Firme din Iași
Date: set ONRC din · bilanțuri actualizate la .
Iași are 54.184 de firme active, dintre care 27.295 au depus bilanț pentru 2024 — locul 6 din 42 de județe după numărul de firme. Densitatea e de 71,2 firme la 1.000 de locuitori, sub media națională de 78,8. Cifra de afaceri cumulată, 52,3 mld RON, e 2,0% din totalul național (locul 14); firma medie facturează cu 41,7% sub media țării. Față de 2023, cifra de afaceri a crescut cu 10,4%.
Primele trei sectoare fac 17,2% din cifra de afaceri a județului. Iași concentrează 55,9% din firmele județului; urmează Miroslava și Valea Lupului. 35.342 de firme din județ au administrator înregistrat, conduse de 34.257 de persoane; 85,8% dintre acestea conduc o singură firmă, iar 168 conduc cinci sau mai multe.
Profil județ
Top sectoare în Iași
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| PREMIER EURO TRANZIT SRL SRL | 28249452 | 4941 | 82.596 (2024) |
| RAKLEU GRUP SRL SRL | 24961473 | 7499 | 82.590 (2025) |
| ANGELDRIVE S.R.L. SRL | 44740787 | 4933 | 82.542 (2025) |
| CIPART CONSTRUCT S.R.L. SRL | 49554912 | 4334 | 82.500 (2025) |
| CEZAR CONCEPT SRL SRL | 33611558 | 2224 | 82.500 (2023) |
| B & M PAPILLON S.R.L. SRL | 42540588 | 4775 | 82.410 (2025) |
| TARRA DUDUŢA S.R.L. SRL | 41802974 | 9609 | 82.410 (2025) |
| LYCOVIO AGENT DE ASIGURARE SRL SRL | 35435490 | 6622 | 82.389 (2025) |
| GO ORTO S.R.L. SRL | 44130100 | 4646 | 82.385 (2025) |
| PAŞA TRANS S.R.L. SRL | 52262080 | 4941 | 82.320 (2025) |
| MNL TRANS IAȘI S.R.L. SRL | 51153750 | 4933 | 82.213 (2025) |
| ROXPRO BEAUTY S.R.L. SRL | 45667463 | 9622 | 82.165 (2025) |
| SOPHIMED DENTAL TEHNIQUE SRL SRL | 34596090 | 3313 | 82.165 (2025) |
| MERBAU PROD SRL SRL | 37827075 | 3240 | 82.157 (2025) |
| OPTACOR S.R.L. SRL | 45709461 | 7022 | 82.150 (2025) |
| GEPETO INSTAL S.R.L. SRL | 48808028 | 4322 | 82.139 (2025) |
| VELARISTRANS S.R.L. SRL | 52149944 | 4941 | 82.136 (2025) |
| RAB-COM SRL SRL | 20690711 | 1061 | 82.135 (2025) |
| ELSANTEC SRL SRL | 18002764 | 4322 | 82.135 (2025) |
| MA'VIAL S.R.L. SRL | 52000291 | 5630 | 82.117 (2025) |
| QUATRO GRIG SRL SRL | 14859701 | 8559 | 82.103 (2025) |
| SKILLO DIGITAL SOLUTIONS S.R.L. SRL | 39408855 | 6201 | 82.064 (2025) |
| PRIDVOR S.R.L. SRL | 48514774 | 7111 | 82.040 (2025) |
| FARMIS COMPANY SRL SRL | 16281042 | 5630 | 82.025 (2025) |
| DENTAL COACHING S.R.L. SRL | 38572506 | 8559 | 81.991 (2025) |
| PRO NORTH S.R.L. SRL | 49988202 | 7810 | 81.980 (2025) |
| GETEMAR SRL SRL | 9491890 | 4755 | 81.972 (2025) |
| NECTADENT S.R.L. SRL | 40125143 | 3250 | 81.940 (2025) |
| SAAL.ND S.R.L. SRL | 47545519 | 4690 | 81.902 (2025) |
| SENK.CIP S.R.L. SRL | 49291360 | 4933 | 81.886 (2025) |
| AGAPE&ANTONESEI SRL SRL | 37755475 | 4933 | 81.860 (2025) |
| ANGELINA ALBATROS SRL SRL | 1986169 | 4711 | 81.852 (2025) |
| ALFA NOVA CONSTRUCT S.R.L. SRL | 46821985 | 4100 | 81.840 (2025) |
| ARCIM CONSTRUCT S.R.L. SRL | 42566731 | 4120 | 81.770 (2025) |
| ACOMPER S.R.L. SRL | 47149492 | 4321 | 81.755 (2025) |
| ROTCAR 11 SRL SRL | 30236098 | 4933 | 81.751 (2025) |
| CAMBIAN AGENT DE ASIGURARE SRL SRL | 35512585 | 6622 | 81.735 (2025) |
| VILE CONSTRUCȚII S.R.L. SRL | 50481008 | 4120 | 81.734 (2025) |
| DECO ARTIS FASHION SRL SRL | 36257162 | 4712 | 81.688 (2025) |
| AUTOSISTEM SRL SRL | 10543250 | 4782 | 81.652 (2025) |
| REZISTENT DOBREANU ART S.R.L. SRL | 40885190 | 4110 | 81.650 (2021) |
| ELECTRIC IMPULSE SOLUTIONS S.R.L. SRL | 49988156 | 4321 | 81.648 (2025) |
| PROCONDENTIS SRL SRL | 5070929 | 7111 | 81.634 (2025) |
| ETCONSTRUCT LUX RESIDENCE S.R.L. SRL | 38039830 | 4100 | 81.603 (2025) |
| JUSTAI S.R.L. SRL | 53052094 | 6210 | 81.600 (2025) |
| BRAVEN GROUP S.R.L. SRL | 50027991 | 9012 | 81.600 (2025) |
| EUROUNIVERS M SRL SRL | 1972988 | 6820 | 81.565 (2025) |
| FLOAT SRL SRL | 14327500 | 4932 | 81.532 (2025) |
| VINORI S.R.L. SRL | 50042223 | 7990 | 81.526 (2025) |
| DEKMIRA S.R.L. SRL | 49599736 | 6810 | 81.514 (2025) |