Firme din Iași
Date: set ONRC din · bilanțuri actualizate la .
Iași are 54.184 de firme active, dintre care 29.489 au depus bilanț pentru 2025 — locul 6 din 42 de județe după numărul de firme. Densitatea e de 71,2 firme la 1.000 de locuitori, sub media națională de 78,8. Cifra de afaceri cumulată, 57,1 mld RON, e 2,0% din totalul național (locul 13); firma medie facturează cu 41,0% sub media țării. Față de 2024, cifra de afaceri a crescut cu 9,3%.
Primele trei sectoare fac 17,3% din cifra de afaceri a județului. Iași concentrează 55,9% din firmele județului; urmează Miroslava și Valea Lupului. 35.342 de firme din județ au administrator înregistrat, conduse de 34.257 de persoane; 85,8% dintre acestea conduc o singură firmă, iar 168 conduc cinci sau mai multe.
Profil județ
Top sectoare în Iași
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| DENIS MULTISERVICE S.R.L. SRL | 46645994 | 4399 | 7.466 (2025) |
| DENTALGOODIES S.R.L. SRL | 49567459 | 4775 | 7.461 (2025) |
| LEXCONSULTING S.R.L. SRL | 39491841 | 7020 | 7.456 (2023) |
| NDC SERVICE-MENTENANŢĂ S.R.L. SRL | 40471147 | 3319 | 7.455 (2023) |
| CFELECTRICITY S.R.L. SRL | 51816799 | 4321 | 7.442 (2025) |
| TAXI GABI RAPID SI SIGUR S.R.L. SRL | 50640766 | 4933 | 7.440 (2025) |
| CAFFO SIMPLU SRL SRL | 38362458 | 9623 | 7.415 (2025) |
| ALBUMFOTOGRAFII S.R.L. SRL | 40521644 | 7420 | 7.400 (2025) |
| DIXON TRANS SRL SRL | 28527451 | 4941 | 7.388 (2025) |
| CĂTĂLIN URSACHE S.R.L. SRL | 41596564 | 4120 | 7.384 (2024) |
| ESM MULTIMEDIA GROUP SRL SRL | 17046797 | 6201 | 7.382 (2025) |
| LEVEL INTERNATIONAL S.R.L. SRL | 41222187 | 7020 | 7.375 (2025) |
| INTERSISTEM SRL SRL | 4190617 | 8299 | 7.373 (2022) |
| FILARET SRL SRL | 8122690 | 5630 | 7.372 (2025) |
| AUTOSERV ȘTEFANACHE S.R.L. SRL | 46098749 | 4782 | 7.366 (2025) |
| MAGIC-STAR TRADING SRL SRL | 20434691 | 4712 | 7.353 (2025) |
| FILMOIS S.R.L. SRL | 36325089 | 9531 | 7.350 (2025) |
| SUPER PĂMÂNT SRL SRL | 37486210 | 0149 | 7.350 (2025) |
| ALCO ELECTRIC SHOP S.R.L. SRL | 48070221 | 4712 | 7.347 (2025) |
| BASA BUILD SRL SRL | 36900690 | 4120 | 7.312 (2025) |
| FORMAS CENTER S.R.L. SRL | 44040511 | 8559 | 7.300 (2025) |
| YACASA S.R.L. SRL | 50261800 | 8559 | 7.297 (2025) |
| TRIPLET SRL SRL | 2640898 | 4711 | 7.291 (2025) |
| SPIRAL SRL SRL | 12770038 | 4321 | 7.257 (2025) |
| EMPOWERING JING S.R.L. SRL | 43402788 | 8559 | 7.250 (2025) |
| KULTURE COLLECTIVE STUDIO S.R.L. SRL | 46703521 | 5920 | 7.250 (2025) |
| ED-NA.RDM SRL SRL | 27479038 | 5610 | 7.230 (2025) |
| ROSE GAMA IMOBILIARE S.R.L. SRL | 38664111 | 6831 | 7.209 (2025) |
| TAVI EXPERT INSTAL SRL SRL | 23003952 | 4322 | 7.200 (2025) |
| CONST-ELE-FINISAJE S.R.L. SRL | 39711386 | 4120 | 7.200 (2025) |
| SPORT & BUSINESS SRL SRL | 28647806 | 9311 | 7.185 (2025) |
| ATELIER BICS S.R.L. SRL | 44090323 | 7111 | 7.167 (2025) |
| TRACTARI AUTO MDL S.R.L. SRL | 51925605 | 5221 | 7.150 (2025) |
| PĂCALĂ ŞI TÂNDALĂ SRL SRL | 31168498 | 4711 | 7.102 (2025) |
| XYZ STREAM SRL SRL | 37912626 | 7311 | 7.102 (2025) |
| CASIDO GRUP SRL SRL | 1976114 | 4321 | 7.100 (2025) |
| CENTRUL DE AFACERI ȘI ASIGURĂRI SRL SRL | 30751166 | 6622 | 7.099 (2019) |
| BLACK MARIA ENGINEERING S.R.L. SRL | 39179280 | 6210 | 7.086 (2025) |
| FRESH LOOK S.R.L. SRL | 50785147 | 9621 | 7.081 (2025) |
| DRESS BY TIS S.R.L. SRL | 45769676 | 9529 | 7.070 (2025) |
| MEDICAL FIX S.R.L. SRL | 51910043 | 8621 | 7.040 (2025) |
| ARYALIS CLINIC S.R.L. SRL | 42044967 | 8623 | 7.040 (2023) |
| NC MECH DESIGN S.R.L. SRL | 41004956 | 7112 | 7.026 (2025) |
| TĂBĂRANU FACTORY S.R.L. SRL | 45634377 | 3299 | 7.010 (2025) |
| TOP1ONE BEAUTY SALON S.R.L. SRL | 41087773 | 9602 | 7.010 (2021) |
| AMBROZIE TRAINING & COACHING S.R.L. SRL | 29459690 | 8559 | 7.000 (2023) |
| PROJECT VERSATILITY S.R.L. SRL | 44903639 | 7022 | 7.000 (2025) |
| TOPSIGHT S.R.L. SRL | 47929331 | 8690 | 7.000 (2025) |
| BEST ARDAP SRL SRL | 24931758 | 5630 | 7.000 (2022) |
| AC ŞI AŢĂ BY ADRIANA S.R.L. SRL | 44485684 | 9529 | 7.000 (2025) |