Firme din Iași
Date: set ONRC din · bilanțuri actualizate la .
Iași are 54.184 de firme active, dintre care 27.295 au depus bilanț pentru 2024 — locul 6 din 42 de județe după numărul de firme. Densitatea e de 71,2 firme la 1.000 de locuitori, sub media națională de 78,8. Cifra de afaceri cumulată, 52,3 mld RON, e 2,0% din totalul național (locul 14); firma medie facturează cu 41,7% sub media țării. Față de 2023, cifra de afaceri a crescut cu 10,4%.
Primele trei sectoare fac 17,2% din cifra de afaceri a județului. Iași concentrează 55,9% din firmele județului; urmează Miroslava și Valea Lupului. 35.342 de firme din județ au administrator înregistrat, conduse de 34.257 de persoane; 85,8% dintre acestea conduc o singură firmă, iar 168 conduc cinci sau mai multe.
Profil județ
Top sectoare în Iași
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| PAV COMPANY SRL SRL | 38005684 | 4799 | 87.689 (2025) |
| BUILDRIGHT SERVICE S.R.L. SRL | 49915162 | 4120 | 87.645 (2025) |
| MORENA-CAS SRL SRL | 21113266 | 4778 | 87.629 (2025) |
| SABLICON MEDIA S.R.L. SRL | 41287364 | 6391 | 87.628 (2025) |
| PROEX CONSULT SRL SRL | 15772297 | 7112 | 87.600 (2025) |
| MATIOV GRUP SRL SRL | 15302457 | 4322 | 87.596 (2025) |
| A&E MONTAJ PARCHET & UȘI S.R.L. SRL | 50267382 | 4333 | 87.593 (2025) |
| ATTI MULTIMEDIA SRL SRL | 15420703 | 7022 | 87.568 (2023) |
| GOLD NICOLAS BUSINESS SRL SRL | 36759371 | 2511 | 87.519 (2025) |
| PROFI START IMOBILIARE S.R.L. SRL | 45479680 | 6832 | 87.510 (2025) |
| BETA PRINT S.R.L. SRL | 44674756 | 1812 | 87.494 (2025) |
| YANBURG SRL SRL | 34138394 | 4933 | 87.476 (2025) |
| IFRAN-TECH S.R.L. SRL | 38806941 | 7112 | 87.454 (2024) |
| CONDA SRL SRL | 1953587 | 4711 | 87.450 (2025) |
| ROBBO MASTER S.R.L. SRL | 47895883 | 8559 | 87.448 (2025) |
| FAST & ADVANTAGE SRL SRL | 28584155 | 6492 | 87.427 (2025) |
| EURONET PLUS SRL SRL | 36090446 | 6832 | 87.417 (2025) |
| EST-BOIS LOGISTIC SRL SRL | 36190470 | 7022 | 87.401 (2025) |
| EXCLUSIV PROFESIONAL CONSTRUCT S.R.L. SRL | 46642572 | 4120 | 87.400 (2024) |
| SORIN DESIGN CONSTRUCT SRL SRL | 31220880 | 4333 | 87.359 (2022) |
| POLO DENTIS S.R.L. SRL | 43695769 | 8623 | 87.350 (2025) |
| ZON PREVENT SRL SRL | 27675123 | 7490 | 87.340 (2025) |
| AFFRESCO MURAL S.R.L. SRL | 39625056 | 9003 | 87.332 (2025) |
| ANDREASCARS RIDE S.R.L. SRL | 51116019 | 4939 | 87.332 (2025) |
| META DEVICES SRL SRL | 30716304 | 7311 | 87.317 (2025) |
| CONCEPT DE SĂNĂTATE S.R.L. SRL | 48036190 | 8559 | 87.300 (2024) |
| COM-CONSTRUCT PADURARU SRL SRL | 16764250 | 4711 | 87.300 (2022) |
| METAL ANR PROJECT S.R.L. SRL | 43451659 | 2511 | 87.240 (2025) |
| SLUG SPEED S.R.L. SRL | 45878240 | 4932 | 87.211 (2025) |
| MONDOPAD JUNIOR SRL SRL | 28889400 | 4617 | 87.200 (2024) |
| APPMED INNOVATION SRL SRL | 34699354 | 7311 | 87.174 (2025) |
| RESPO CONSTRUCT S.R.L. SRL | 49548198 | 4100 | 87.150 (2025) |
| GEODRONE S.R.L. SRL | 43890816 | 7420 | 87.137 (2025) |
| SALON SWEET CM SRL SRL | 37759434 | 9602 | 87.115 (2025) |
| GHY NORD EXPRESS S.R.L. SRL | 45300571 | 5320 | 87.110 (2025) |
| ELECTRICAL GREEN TAXI S.R.L. SRL | 41308629 | 4933 | 87.105 (2025) |
| VERSATIL GROOMING SOCIETATE CU RASPUNDERE LIMITATĂ SRL | 51175015 | 9621 | 87.089 (2025) |
| CONSTRUCTIONVIZ S.R.L. SRL | 51322450 | 7732 | 87.050 (2025) |
| CONSTRUCTOR CONTYNOS SRL SRL | 24484668 | 4120 | 87.040 (2025) |
| GON COMMUNICATIONS SRL SRL | 14251673 | 6110 | 87.023 (2025) |
| AUTOCAR TEAM S.R.L. SRL | 51389833 | 4781 | 86.988 (2025) |
| WIRED CONNECTION S.R.L. SRL | 43287697 | 6392 | 86.968 (2023) |
| PRINCESS & QUEEN FASHION S.R.L. SRL | 35512712 | 1421 | 86.960 (2025) |
| CARDIO CAB DR. CHICULIŢĂ S.R.L. SRL | 45100700 | 8622 | 86.952 (2025) |
| ARCOM GRUP SRL SRL | 18836123 | 6820 | 86.949 (2025) |
| RUXAMOB SRL SRL | 30801957 | 6820 | 86.935 (2025) |
| GIUBA CAFFEE SRL SRL | 36200000 | 4711 | 86.886 (2025) |
| ZAHARIA DC SRL SRL | 34446521 | 4932 | 86.881 (2025) |
| EVIOLETT VOGUE S.R.L. SRL | 41976563 | 5320 | 86.852 (2025) |
| THE QUALITY NOW SRL SRL | 38290173 | 7120 | 86.845 (2025) |