Firme din Iași
Date: set ONRC din · bilanțuri actualizate la .
Iași are 54.184 de firme active, dintre care 29.489 au depus bilanț pentru 2025 — locul 6 din 42 de județe după numărul de firme. Densitatea e de 71,2 firme la 1.000 de locuitori, sub media națională de 78,8. Cifra de afaceri cumulată, 57,1 mld RON, e 2,0% din totalul național (locul 13); firma medie facturează cu 41,0% sub media țării. Față de 2024, cifra de afaceri a crescut cu 9,3%.
Primele trei sectoare fac 17,3% din cifra de afaceri a județului. Iași concentrează 55,9% din firmele județului; urmează Miroslava și Valea Lupului. 35.342 de firme din județ au administrator înregistrat, conduse de 34.257 de persoane; 85,8% dintre acestea conduc o singură firmă, iar 168 conduc cinci sau mai multe.
Profil județ
Top sectoare în Iași
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| CONCEPTCONSUM SRL SRL | 37406971 | 4771 | 672 (2025) |
| BOGABONGA MEAT S.R.L. SRL | 45208045 | 0142 | 671 (2025) |
| DIANA IACOB STUDIO S.R.L. SRL | 46822697 | 7420 | 670 (2025) |
| RAD-STEF CONSTRUCT S.R.L. SRL | 38861660 | 4120 | 661 (2025) |
| ANGELYO GRUP SRL SRL | 18002730 | 4639 | 660 (2025) |
| CLOUD DIVISION SRL SRL | 35643718 | 4741 | 660 (2018) |
| NUTRITIONSENSE S.R.L. SRL | 49438659 | 8699 | 650 (2025) |
| MATER OPTICA INVEST SRL SRL | 27109469 | 4774 | 650 (2025) |
| MEDICAL OPTIC CONSULT S.R.L. SRL | 40982990 | 8690 | 650 (2025) |
| LITTLE KIDS VENTURES S.R.L. SRL | 51588348 | 9329 | 650 (2025) |
| METEOR SHOP SRL SRL | 29423840 | 9623 | 650 (2025) |
| POPA ELECTRIC S.R.L. SRL | 39852750 | 7112 | 650 (2025) |
| AB TEXTILE S.R.L. SRL | 52575850 | 9610 | 650 (2025) |
| SIMI EFFECTIVE WORK S.R.L. SRL | 46281010 | 5611 | 645 (2025) |
| TOP MODE. FASHION SRL SRL | 25292369 | 1413 | 640 (2022) |
| ELKA-LI SRL SRL | 14830683 | 4771 | 633 (2025) |
| RACKETFUSIONTOURNAMENTS S.R.L. SRL | 52175269 | 9319 | 630 (2025) |
| VIVART ATELIER SRL SRL | 35980640 | 3299 | 629 (2025) |
| FLOR SPEED S.R.L. SRL | 47717614 | 4933 | 616 (2025) |
| ANALYTIQ OVERVIEW S.R.L. SRL | 44364020 | 4776 | 614 (2023) |
| HEMERA GLOBAL S.R.L. SRL | 43997619 | 4791 | 611 (2025) |
| POGASE FOOD S.R.L. SRL | 39394229 | 1085 | 604 (2024) |
| ALPHA SERV CONSULTING SRL SRL | 35681797 | 3831 | 600 (2020) |
| GINO LOOK STYLE SERV SRL SRL | 23351833 | 9602 | 600 (2024) |
| TRANSCONTINENTAL INVEST SRL SRL | 12742461 | 7021 | 600 (2019) |
| ALTMEDICA S.R.L. SRL | 50640901 | 8621 | 600 (2025) |
| PANOURI CURATE S.R.L. SRL | 52537032 | 8121 | 600 (2025) |
| CABANA GIULI S.R.L. SRL | 49008880 | 6820 | 597 (2025) |
| RALY FAST TRADING SRL SRL | 32401094 | 4933 | 572 (2025) |
| TRIANGLE CLUB S.R.L. SRL | 51967368 | 5630 | 570 (2025) |
| DISCIPLINAR CONTROL SECURITY S.R.L. SRL | 50791211 | 8001 | 570 (2025) |
| CALIFORNIA SRL SRL | 7735247 | 7320 | 567 (2021) |
| COSTMDESIGN S.R.L. SRL | 44676137 | 6311 | 558 (2024) |
| WIMB TRAVEL S.R.L. SRL | 44788645 | 7911 | 556 (2025) |
| GREEN MULBERRY S.R.L. SRL | 47753579 | 7311 | 550 (2025) |
| OZ VENTURES S.R.L. SRL | 45984380 | 5610 | 550 (2022) |
| FOXYCLEAN QUICK S.R.L. SRL | 53043738 | 8121 | 550 (2025) |
| HORECA BOOST MARKETING AGENCY S.R.L. SRL | 48097740 | 7311 | 547 (2025) |
| TDP INVEST S.R.L. SRL | 51756875 | 4712 | 544 (2025) |
| PARTENERIA REI S.R.L. SRL | 45100620 | 7020 | 540 (2025) |
| CITRANS S.R.L. SRL | 50880793 | 4313 | 536 (2025) |
| IDEIS CONSTRUCT SRL SRL | 33106572 | 4332 | 536 (2025) |
| MADMAR CONNECT S.R.L. SRL | 49884473 | 4791 | 529 (2025) |
| FIRST S.B.S. CORPORATION S.R.L. SRL | 39956823 | 4762 | 529 (2022) |
| B4B S.R.L. SRL | 51106104 | 6820 | 527 (2025) |
| INTERNATIONAL WHITE SHARK SRL SRL | 25168418 | 4933 | 523 (2024) |
| CHIRIAC ADM S.R.L. SRL | 40603973 | 8121 | 523 (2025) |
| POVELIA S.R.L. SRL | 50548698 | 9003 | 519 (2025) |
| NDI MED S.R.L. SRL | 49938760 | 8622 | 515 (2025) |
| KOYAK MARY SRL SRL | 32551512 | 4932 | 515 (2025) |