Firme din Iași
Date: set ONRC din · bilanțuri actualizate la .
Iași are 54.184 de firme active, dintre care 29.489 au depus bilanț pentru 2025 — locul 6 din 42 de județe după numărul de firme. Densitatea e de 71,2 firme la 1.000 de locuitori, sub media națională de 78,8. Cifra de afaceri cumulată, 57,1 mld RON, e 2,0% din totalul național (locul 13); firma medie facturează cu 41,0% sub media țării. Față de 2024, cifra de afaceri a crescut cu 9,3%.
Primele trei sectoare fac 17,3% din cifra de afaceri a județului. Iași concentrează 55,9% din firmele județului; urmează Miroslava și Valea Lupului. 35.342 de firme din județ au administrator înregistrat, conduse de 34.257 de persoane; 85,8% dintre acestea conduc o singură firmă, iar 168 conduc cinci sau mai multe.
Profil județ
Top sectoare în Iași
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| COSTI68 TANCOS S.R.L. SRL | 50472930 | 4120 | 39.173 (2025) |
| DALPOSTO SRL SRL | 35601330 | 8622 | 39.173 (2025) |
| FLUFFYTEAMBUILD S.R.L. SRL | 43917113 | 4791 | 39.151 (2025) |
| DIVREQ S.R.L. SRL | 46217122 | 4933 | 39.144 (2023) |
| EVADY TRANS COMP S.R.L. SRL | 42471917 | 4933 | 39.070 (2025) |
| MOB QUALITY SRL SRL | 24096399 | 3101 | 39.040 (2022) |
| RTL DATA SYSTEMS S.R.L. SRL | 52527845 | 6210 | 39.032 (2025) |
| LCS CAB S.R.L. SRL | 48963536 | 4933 | 39.031 (2025) |
| DORSI CAR SRL SRL | 36708475 | 4933 | 39.028 (2022) |
| ANISHA-COM SRL SRL | 19835231 | 4711 | 39.023 (2024) |
| QUIZ IASI S.R.L. SRL | 46840260 | 9329 | 39.020 (2025) |
| ALMELO S.R.L. SRL | 48865708 | 7430 | 39.017 (2025) |
| EXPERT ROAD S.R.L. SRL | 38005773 | 7112 | 39.000 (2025) |
| SKY GLOBAL BUSINESS SRL SRL | 35734271 | 0145 | 39.000 (2022) |
| DISCOVER CLEAN S.R.L. SRL | 46089198 | 6832 | 38.995 (2025) |
| DR. CLEAN LUXURY S.R.L. SRL | 46479980 | 8121 | 38.980 (2025) |
| MACHINERY 4 SERVICE S.R.L. SRL | 40048563 | 4520 | 38.954 (2025) |
| COTIDIANUL 24 : ORE SRL SRL | 29247603 | 5813 | 38.933 (2025) |
| YOCUMINE CONSULTANTA S.R.L. SRL | 51203018 | 7020 | 38.933 (2025) |
| YOCUMINE CURATENIE S.R.L. SRL | 51202942 | 8121 | 38.933 (2025) |
| ROGAB-MIXT SRL SRL | 17031540 | 4721 | 38.840 (2025) |
| L&V RIDES EXPRESS S.R.L. SRL | 48361620 | 4939 | 38.829 (2024) |
| HUMAGNETIC SRL SRL | 36078752 | 8559 | 38.785 (2025) |
| 51 PROPERTIES S.R.L. SRL | 50584585 | 6831 | 38.763 (2025) |
| CARVLAD TAXI S.R.L. SRL | 42785375 | 4933 | 38.739 (2025) |
| RAŢĂ IMPEX S.R.L. SRL | 49597743 | 0111 | 38.726 (2025) |
| DISTRIBUTION INNOVATIVE S.R.L. SRL | 48736126 | 4740 | 38.725 (2025) |
| TRANSLIR S.R.L. SRL | 33926700 | 4932 | 38.725 (2023) |
| SMART VIBE TAXI S.R.L. SRL | 48203930 | 4933 | 38.710 (2025) |
| SAE TAILOR S.R.L. SRL | 51212890 | 4771 | 38.675 (2025) |
| TOPREMEDIS S.R.L. SRL | 42346051 | 8690 | 38.670 (2025) |
| VIK-M SRL SRL | 5316560 | 1061 | 38.652 (2025) |
| REPARATII ELECTROCASNICE 24H S.R.L. SRL | 42613060 | 9521 | 38.641 (2025) |
| MOLDOVITAL TRADING SRL SRL | 36996289 | 4754 | 38.613 (2025) |
| METATECH-EDUCATION SRL SRL | 23848230 | 7499 | 38.600 (2025) |
| UCC CAB IAȘI S.R.L. SRL | 45755557 | 4933 | 38.559 (2025) |
| MATDEN INVEST S.R.L. SRL | 47502623 | 4724 | 38.556 (2025) |
| EXPERT EVALUATOR SRL SRL | 15628691 | 7020 | 38.543 (2025) |
| RCR MARKET SRL SRL | 37304270 | 4711 | 38.533 (2025) |
| BOG IMOB SRL SRL | 18671246 | 6831 | 38.525 (2025) |
| BRAVO M-COMPANY SRL SRL | 21473729 | 4932 | 38.522 (2025) |
| EDELAR SRL SRL | 6500382 | 4711 | 38.506 (2025) |
| CONFIDENT CONSULTING SRL SRL | 24380330 | 7020 | 38.500 (2023) |
| ECO HONEY SRL SRL | 26442120 | 0111 | 38.500 (2025) |
| ADE FERM SRL SRL | 34636984 | 7020 | 38.500 (2025) |
| RADU DECOR-CONSTRUCT S.R.L. SRL | 48363418 | 4120 | 38.497 (2025) |
| HERRA COLOR GLASS SRL SRL | 16493088 | 7311 | 38.494 (2025) |
| AUTOAART.RO S.R.L. SRL | 51997792 | 9531 | 38.450 (2025) |
| NEDOPRED SYSTEMS SRL SRL | 17052454 | 8891 | 38.450 (2025) |
| TRANSGRUP AGE S.R.L. SRL | 49574294 | 4941 | 38.440 (2025) |