Firme din Iași
Date: set ONRC din · bilanțuri actualizate la .
Iași are 54.184 de firme active, dintre care 29.491 au depus bilanț pentru 2025 — locul 6 din 42 de județe după numărul de firme. Densitatea e de 71,2 firme la 1.000 de locuitori, sub media națională de 78,8. Cifra de afaceri cumulată, 57,1 mld RON, e 2,0% din totalul național (locul 13); firma medie facturează cu 41,0% sub media țării. Față de 2024, cifra de afaceri a crescut cu 9,3%.
Primele trei sectoare fac 17,3% din cifra de afaceri a județului. Iași concentrează 55,9% din firmele județului; urmează Miroslava și Valea Lupului. 35.342 de firme din județ au administrator înregistrat, conduse de 34.257 de persoane; 85,8% dintre acestea conduc o singură firmă, iar 168 conduc cinci sau mai multe.
Profil județ
Top sectoare în Iași
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| GLAMOUR FAM S.R.L. SRL | 39241896 | 9621 | 159.920 (2023) |
| EPICOLOR SRL SRL | 37068161 | 4339 | 159.872 (2025) |
| BARISTA CAFFE A & C SRL SRL | 32497812 | 4637 | 159.846 (2025) |
| DND TAX CONSULT S.R.L. SRL | 46496779 | 6920 | 159.800 (2025) |
| ROADCRAFT STUDIO S.R.L. SRL | 51589106 | 7112 | 159.700 (2025) |
| CRAVOL STAR SRL SRL | 37555671 | 5630 | 159.654 (2025) |
| SYNTAX OPTIM S.R.L. SRL | 52131092 | 4933 | 159.653 (2025) |
| VADNIS SRL SRL | 15636279 | 4711 | 159.651 (2025) |
| DNV IASI IMOBILIARE S.R.L. SRL | 41182228 | 6831 | 159.643 (2024) |
| POP IMOB CONSULT S.R.L. SRL | 49466195 | 6831 | 159.624 (2025) |
| PRANA ATMA S.R.L. SRL | 46145794 | 4120 | 159.594 (2025) |
| NAFSIKA & KONST SRL SRL | 33145407 | 9329 | 159.585 (2025) |
| CAVELAB.RO S.R.L. SRL | 44090331 | 5911 | 159.583 (2025) |
| RĂZVY & SIM SRL SRL | 33132890 | 4711 | 159.575 (2025) |
| S&A STAR PRODUCTION S.R.L. SRL | 43757748 | 7311 | 159.568 (2024) |
| MEIMARA S.R.L. SRL | 47149506 | 4939 | 159.558 (2025) |
| VIOCRISVET SRL SRL | 16162882 | 7500 | 159.504 (2025) |
| TCL WOOD SRL SRL | 34503961 | 4683 | 159.475 (2025) |
| PETRITATI S.R.L. SRL | 44242049 | 4711 | 159.448 (2025) |
| AMI TEXTILE STORE S.R.L. SRL | 42746325 | 4779 | 159.407 (2025) |
| EVELIN TRANS SRL SRL | 17278509 | 4941 | 159.375 (2025) |
| CEZAR TOOLS S.R.L. SRL | 43804890 | 4712 | 159.375 (2025) |
| DOF CONSTRUCT SRL SRL | 34527839 | 4941 | 159.346 (2025) |
| CANDID PHOTOGRAPHY STUDIO S.R.L. SRL | 40346748 | 7420 | 159.322 (2025) |
| EURO TEHNIC AS SRL SRL | 16384978 | 4740 | 159.278 (2025) |
| BEYOND YOUR SMILE S.R.L. SRL | 44722403 | 8623 | 159.175 (2025) |
| INFO HERODOT SRL SRL | 36987973 | 7020 | 159.100 (2025) |
| EXPERT TOPO CADASTRU SRL SRL | 33658828 | 7112 | 159.090 (2025) |
| D.WEAR S.R.L. SRL | 38505043 | 1429 | 159.082 (2025) |
| MARIN AMENAJĂRI ŞI CONSTRUCŢII SRL SRL | 37053225 | 4334 | 159.050 (2025) |
| 3D ARHISCAN S.R.L. SRL | 46307454 | 7111 | 159.050 (2025) |
| EFMED RAD S.R.L. SRL | 43704999 | 7490 | 159.000 (2025) |
| ABSOLUT SOFTWARE DEVELOPMENT SRL SRL | 37933769 | 6210 | 158.991 (2025) |
| CLIPAS S.R.L. SRL | 48269985 | 9001 | 158.989 (2025) |
| FEST PARTY BAND S.R.L. SRL | 40654691 | 4647 | 158.965 (2025) |
| ROMIS DRIVE SRL SRL | 36552855 | 4933 | 158.946 (2025) |
| COMEROM-MAR SRL SRL | 15345261 | 1082 | 158.907 (2024) |
| ECOM PROMO S.R.L. SRL | 39548018 | 7022 | 158.903 (2025) |
| LUTECH VISION S.R.L. SRL | 46765125 | 7022 | 158.845 (2025) |
| NASCOM INVEST SRL SRL | 32163294 | 4662 | 158.802 (2025) |
| CONTAVERITAS S.R.L. SRL | 52285067 | 6920 | 158.800 (2025) |
| SELAUDIT.RO SRL SRL | 31558890 | 6920 | 158.753 (2025) |
| BULVASVIO SRL SRL | 5786295 | 4711 | 158.683 (2025) |
| HUIANU TRANSPORT S.R.L. SRL | 47503181 | 4941 | 158.616 (2025) |
| ELRO BETON SRL SRL | 31558997 | 6820 | 158.577 (2024) |
| ANA'ROME CAFE S.R.L. SRL | 42347154 | 5630 | 158.572 (2025) |
| ARDELEANU SRL SRL | 16367950 | 4778 | 158.554 (2025) |
| ZNT TECH S.R.L. SRL | 45172367 | 6210 | 158.521 (2025) |
| IMPACT SHOP TELECOM S.R.L. SRL | 44721408 | 4742 | 158.506 (2025) |
| LE BELT INDUSTRY S.R.L. SRL | 49056373 | 9699 | 158.500 (2025) |