Firme din Iași
Date: set ONRC din · bilanțuri actualizate la .
Iași are 54.184 de firme active, dintre care 29.491 au depus bilanț pentru 2025 — locul 6 din 42 de județe după numărul de firme. Densitatea e de 71,2 firme la 1.000 de locuitori, sub media națională de 78,8. Cifra de afaceri cumulată, 57,1 mld RON, e 2,0% din totalul național (locul 13); firma medie facturează cu 41,0% sub media țării. Față de 2024, cifra de afaceri a crescut cu 9,3%.
Primele trei sectoare fac 17,3% din cifra de afaceri a județului. Iași concentrează 55,9% din firmele județului; urmează Miroslava și Valea Lupului. 35.342 de firme din județ au administrator înregistrat, conduse de 34.257 de persoane; 85,8% dintre acestea conduc o singură firmă, iar 168 conduc cinci sau mai multe.
Profil județ
Top sectoare în Iași
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| CORNELIA ŞI PETRU S.R.L. SRL | 42540626 | 4711 | 298.025 (2025) |
| BUSINESS PACK IAŞI SRL SRL | 35822349 | 6920 | 298.025 (2025) |
| VIKING CENTURY S.R.L. SRL | 47814013 | 4791 | 297.987 (2025) |
| LOGISTICS SERVICES SRL SRL | 22031261 | 6820 | 297.986 (2025) |
| MAM ELECTRICAL S.R.L. SRL | 49344090 | 4321 | 297.951 (2025) |
| BY DEFAULT SOLUTIONS S.R.L. SRL | 50566082 | 6210 | 297.934 (2025) |
| ELPROMA COPY SRL SRL | 23700410 | 9510 | 297.916 (2025) |
| CONFORT FIT S.R.L. SRL | 39390936 | 9313 | 297.909 (2025) |
| EVO PRINT SUPORT S.R.L. SRL | 45496975 | 4712 | 297.893 (2025) |
| GASTRONOMIA TOSCANA S.R.L. SRL | 40089334 | 4711 | 297.876 (2025) |
| MERCARION-PRODUCT SRL SRL | 35850691 | 6820 | 297.856 (2025) |
| DOL INSTAL SRL SRL | 19181455 | 4673 | 297.820 (2025) |
| EDR-AUTO SRL SRL | 32157772 | 4520 | 297.793 (2025) |
| PUMPKIN DIGITAL MARKETING S.R.L. SRL | 46046502 | 6210 | 297.773 (2025) |
| DAMA CONSTRUCT SOLUTION S.R.L. SRL | 47476540 | 4120 | 297.763 (2025) |
| AI TRAINING CENTER S.R.L. SRL | 44702104 | 8230 | 297.754 (2022) |
| ANMIGA SRL SRL | 22553788 | 4711 | 297.752 (2025) |
| MCM REZIDENTIAL SRL SRL | 37434297 | 4100 | 297.750 (2025) |
| VENUS BEAUTY & SPA S.R.L. SRL | 38795648 | 9621 | 297.750 (2025) |
| QUALITYSONIC S.R.L. SRL | 47442530 | 6210 | 297.700 (2023) |
| CODRAL CONTA SRL SRL | 21088650 | 6920 | 297.620 (2025) |
| RAM AVANTARC S.R.L. SRL | 43149724 | 7111 | 297.597 (2025) |
| VALIVET SRL SRL | 16136301 | 4773 | 297.562 (2025) |
| TAS BUNDUC S.R.L. SRL | 47893521 | 4711 | 297.529 (2025) |
| ABC INDUSTRIAL EXPERT S.R.L. SRL | 49873091 | 4712 | 297.525 (2025) |
| EVENTON & SOUNDS SRL SRL | 32267880 | 8299 | 297.500 (2025) |
| TOPOGRAFIAȘI - CONSTRUCT S.R.L. SRL | 42574491 | 7112 | 297.460 (2025) |
| ADEXO TECH S.R.L. SRL | 46126539 | 6210 | 297.459 (2025) |
| NULL BYTE CODE S.R.L. SRL | 43249928 | 6201 | 297.440 (2024) |
| PEPPO DULCE S.R.L. SRL | 41182759 | 1071 | 297.427 (2025) |
| ALPHA STYLE LOOK SRL SRL | 33096746 | 9602 | 297.427 (2025) |
| CONTABIS ADVISOR S.R.L. SRL | 44213213 | 6920 | 297.411 (2025) |
| RENOVISMART S.R.L. SRL | 41126180 | 4399 | 297.396 (2025) |
| CUBIKA STAR S.R.L. SRL | 35381013 | 4791 | 297.366 (2024) |
| SPECTRAL-BIT TEAM S.R.L. SRL | 42210598 | 6210 | 297.342 (2025) |
| HUMANPOINT SRL SRL | 24062310 | 7810 | 297.331 (2025) |
| CANDY CRIS SRL SRL | 27929418 | 8299 | 297.274 (2025) |
| OANA FAST CONSULTING SRL SRL | 37852630 | 6619 | 297.251 (2025) |
| DHD GROUP S.R.L. SRL | 37091512 | 6831 | 297.231 (2022) |
| CIPRAZ VICROM CONSTRUCT S.R.L. SRL | 42893148 | 4120 | 297.200 (2024) |
| PERFECT REFLECTIONS SRL SRL | 34857900 | 6220 | 297.169 (2025) |
| HAPPY & FRESH FRUITS S.R.L. SRL | 44494690 | 4721 | 297.067 (2025) |
| ARHIV PAPERS S.R.L. SRL | 50585165 | 1814 | 297.008 (2025) |
| THE CONCEPT SQUARE S.R.L. SRL | 41378543 | 7410 | 297.000 (2024) |
| BOLSHOP SRL SRL | 35034324 | 4711 | 296.988 (2025) |
| TH SOFTWARE DEVELOPMENT S.R.L. SRL | 49378468 | 6210 | 296.974 (2025) |
| TRIGON SRL SRL | 17193011 | 7311 | 296.970 (2025) |
| AUD CROSSMEDIA S.R.L. SRL | 44154087 | 5920 | 296.957 (2024) |
| DISTRIBONUS S.R.L. SRL | 46873437 | 4742 | 296.942 (2025) |
| MEDI ATICA SRL SRL | 14251878 | 7020 | 296.925 (2025) |