Firme din Iași
Date: set ONRC din · bilanțuri actualizate la .
Iași are 54.184 de firme active, dintre care 27.295 au depus bilanț pentru 2024 — locul 6 din 42 de județe după numărul de firme. Densitatea e de 71,2 firme la 1.000 de locuitori, sub media națională de 78,8. Cifra de afaceri cumulată, 52,3 mld RON, e 2,0% din totalul național (locul 14); firma medie facturează cu 41,7% sub media țării. Față de 2023, cifra de afaceri a crescut cu 10,4%.
Primele trei sectoare fac 17,2% din cifra de afaceri a județului. Iași concentrează 55,9% din firmele județului; urmează Miroslava și Valea Lupului. 35.342 de firme din județ au administrator înregistrat, conduse de 34.257 de persoane; 85,8% dintre acestea conduc o singură firmă, iar 168 conduc cinci sau mai multe.
Profil județ
Top sectoare în Iași
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| DENIS INCORPORATION SRL SRL | 18224094 | 5611 | 56.925 (2025) |
| GIGINSTAL S.R.L. SRL | 49625045 | 4322 | 56.900 (2025) |
| BUILDSTRONG SRL SRL | 17465019 | 4120 | 56.891 (2025) |
| HAZBEAT UNIVERSAL S.R.L. SRL | 49555373 | 9001 | 56.847 (2025) |
| MEDPROFIMUN S.R.L. SRL | 40741364 | 8622 | 56.844 (2025) |
| APOGEU SRL SRL | 13744282 | 9525 | 56.817 (2025) |
| FAST MELC S.R.L. SRL | 39512456 | 4933 | 56.806 (2025) |
| PINGERS IT SERVICES S.R.L. SRL | 44272520 | 6220 | 56.792 (2025) |
| CENTRUL MEDICAL SF. PARASCHEVA SRL SRL | 16751284 | 8622 | 56.735 (2025) |
| LIAM S.R.L. SRL | 51153831 | 4646 | 56.700 (2025) |
| SBY TRANS S.R.L. SRL | 48816128 | 4932 | 56.654 (2025) |
| NADARCAR S.R.L. SRL | 42352177 | 4933 | 56.642 (2025) |
| PUFFY POST SRL SRL | 35480823 | 5320 | 56.638 (2025) |
| INFINITY S-KAV S.R.L. SRL | 48610534 | 4312 | 56.621 (2025) |
| MEDIA-TECH SRL SRL | 9984937 | 8219 | 56.610 (2025) |
| DINEL CARS SRL SRL | 38352543 | 9531 | 56.607 (2022) |
| TIMELINE PICTURES S.R.L. SRL | 50537060 | 7420 | 56.600 (2025) |
| PRO WAM ACTION S.R.L. SRL | 47217465 | 6820 | 56.600 (2025) |
| WEDDY PRINT & DESIGN S.R.L. SRL | 39348850 | 1812 | 56.594 (2025) |
| DAMIAN DECO SHOP S.R.L. SRL | 45173567 | 3299 | 56.560 (2025) |
| CONGRUENT CONSULT SRL SRL | 24302812 | 7022 | 56.541 (2025) |
| QUARTZ SYSTEMS S.R.L. SRL | 49000364 | 7732 | 56.537 (2025) |
| EDELWEISS SRL SRL | 1966200 | 6820 | 56.487 (2025) |
| BUZDUGAN INSTAL-SERV S.R.L. SRL | 46109376 | 4322 | 56.486 (2025) |
| GRIBIANA SRL SRL | 25283476 | 9012 | 56.470 (2025) |
| LOW COST TOOLS S.R.L. SRL | 51539981 | 4725 | 56.461 (2025) |
| DRIVER & DRIVER S.R.L. SRL | 50720806 | 4939 | 56.451 (2024) |
| TAZ DREAN SPEED S.R.L. SRL | 46488970 | 4933 | 56.438 (2025) |
| EVERSTONE GREEN S.R.L. SRL | 41754516 | 2370 | 56.424 (2025) |
| SECRETUL SĂNĂTĂŢII S.R.L. SRL | 44454270 | 4622 | 56.421 (2023) |
| LUX SCAN S.R.L. SRL | 47771346 | 2790 | 56.415 (2025) |
| FION TRADE S.R.L. SRL | 25217448 | 4690 | 56.396 (2025) |
| OLIMPMOD SRL SRL | 1995973 | 6820 | 56.351 (2025) |
| LED MARC GROUP SRL SRL | 18205203 | 6220 | 56.315 (2025) |
| BONSMILE S.R.L. SRL | 43374653 | 6820 | 56.309 (2025) |
| SOCIETATE PROFESIONALĂ DE CONSILIERI JURIDICI DE JURE S.R.L. SRL | 18764000 | 6910 | 56.306 (2025) |
| PYC TAX SOLUTIONS S.R.L. SRL | 51218663 | 6920 | 56.263 (2025) |
| YOUR NEXT AGENCY S.R.L. SRL | 41888097 | 4791 | 56.260 (2025) |
| BERGPLAST PRIM S.R.L. SRL | 46263099 | 2224 | 56.259 (2025) |
| DEDAL PROJECT SRL SRL | 32205799 | 7111 | 56.218 (2025) |
| IULIAN DESIGN SRL SRL | 18255465 | 4331 | 56.216 (2025) |
| MONIQUE FLORAL DESIGN S.R.L. SRL | 40944539 | 3299 | 56.193 (2025) |
| YBA EVOLUTION SRL SRL | 36534018 | 6820 | 56.191 (2024) |
| TOMA B. DENTAL S.R.L. SRL | 47815957 | 8623 | 56.172 (2025) |
| MONY & LAVY CONSTRUCT S.R.L. SRL | 38482462 | 4120 | 56.165 (2025) |
| TROIA TEHNOLOGY S.R.L. SRL | 45444038 | 4619 | 56.163 (2025) |
| IDEAL CARTRANS SRL SRL | 36190437 | 4932 | 56.162 (2025) |
| SELF TRUST HR BUSINESS S.R.L. SRL | 45077942 | 7820 | 56.150 (2024) |
| CONSEVAL SRL SRL | 16950023 | 7112 | 56.150 (2025) |
| ATLAS REALTY S.R.L. SRL | 51934832 | 6831 | 56.148 (2025) |