Firme din Iași
Date: set ONRC din · bilanțuri actualizate la .
Iași are 54.184 de firme active, dintre care 27.295 au depus bilanț pentru 2024 — locul 6 din 42 de județe după numărul de firme. Densitatea e de 71,2 firme la 1.000 de locuitori, sub media națională de 78,8. Cifra de afaceri cumulată, 52,3 mld RON, e 2,0% din totalul național (locul 14); firma medie facturează cu 41,7% sub media țării. Față de 2023, cifra de afaceri a crescut cu 10,4%.
Primele trei sectoare fac 17,2% din cifra de afaceri a județului. Iași concentrează 55,9% din firmele județului; urmează Miroslava și Valea Lupului. 35.342 de firme din județ au administrator înregistrat, conduse de 34.257 de persoane; 85,8% dintre acestea conduc o singură firmă, iar 168 conduc cinci sau mai multe.
Profil județ
Top sectoare în Iași
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| POWER ELECTRICAL IRV S.R.L. SRL | 36725808 | 4321 | 61.411 (2025) |
| NOLIVA CONCEPT S.R.L. SRL | 52077880 | 3100 | 61.410 (2025) |
| IAŞINDREAPTĂ P.D.R. S.R.L. SRL | 47287452 | 9531 | 61.400 (2025) |
| DARYUSS & DOLOY S.R.L. SRL | 40606856 | 4673 | 61.395 (2023) |
| COMENTER SRL SRL | 9890875 | 4617 | 61.339 (2025) |
| SERMECOM AUTOTESTER SRL SRL | 25123998 | 4520 | 61.326 (2025) |
| LYMPH CARE S.R.L. SRL | 45433950 | 9604 | 61.300 (2025) |
| MONUMENT FUNERAR MARMURA S.R.L. SRL | 50257435 | 2370 | 61.300 (2025) |
| EPIQ EVOLUTION SRL SRL | 36514770 | 9621 | 61.286 (2025) |
| BESTYLE DESIGN S.R.L. SRL | 45545229 | 3299 | 61.244 (2025) |
| CARIOMODE S.R.L. SRL | 39780661 | 1410 | 61.200 (2025) |
| CENTRUL DE ASIGURĂRI E & M SRL SRL | 33705016 | 6622 | 61.194 (2020) |
| BLUE BRIGHT EXPERTS SRL SRL | 35590362 | 7020 | 61.194 (2025) |
| ENERGAUDIT SRL SRL | 23071337 | 7112 | 61.180 (2025) |
| LOYD ELECTRIC S.R.L. SRL | 49483501 | 4321 | 61.158 (2025) |
| EDU TREND S.R.L. SRL | 40155730 | 8559 | 61.119 (2025) |
| CONSULTING TOP S.R.L. SRL | 30369655 | 6820 | 61.116 (2025) |
| CORAL SHOPPING S.R.L. SRL | 39620059 | 4779 | 61.110 (2025) |
| HT SIGN COMPANY SRL SRL | 18552466 | 1610 | 61.074 (2025) |
| ROMSTON SRL SRL | 14251827 | 6820 | 61.070 (2025) |
| MIA DOVI SRL SRL | 32034478 | 4933 | 61.038 (2025) |
| HAPPY LIFE CENTER S.R.L. SRL | 39371730 | 1413 | 61.010 (2025) |
| EDILBETA IMOBILIARE SRL SRL | 38311080 | 4120 | 60.975 (2025) |
| ROK COM PRODUCTION S.R.L. SRL | 46322284 | 1399 | 60.975 (2025) |
| ENCIU FAMILY S.R.L. SRL | 49781257 | 5630 | 60.973 (2025) |
| MANOL TAX SRL SRL | 35258011 | 4933 | 60.957 (2025) |
| BARSE LOGISTIC S.R.L. SRL | 40116846 | 4933 | 60.950 (2025) |
| MEDIANET SRL SRL | 9445266 | 7312 | 60.937 (2025) |
| TOP INCHIRIERI IASI S.R.L. SRL | 41373309 | 7732 | 60.920 (2025) |
| LĂPUŞNEANU ANTREPRENOR S.R.L. SRL | 51587512 | 4941 | 60.891 (2025) |
| TOTAL APP S.R.L. SRL | 51597940 | 6210 | 60.886 (2025) |
| VMV PROIECTARE SRL SRL | 37725300 | 7112 | 60.876 (2025) |
| COSIMO TAX S.R.L. SRL | 39996038 | 4933 | 60.872 (2025) |
| EDROCAST SRL SRL | 12908840 | 7911 | 60.854 (2025) |
| NICO SI CAMY STIL S.R.L. SRL | 46272402 | 9621 | 60.842 (2025) |
| ENOA DANCE ART S.R.L. SRL | 48133567 | 8552 | 60.830 (2025) |
| PEBBLES STUDIO S.R.L. SRL | 44303545 | 4791 | 60.825 (2025) |
| DAN & ALEX TAXI DOI S.R.L. SRL | 43213274 | 4932 | 60.743 (2025) |
| CRIS-OBSGYN SRL SRL | 36879408 | 8622 | 60.732 (2025) |
| DISTRI GAZ CENTRALE S.R.L. SRL | 51919883 | 4322 | 60.720 (2025) |
| QUANTUM SYNC MEDIA S.R.L. SRL | 46281680 | 7311 | 60.720 (2025) |
| CONAC POLIZU MAXUT SRL SRL | 18420899 | 5611 | 60.710 (2025) |
| ESTHERA CRIS SRL SRL | 24573501 | 4941 | 60.690 (2025) |
| SPIDER SERVICE SRL SRL | 20849427 | 3312 | 60.679 (2025) |
| ILEND MAR S.R.L. SRL | 47523685 | 4933 | 60.666 (2025) |
| KATYDENIRO SRL SRL | 29242460 | 4771 | 60.656 (2025) |
| SALT INC AMANET SRL SRL | 25017199 | 6492 | 60.622 (2025) |
| DASCALU D.D.M LOGISTICS S.R.L. SRL | 43523097 | 4941 | 60.572 (2024) |
| FLEET DISPATCH ASSIST S.R.L. SRL | 44728260 | 5229 | 60.554 (2025) |
| SIP CONSTRUCT SOLUTION S.R.L. SRL | 52185319 | 4100 | 60.552 (2025) |