Firme din Iași
Date: set ONRC din · bilanțuri actualizate la .
Iași are 54.184 de firme active, dintre care 29.491 au depus bilanț pentru 2025 — locul 6 din 42 de județe după numărul de firme. Densitatea e de 71,2 firme la 1.000 de locuitori, sub media națională de 78,8. Cifra de afaceri cumulată, 57,1 mld RON, e 2,0% din totalul național (locul 13); firma medie facturează cu 41,0% sub media țării. Față de 2024, cifra de afaceri a crescut cu 9,3%.
Primele trei sectoare fac 17,3% din cifra de afaceri a județului. Iași concentrează 55,9% din firmele județului; urmează Miroslava și Valea Lupului. 35.342 de firme din județ au administrator înregistrat, conduse de 34.257 de persoane; 85,8% dintre acestea conduc o singură firmă, iar 168 conduc cinci sau mai multe.
Profil județ
Top sectoare în Iași
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| IORDENTAL S.R.L. SRL | 46023177 | 8623 | 224.553 (2025) |
| XZN S.R.L. SRL | 49797270 | 8210 | 224.461 (2025) |
| AUCTION BOUGHT CARS S.R.L. SRL | 50778565 | 4781 | 224.443 (2025) |
| AD BIROU ARHITECTURĂ ŞI DESIGN S.R.L. SRL | 45215174 | 7111 | 224.442 (2025) |
| BRAND CIROX S.R.L. SRL | 46793699 | 4520 | 224.354 (2025) |
| IWACU S.R.L. SRL | 47196486 | 4939 | 224.353 (2024) |
| ARHIVA CENTER NORD EST SRL SRL | 37666025 | 1814 | 224.307 (2025) |
| PENCILPARTY S.R.L. SRL | 46205357 | 7311 | 224.254 (2025) |
| ALUMNI EVENTS S.R.L. SRL | 49659870 | 7420 | 224.223 (2025) |
| GEAMURIELITE S.R.L. SRL | 51308375 | 4332 | 224.210 (2025) |
| KAUFENTAG TRADE S.R.L. SRL | 43486703 | 4712 | 224.208 (2025) |
| TUPASOF CONSULT S.R.L. SRL | 43902295 | 4613 | 224.174 (2025) |
| NEWTON DTVS ME S.R.L. SRL | 48702808 | 3312 | 224.165 (2025) |
| SJA EVENIMENTE SRL SRL | 34935099 | 7420 | 224.097 (2025) |
| BIOTIKA AYURVEDA S.R.L. SRL | 48856700 | 4712 | 224.078 (2025) |
| BUILD COMPANY DECOR S.R.L. SRL | 51717752 | 4333 | 224.048 (2025) |
| KINDERVILLE AFTERSCHOOL S.R.L. SRL | 41981454 | 8569 | 223.904 (2025) |
| HIDRO ACO SERVICE S.R.L. SRL | 43185506 | 3312 | 223.888 (2025) |
| AGROBOG PODOLENI S.R.L. SRL | 45651700 | 0111 | 223.887 (2025) |
| IASI VICTORY WORKS S.R.L. SRL | 44531896 | 4664 | 223.871 (2025) |
| RAMONA BOCA ATELIER S.R.L. SRL | 42732451 | 1421 | 223.866 (2025) |
| FRANC ART DESIGN S.R.L. SRL | 39477120 | 3212 | 223.836 (2023) |
| PE CONSULTING INVEST SRL SRL | 35528891 | 4613 | 223.833 (2025) |
| BIAMELSOR S.R.L. SRL | 40172633 | 6832 | 223.788 (2025) |
| ADM MARKET S.R.L. SRL | 50166345 | 4711 | 223.782 (2025) |
| WINCONSTRUCT 9 S.R.L. SRL | 50951126 | 4781 | 223.736 (2025) |
| GRAVEZ.RO S.R.L. SRL | 45019496 | 1813 | 223.725 (2025) |
| ARTMADE S.R.L. SRL | 45157812 | 7413 | 223.723 (2025) |
| IULIANA DAMIR STUDIO S.R.L. SRL | 48244034 | 7111 | 223.714 (2025) |
| NEXT OPTIX SRL SRL | 36219975 | 4778 | 223.699 (2025) |
| BORŞ TRANSPORTE S.R.L. SRL | 48305662 | 4941 | 223.692 (2025) |
| TRANSVERSE S.R.L. SRL | 48675002 | 4941 | 223.662 (2025) |
| MUNTAX GRUP SRL SRL | 16107659 | 4332 | 223.659 (2024) |
| INFRA PROIECT PC S.R.L. SRL | 38435274 | 7112 | 223.654 (2025) |
| FUNERARE KAZIMIR S.R.L. SRL | 49428264 | 2370 | 223.644 (2025) |
| ALPHA STYLE LINE SRL SRL | 25035721 | 9602 | 223.594 (2025) |
| PRACTICA PREZENŢEI S.R.L. SRL | 44668169 | 8559 | 223.584 (2024) |
| MATAS SRL SRL | 3636917 | 7112 | 223.550 (2025) |
| MAŞINI ŞI OAMENI S.R.L. SRL | 34433270 | 4781 | 223.521 (2025) |
| EMI COMP SRL SRL | 14278776 | 4711 | 223.480 (2025) |
| TRESOR ZIMODA S.R.L. SRL | 43901150 | 4771 | 223.469 (2025) |
| ROOIBOSS BLUE PLANETARY S.R.L. SRL | 45769668 | 8696 | 223.394 (2025) |
| MAWGAZ MED S.R.L. SRL | 51106244 | 4941 | 223.330 (2025) |
| ROXMIT SRL SRL | 5605879 | 4712 | 223.308 (2025) |
| FUNERARE PĂUCĂ S.R.L. SRL | 42823193 | 4399 | 223.300 (2025) |
| ANDRO COMPANY SRL SRL | 5151268 | 7490 | 223.300 (2025) |
| GETICA EVALUARI S.R.L. SRL | 48666489 | 7020 | 223.271 (2025) |
| OPTI-ARHIS S.R.L. SRL | 51790010 | 7111 | 223.200 (2025) |
| 360 SCAN ALL D S.R.L. SRL | 46676877 | 7111 | 223.200 (2025) |
| CTM MATELOR S.R.L. SRL | 45796468 | 4619 | 223.112 (2025) |