Firme din Iași
Date: set ONRC din · bilanțuri actualizate la .
Iași are 54.184 de firme active, dintre care 29.491 au depus bilanț pentru 2025 — locul 6 din 42 de județe după numărul de firme. Densitatea e de 71,2 firme la 1.000 de locuitori, sub media națională de 78,8. Cifra de afaceri cumulată, 57,1 mld RON, e 2,0% din totalul național (locul 13); firma medie facturează cu 41,0% sub media țării. Față de 2024, cifra de afaceri a crescut cu 9,3%.
Primele trei sectoare fac 17,3% din cifra de afaceri a județului. Iași concentrează 55,9% din firmele județului; urmează Miroslava și Valea Lupului. 35.342 de firme din județ au administrator înregistrat, conduse de 34.257 de persoane; 85,8% dintre acestea conduc o singură firmă, iar 168 conduc cinci sau mai multe.
Profil județ
Top sectoare în Iași
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| P.D.C. TOPOEXPERT S.R.L. SRL | 40272012 | 6910 | 129.887 (2025) |
| SEAMLESS AHEAD SRL SRL | 28606717 | 6210 | 129.821 (2025) |
| OMEGASTAR BRESSCOT S.R.L. SRL | 42284285 | 9329 | 129.795 (2025) |
| CONSTRUCSION OSEAN SRL SRL | 38116771 | 4100 | 129.766 (2025) |
| DOLCE FOR YOU S.R.L. SRL | 38953640 | 5610 | 129.737 (2023) |
| ALPHORCE S.R.L. SRL | 49300426 | 6310 | 129.703 (2025) |
| AG KEYLINE S.R.L. SRL | 40192886 | 2553 | 129.702 (2025) |
| PROFIDENTALINSTRUMENTS S.R.L. SRL | 40089261 | 4690 | 129.654 (2025) |
| IULIAH-GASTROENTEROLOG S.R.L. SRL | 47001045 | 8622 | 129.627 (2025) |
| GHIMITECH SOLUTIONS S.R.L. SRL | 43614250 | 4791 | 129.613 (2025) |
| DMC EXPERT DESIGN S.R.L. SRL | 34003370 | 7311 | 129.607 (2022) |
| SEBANCA AMANET SRL SRL | 28388442 | 6492 | 129.468 (2025) |
| ART BEE DESIGN S.R.L. SRL | 50972757 | 7410 | 129.439 (2025) |
| RAZVGAN BEAUTY S.R.L. SRL | 51390331 | 9621 | 129.432 (2025) |
| ONIX SPEED S.R.L. SRL | 49148825 | 4933 | 129.410 (2025) |
| RESINLIFE SRL SRL | 22879980 | 6201 | 129.406 (2019) |
| P.N.C. GASTRO SERVICES SRL SRL | 36826390 | 4619 | 129.398 (2019) |
| GIL-ELECTRONICS SRL SRL | 18417680 | 9510 | 129.355 (2025) |
| SANO FEM SRL SRL | 36987868 | 8622 | 129.310 (2025) |
| ATELIERUL BOEM S.R.L. SRL | 34577659 | 4776 | 129.288 (2025) |
| DEREFS SOFTWARE S.R.L. SRL | 42308775 | 6210 | 129.277 (2025) |
| ZAHIONY TRANS S.R.L. SRL | 40514000 | 4932 | 129.264 (2025) |
| CURĂŢENIE DE 10 S.R.L. SRL | 38585409 | 8121 | 129.225 (2025) |
| AGRO-OVIS FOCURI SRL SRL | 36872787 | 0150 | 129.221 (2025) |
| ROVINTAX S.R.L. SRL | 49147781 | 4933 | 129.203 (2025) |
| CONEXO DEVELOPMENT SRL SRL | 23297360 | 6120 | 129.195 (2025) |
| ALIVIO TREND SRL SRL | 33314786 | 4619 | 129.165 (2022) |
| GREEN MANGO S.R.L. SRL | 42673452 | 7311 | 129.155 (2025) |
| PRALCOMET SRL SRL | 38014291 | 2511 | 129.154 (2025) |
| STUDIOUP.FILM S.R.L. SRL | 41500186 | 5911 | 129.130 (2025) |
| CRIS PIXEL ART S.R.L. SRL | 51473356 | 6310 | 129.124 (2025) |
| ARTELIERTATTOO S.R.L. SRL | 50481040 | 9699 | 129.110 (2025) |
| AUTOMATIC TEAM SRL SRL | 37513099 | 7112 | 129.060 (2025) |
| SESAB SRL SRL | 31235929 | 4778 | 129.037 (2025) |
| CPA CONS PROJECTS S.R.L. SRL | 40974750 | 7020 | 128.997 (2025) |
| CORE SATELIT ŞASE S.R.L. SRL | 47265233 | 6110 | 128.974 (2025) |
| ALESSANDRO-COSTRUZIONI 2022 S.R.L. SRL | 45433934 | 4120 | 128.973 (2022) |
| CONST-STRUCT S.R.L. SRL | 39313542 | 4100 | 128.856 (2025) |
| EURO 3 SRL SRL | 16302145 | 4100 | 128.830 (2025) |
| INFOLIO S.R.L. SRL | 51789996 | 7412 | 128.819 (2025) |
| STUDIOALB S.R.L. SRL | 35921326 | 5911 | 128.811 (2025) |
| GHERGHEY S.R.L. SRL | 49715970 | 7412 | 128.800 (2025) |
| DARURILE PREPELITEI ROMANIA S.R.L. SRL | 50738005 | 1073 | 128.791 (2025) |
| DONNA FASHION SRL SRL | 24881234 | 4771 | 128.759 (2025) |
| TRANSTAX XL SRL SRL | 33039660 | 4933 | 128.753 (2025) |
| NOAH SMILE S.R.L. SRL | 51056871 | 3250 | 128.745 (2025) |
| CARS PANDA EXPRESS S.R.L. SRL | 43110988 | 4933 | 128.705 (2025) |
| CELESTRIA INNOVATIONS S.R.L. SRL | 49429820 | 6392 | 128.697 (2025) |
| MIHAELA CLEANING S.R.L. SRL | 44263947 | 8121 | 128.651 (2025) |
| ADL MAR MONTAJ S.R.L. SRL | 42301939 | 4120 | 128.650 (2025) |