Firme din Iași
Date: set ONRC din · bilanțuri actualizate la .
Iași are 54.184 de firme active, dintre care 29.489 au depus bilanț pentru 2025 — locul 6 din 42 de județe după numărul de firme. Densitatea e de 71,2 firme la 1.000 de locuitori, sub media națională de 78,8. Cifra de afaceri cumulată, 57,1 mld RON, e 2,0% din totalul național (locul 13); firma medie facturează cu 41,0% sub media țării. Față de 2024, cifra de afaceri a crescut cu 9,3%.
Primele trei sectoare fac 17,3% din cifra de afaceri a județului. Iași concentrează 55,9% din firmele județului; urmează Miroslava și Valea Lupului. 35.342 de firme din județ au administrator înregistrat, conduse de 34.257 de persoane; 85,8% dintre acestea conduc o singură firmă, iar 168 conduc cinci sau mai multe.
Profil județ
Top sectoare în Iași
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| QMAXTEL SRL SRL | 17253512 | 4322 | 67.823 (2025) |
| JDESIGNSTUDIO S.R.L. SRL | 49640894 | 7412 | 67.810 (2025) |
| E-TAX CONSULTING S.R.L. SRL | 50240913 | 6920 | 67.805 (2025) |
| COSMAR SRL SRL | 5186290 | 4711 | 67.802 (2025) |
| PERAT GAS SRL SRL | 28628383 | 6820 | 67.796 (2025) |
| MAYA BEAUTY CLINIC S.R.L. SRL | 39585105 | 8690 | 67.787 (2025) |
| NOVACT TRAD ASIG S.R.L. SRL | 35193494 | 7430 | 67.771 (2025) |
| APPWISE SOLUTIONS S.R.L. SRL | 42510536 | 6210 | 67.771 (2020) |
| HAIR ARTIST PREMIUM S.R.L. SRL | 50078570 | 9621 | 67.743 (2025) |
| PRIMA DESIGN CONSULT SRL SRL | 16915310 | 6201 | 67.680 (2025) |
| HARIETTE SRL SRL | 8580221 | 4771 | 67.664 (2025) |
| DDG WINS S.R.L. SRL | 44559820 | 4939 | 67.604 (2024) |
| DUBLUROT TAX S.R.L. SRL | 39243412 | 4932 | 67.509 (2025) |
| REZIDENCE HOLDING D & C S.R.L. SRL | 38594539 | 4120 | 67.507 (2023) |
| REGARDE-MOI SRL SRL | 32531744 | 9602 | 67.505 (2025) |
| PRAZZA CONSULTING S.R.L. SRL | 41150048 | 8220 | 67.476 (2023) |
| ALI-IULIUS TAX SRL SRL | 37797942 | 4933 | 67.466 (2025) |
| FLOWERS PERFUME S.R.L. SRL | 52198750 | 4776 | 67.464 (2025) |
| XPERT PC SRL SRL | 21013593 | 6220 | 67.450 (2025) |
| PROTURBO MOTO CLUB S.R.L. SRL | 44698917 | 2553 | 67.446 (2025) |
| CABINET TERAPII ALTERNATIVE S.R.L. SRL | 46343520 | 8699 | 67.430 (2025) |
| ASIAR DENT S.R.L. SRL | 40059678 | 3250 | 67.405 (2025) |
| ON. IRI. S.R.L. SRL | 52329619 | 7311 | 67.377 (2025) |
| AZI-IMPLICĂ-TE S.R.L. SRL | 44507243 | 7330 | 67.375 (2025) |
| KATTECH SOLUTIONS S.R.L. SRL | 51504851 | 4791 | 67.372 (2025) |
| FARCAS MULTISERVICE S.R.L. SRL | 50322487 | 8121 | 67.321 (2025) |
| TOMCERT INVEST SRL SRL | 31406700 | 7120 | 67.305 (2025) |
| BASARABI BEAUTY STYLE S.R.L. SRL | 42239853 | 9621 | 67.274 (2025) |
| ICBS SYSTEMS S.R.L. SRL | 40426537 | 6209 | 67.235 (2025) |
| MELBAX-SERV S.R.L. SRL | 41126198 | 9522 | 67.170 (2025) |
| DEPO-BOX S.R.L. SRL | 50824165 | 6820 | 67.125 (2025) |
| THEA COSMETIC S.R.L. SRL | 45594060 | 9622 | 67.115 (2025) |
| THE BEGINNING COFFEE SRL SRL | 38174845 | 4727 | 67.050 (2024) |
| RCX TRADE ONE S.R.L. SRL | 47610560 | 7112 | 67.018 (2025) |
| CENAS S.R.L. SRL | 48464943 | 6920 | 67.000 (2025) |
| RIDEUP S.R.L. SRL | 50618599 | 4933 | 66.994 (2025) |
| RED BOURBON S.R.L. SRL | 39998748 | 4727 | 66.977 (2025) |
| ROMPARTENER LOGISTICS S.R.L. SRL | 44601371 | 5229 | 66.977 (2022) |
| VEXTEL SRL SRL | 22751963 | 4740 | 66.945 (2025) |
| PICIU GOLD I.F.N. SRL SRL | 17046770 | 6492 | 66.937 (2025) |
| NE-CAR S.R.L. SRL | 50832486 | 4933 | 66.918 (2025) |
| AGRO MOLD SRL SRL | 18148620 | 0141 | 66.897 (2025) |
| LOSSHOP S.R.L. SRL | 50371242 | 4532 | 66.885 (2025) |
| YUBERIX S.R.L. SRL | 46992969 | 4932 | 66.851 (2025) |
| TRADI TEX PROD SRL SRL | 37674923 | 7020 | 66.820 (2025) |
| ACORD PREMIUM S.R.L. SRL | 14377885 | 7111 | 66.820 (2024) |
| MENTAL HEALTH LEDGER S.R.L. SRL | 49813782 | 8622 | 66.817 (2025) |
| IOO BRANDING S.R.L. SRL | 46754436 | 7311 | 66.800 (2025) |
| CARMEN FASHION BY IUSTINA S.R.L. SRL | 51337303 | 9621 | 66.776 (2025) |
| EUGEX SRL SRL | 1991050 | 4712 | 66.774 (2025) |