Firme din Iași
Date: set ONRC din · bilanțuri actualizate la .
Iași are 54.184 de firme active, dintre care 27.295 au depus bilanț pentru 2024 — locul 6 din 42 de județe după numărul de firme. Densitatea e de 71,2 firme la 1.000 de locuitori, sub media națională de 78,8. Cifra de afaceri cumulată, 52,3 mld RON, e 2,0% din totalul național (locul 14); firma medie facturează cu 41,7% sub media țării. Față de 2023, cifra de afaceri a crescut cu 10,4%.
Primele trei sectoare fac 17,2% din cifra de afaceri a județului. Iași concentrează 55,9% din firmele județului; urmează Miroslava și Valea Lupului. 35.342 de firme din județ au administrator înregistrat, conduse de 34.257 de persoane; 85,8% dintre acestea conduc o singură firmă, iar 168 conduc cinci sau mai multe.
Profil județ
Top sectoare în Iași
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| SABS INNOVATION S.R.L. SRL | 37542078 | 6201 | 3.320 (2025) |
| ABB RELOCATION S.R.L. SRL | 42471909 | 4941 | 3.320 (2023) |
| INTREPRINDEREA DE SERVICII ŞI UTILITĂŢI S.R.L. SRL | 43141747 | 4222 | 3.313 (2025) |
| AUTO DRIVER SRL SRL | 17821043 | 8553 | 3.300 (2023) |
| CONT EXPERT AUDIT CV S.R.L. SRL | 24399228 | 6920 | 3.300 (2025) |
| LEAVA S.R.L. SRL | 52798666 | 9622 | 3.300 (2025) |
| NOVAWEB AGENCY S.R.L. SRL | 52265418 | 6210 | 3.300 (2025) |
| VLAD CENTER S.R.L. SRL | 52473249 | 4933 | 3.298 (2025) |
| EFFICIENT CLEANING SOLUTIONS SOCIETATE CU RASPUNDERE LIMITATĂ SRL | 50538120 | 8121 | 3.297 (2025) |
| DAVILO INTERIOR DESIGN S.R.L. SRL | 46290484 | 7413 | 3.277 (2025) |
| TRANDAFIR MOLDOVENESC S.R.L. SRL | 41138850 | 4776 | 3.265 (2025) |
| SSW WORKFORCE S.R.L. SRL | 52255694 | 7810 | 3.255 (2025) |
| LUDASE S.R.L. SRL | 52677893 | 9329 | 3.250 (2025) |
| LIV&JULES S.R.L. SRL | 49492240 | 4791 | 3.250 (2025) |
| SVETFORKEV S.R.L. SRL | 40712490 | 4618 | 3.248 (2024) |
| VIKINGS B.A. S.R.L. SRL | 49838302 | 8551 | 3.240 (2025) |
| PETRESCU PROIECT CONSTRUCT SRL SRL | 23186264 | 7111 | 3.207 (2025) |
| WOODZEN S.R.L. SRL | 44073667 | 3100 | 3.200 (2025) |
| MAGNIUS IMPEX SRL SRL | 1952751 | 7311 | 3.200 (2021) |
| EDYDAN COMPANY SRL SRL | 9589725 | 5630 | 3.194 (2025) |
| CREATIVE VANILLA DESIGN S.R.L. SRL | 45939657 | 6201 | 3.186 (2025) |
| OVIKAM 1965 S.R.L. SRL | 41898147 | 8210 | 3.171 (2025) |
| TRANSFORMER BY F.T. S.R.L. SRL | 41904834 | 4791 | 3.168 (2020) |
| HERBOSOFIA S.R.L. SRL | 43265303 | 2042 | 3.166 (2025) |
| SPERANŢA ŞTIE S.R.L. SRL | 47856361 | 7022 | 3.165 (2025) |
| HUB ATELIER S.R.L. SRL | 43436233 | 3109 | 3.159 (2024) |
| ENZO SERVICES S.R.L. SRL | 45096847 | 4313 | 3.150 (2024) |
| SPIRIT ANCESTRAL S.R.L. SRL | 41553628 | 7430 | 3.144 (2025) |
| O & S PAY S.R.L. SRL | 52511300 | 4740 | 3.137 (2025) |
| FUN & FOOD SRL SRL | 35812973 | 8690 | 3.137 (2023) |
| INNE-ATELIERUL DE CLOS S.R.L. SRL | 38151485 | 1413 | 3.104 (2022) |
| SPĂLĂTORIE AUTO CRISTAL S.R.L. SRL | 43714038 | 4520 | 3.100 (2023) |
| ACASIF S.R.L. SRL | 50622964 | 4711 | 3.092 (2025) |
| LEGACY ADVISORS-BROKER DE ASIGURARE S.R.L. SRL | 50711905 | 6622 | 3.086 (2025) |
| RAFI PROTOCOLS S.R.L. SRL | 49072972 | 4791 | 3.078 (2024) |
| KATSOIL INVEST S.R.L. SRL | 41975495 | 4671 | 3.070 (2021) |
| BELLAMED GRUP SRL SRL | 36486972 | 1423 | 3.070 (2025) |
| TIMEEA-MEDEEA MERCADO SRL SRL | 26686299 | 4711 | 3.063 (2024) |
| JADE BEAUTY CLINIQUE S.R.L. SRL | 50965903 | 9622 | 3.050 (2025) |
| PALANCIUC S.R.L. SRL | 49829517 | 8621 | 3.050 (2025) |
| PRIME PROPRIETATI SRL SRL | 11958999 | 6811 | 3.043 (2025) |
| RETRO GLEN S.R.L. SRL | 40728900 | 4791 | 3.025 (2025) |
| SDF EXPERT SRL SRL | 16493231 | 6820 | 3.020 (2017) |
| INSTAMARKT DELIVERY S.R.L. SRL | 43444503 | 5320 | 3.000 (2025) |
| IOSIFNTENC BUILDING S.R.L. SRL | 44350687 | 4331 | 3.000 (2025) |
| CROLUM SRL SRL | 3633635 | 0125 | 3.000 (2024) |
| KRONO SYSTEM S.R.L. SRL | 45200939 | 6220 | 3.000 (2025) |
| ECO FOS TEAM S.R.L. SRL | 43224656 | 2016 | 3.000 (2025) |
| HUNGRY TRUCK S.R.L. SRL | 48304330 | 5610 | 3.000 (2025) |
| RĂZVAN CONSTRUCT TUR SRL SRL | 34722791 | 4673 | 3.000 (2024) |