 6210 | 239.906 (2025) |
| APROZAR-CORNELIUS S.R.L. SRL | 52727525 | 4721 | 239.906 (2025) |
| EVO SMART CAPITAL S.R.L. SRL | 48321579 | 7311 | 239.812 (2025) |
| VIA AMG SRL SRL | 28057546 | 4931 | 239.790 (2025) |
| AMOSERV AUTO S.R.L. SRL | 49089680 | 8553 | 239.701 (2025) |
| ARCHITECTURE & BUILDING INFORMATION MODELLING S.R.L. SRL | 39859081 | 7111 | 239.675 (2025) |
| DENTAGO S.R.L. SRL | 52202010 | 8623 | 239.647 (2025) |
| AMC ENDOSMILE S.R.L. SRL | 49763587 | 8623 | 239.643 (2025) |
| COMFORMEDIS S.R.L. SRL | 27651973 | 7810 | 239.640 (2024) |
| RIGHTFIELDS SOLUTIONS S.R.L. SRL | 52156747 | 7020 | 239.632 (2025) |
| ORMI EXTRACT S.R.L. SRL | 46537518 | 0812 | 239.581 (2025) |
| RED DOLPHIN SRL SRL | 32617080 | 4683 | 239.574 (2025) |
| PRICOP PAUL MAG S.R.L. SRL | 50379777 | 4711 | 239.552 (2025) |
| GRAD'OR S.R.L. SRL | 50358286 | 8230 | 239.535 (2025) |
| MEVCONTEXP SRL SRL | 35411750 | 6920 | 239.460 (2025) |
| PRIMATE NEBUNE S.R.L. SRL | 41682436 | 5829 | 239.441 (2025) |
| EURO GLACE SRL SRL | 16493282 | 4711 | 239.417 (2025) |
| SOUL ALIGNED BUSINESS S.R.L. SRL | 45057244 | 8559 | 239.417 (2025) |
| WIREDIGITAL GROUP S.R.L. SRL | 46441048 | 6201 | 239.357 (2025) |
| ITEVOSYS S.R.L. SRL | 43281945 | 6201 | 239.194 (2025) |
| MODULAR TECH S.R.L. SRL | 40468982 | 4399 | 239.183 (2025) |
| ILUMTECH S.R.L. SRL | 49090081 | 7112 | 239.172 (2025) |
| BARISTA SNACK S.R.L. SRL | 50320699 | 4711 | 239.133 (2025) |
| RĂZVAN ŞI VIDRA SRL SRL | 27234038 | 4711 | 239.099 (2025) |
| COOPERATIVA AGRICOLĂ DE GRADUL I FERMELE VITI-FRUCT-APICOL CA | 44875750 | 4631 | 239.086 (2025) |
| FREEBIOTIENS S.R.L. SRL | 38394433 | 4618 | 239.075 (2025) |
| ROBIC ALIMENT SRL SRL | 35784997 | 4711 | 239.043 (2024) |
| RDL BAR S.R.L. SRL | 48919468 | 5630 | 239.006 (2025) |
| MAXIDEEA EVENTS S.R.L. SRL | 41797819 | 7020 | 239.005 (2025) |
| GRIG ASIST SRL SRL | 27187980 | 7500 | 238.962 (2025) |
| ANET GOLD SRL SRL | 24140770 | 4777 | 238.924 (2025) |
| SELF ACCOUNT SRL SRL | 38412335 | 6310 | 238.900 (2025) |
| EDIT SRL SRL | 1960169 | 6820 | 238.898 (2024) |
| QUALITY ENERGY SOLUTION S.R.L. SRL | 45373514 | 4321 | 238.843 (2025) |
| R-CLINIC S.R.L. SRL | 50143023 | 8622 | 238.823 (2025) |
| AMBIANCE CONCEPT S.R.L. SRL | 43919483 | 5510 | 238.792 (2025) |
| DANI-BAC SRL SRL | 16333508 | 4711 | 238.790 (2025) |
| IMPERIA IMOBILIARE SRL SRL | 23447564 | 6831 | 238.789 (2025) |
| UNIVERSAL TRANSPORTE S.R.L. SRL | 43465379 | 4941 | 238.741 (2025) |
| DANZENA SRL SRL | 25752084 | 5630 | 238.738 (2025) |
| AAM DRIVE & MARKET SOLUTIONS S.R.L. SRL | 50262571 | 4781 | 238.724 (2025) |