Firme din Iași
Date: set ONRC din · bilanțuri actualizate la .
Iași are 54.184 de firme active, dintre care 27.295 au depus bilanț pentru 2024 — locul 6 din 42 de județe după numărul de firme. Densitatea e de 71,2 firme la 1.000 de locuitori, sub media națională de 78,8. Cifra de afaceri cumulată, 52,3 mld RON, e 2,0% din totalul național (locul 14); firma medie facturează cu 41,7% sub media țării. Față de 2023, cifra de afaceri a crescut cu 10,4%.
Primele trei sectoare fac 17,2% din cifra de afaceri a județului. Iași concentrează 55,9% din firmele județului; urmează Miroslava și Valea Lupului. 35.342 de firme din județ au administrator înregistrat, conduse de 34.257 de persoane; 85,8% dintre acestea conduc o singură firmă, iar 168 conduc cinci sau mai multe.
Profil județ
Top sectoare în Iași
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| BUDEANU COMP SRL SRL | 18027980 | 5630 | 56.139 (2023) |
| ADONI ART NAILS S.R.L. SRL | 50659564 | 9602 | 56.074 (2025) |
| CME TIAMO S.R.L. SRL | 47921540 | 1071 | 56.058 (2025) |
| RALDOR FOOD S.R.L. SRL | 42716618 | 5621 | 56.055 (2025) |
| HOLZMETALL SRL SRL | 36207113 | 4662 | 56.012 (2025) |
| ABSTRACT KIDS S.R.L. SRL | 42048683 | 8559 | 56.000 (2022) |
| DOL CONSTRUCT-RENOVĂRI S.R.L. SRL | 42797205 | 4331 | 56.000 (2025) |
| LADY DANIELA FASHION SRL SRL | 30606425 | 4771 | 55.998 (2022) |
| FIL GREEN S.R.L. SRL | 52336799 | 4771 | 55.992 (2025) |
| ALY CLINIQUE S.R.L. SRL | 41100732 | 8622 | 55.977 (2025) |
| CARS & TRUCKS CLEANING SERVICES S.R.L. SRL | 46297644 | 9531 | 55.952 (2025) |
| MUSIC OPEN EYES S.R.L. SRL | 44516683 | 8559 | 55.900 (2025) |
| CASA EDITORIALA DEMIURG SRL SRL | 8681625 | 5811 | 55.869 (2025) |
| DIA AMADORES SRL SRL | 27486825 | 7020 | 55.850 (2020) |
| SPERANŢA-MERCATO SRL SRL | 21566526 | 4711 | 55.848 (2025) |
| BETY CRYS NADYNE SRL SRL | 36410940 | 4751 | 55.841 (2025) |
| SENSATION WEDDING VIBE S.R.L. SRL | 46000360 | 9039 | 55.822 (2025) |
| AMUN S.R.L. SRL | 48932092 | 6820 | 55.814 (2025) |
| DESIGN PATHWAYS S.R.L. SRL | 36958455 | 5813 | 55.783 (2025) |
| COFARIU SRL SRL | 4804903 | 4711 | 55.772 (2025) |
| TEMAEST SRL SRL | 32629808 | 0111 | 55.770 (2025) |
| G & B AMAN ELECTRIC SRL SRL | 26310862 | 4321 | 55.767 (2025) |
| EXPRESS KINETIC S.R.L. SRL | 43013217 | 8695 | 55.748 (2025) |
| MEMO SCM COM SRL SRL | 10196967 | 4779 | 55.723 (2025) |
| GDM DENTAL S.R.L. SRL | 48667948 | 8623 | 55.717 (2025) |
| ILOMILO GARDENS S.R.L. SRL | 46703530 | 8130 | 55.708 (2024) |
| FLUENT PATH S.R.L. SRL | 47780590 | 8559 | 55.686 (2025) |
| TIA DISTRIBUTION SRL SRL | 33119211 | 4645 | 55.672 (2025) |
| CAPRICORN CAR CARE S.R.L. SRL | 47910231 | 4520 | 55.643 (2025) |
| VAL FIRE CONSULTING SRL SRL | 36410958 | 8299 | 55.625 (2025) |
| DANGY.COM SRL SRL | 19002932 | 6310 | 55.600 (2025) |
| FRUCTE BUNE RO S.R.L. SRL | 51745710 | 0124 | 55.593 (2025) |
| LUCAS T. SRL SRL | 8043520 | 4619 | 55.575 (2025) |
| LAURAM CAR SRL SRL | 34418980 | 4932 | 55.571 (2025) |
| BINOME WAY S.R.L. SRL | 44668177 | 6201 | 55.562 (2025) |
| MC INDUSI LOC SRL SRL | 32842155 | 3317 | 55.533 (2025) |
| DALEX25 S.R.L. SRL | 51167560 | 9621 | 55.531 (2025) |
| VIGESCA CONSULTING SRL SRL | 35734360 | 7020 | 55.531 (2025) |
| ADE DISTRIBUŢIE SRL SRL | 34040409 | 4711 | 55.511 (2023) |
| INFRAROAD SOLUTIONS S.R.L. SRL | 46592539 | 7112 | 55.500 (2025) |
| WOODCUT FURNITURE S.R.L. SRL | 41354846 | 1611 | 55.500 (2025) |
| DELTA DOI VENT S.R.L. SRL | 46109333 | 4933 | 55.472 (2025) |
| SAM NAILS PROFESIONAL S.R.L. SRL | 51440944 | 9621 | 55.460 (2025) |
| ALIN & RAMONA TRANS S.R.L. SRL | 52045218 | 4941 | 55.445 (2025) |
| SOFAGRO TRANS S.R.L. SRL | 48625837 | 4941 | 55.433 (2024) |
| BYA-MARYO SRL SRL | 31459292 | 4711 | 55.417 (2025) |
| FOR YOU EIGHT S.R.L. SRL | 39457572 | 4933 | 55.414 (2025) |
| TOPOBRISCAD S.R.L. SRL | 40502375 | 6811 | 55.393 (2025) |
| REARHISTICA S.R.L. SRL | 44396358 | 7111 | 55.387 (2025) |
| ON ART EVENTS S.R.L. SRL | 47810240 | 8552 | 55.370 (2025) |