Firme din Iași
Date: set ONRC din · bilanțuri actualizate la .
Iași are 54.184 de firme active, dintre care 29.491 au depus bilanț pentru 2025 — locul 6 din 42 de județe după numărul de firme. Densitatea e de 71,2 firme la 1.000 de locuitori, sub media națională de 78,8. Cifra de afaceri cumulată, 57,1 mld RON, e 2,0% din totalul național (locul 13); firma medie facturează cu 41,0% sub media țării. Față de 2024, cifra de afaceri a crescut cu 9,3%.
Primele trei sectoare fac 17,3% din cifra de afaceri a județului. Iași concentrează 55,9% din firmele județului; urmează Miroslava și Valea Lupului. 35.342 de firme din județ au administrator înregistrat, conduse de 34.257 de persoane; 85,8% dintre acestea conduc o singură firmă, iar 168 conduc cinci sau mai multe.
Profil județ
Top sectoare în Iași
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| EXPERTIS SOCIETY S.R.L. SRL | 43641661 | 6920 | 155.272 (2025) |
| MEDLAR SRL SRL | 17934077 | 5630 | 155.259 (2025) |
| SEMN 21 S.R.L. SRL | 45264010 | 7111 | 155.140 (2025) |
| DYNAMICS CONNECT PRO S.R.L. SRL | 43562614 | 6311 | 155.072 (2025) |
| ASSCENS-AGENT DE ASIGURARE SRL SRL | 14961611 | 6622 | 155.030 (2025) |
| MGS GERIATRICS S.R.L. SRL | 46378455 | 8622 | 155.000 (2025) |
| OYSTERLABS S.R.L. SRL | 49595319 | 6210 | 155.000 (2025) |
| B2C RENTING S.R.L. SRL | 32251000 | 6820 | 154.976 (2025) |
| LA FOTBAL SI CAFEA S.R.L. SRL | 48348876 | 5630 | 154.953 (2025) |
| END CAR PREST SRL SRL | 36542266 | 4932 | 154.944 (2025) |
| ŞAPE LEŢCANI B & G S.R.L. SRL | 44627479 | 4100 | 154.934 (2025) |
| MIRANTO AUTO S.R.L. SRL | 47029003 | 4933 | 154.930 (2025) |
| AUTO CAR DESIGN S.R.L. SRL | 43955176 | 9531 | 154.920 (2025) |
| TEION SRL SRL | 35055564 | 4100 | 154.899 (2025) |
| DCL CONSTRUCT SRL SRL | 37353826 | 4100 | 154.889 (2025) |
| CENTRUL DE SERVICII PROFESIONALE S.R.L. SRL | 43297399 | 7820 | 154.885 (2025) |
| VORONA CYO SRL SRL | 23017796 | 9602 | 154.873 (2025) |
| ROVICIP TRANS S.R.L. SRL | 45286256 | 4933 | 154.832 (2025) |
| PROD-FLASH SRL SRL | 6100408 | 5630 | 154.775 (2025) |
| VLASCEP CONSTRUCT S.R.L. SRL | 52757593 | 4100 | 154.748 (2025) |
| EUFLORA S.R.L. SRL | 49155318 | 4712 | 154.744 (2025) |
| HEALTHONE MEDICAL S.R.L. SRL | 49349659 | 8622 | 154.705 (2025) |
| ZENHOUSE DATA SOLUTIONS S.R.L. SRL | 46506350 | 6201 | 154.698 (2025) |
| DIAMI ESENSSA SRL SRL | 32864056 | 4712 | 154.685 (2025) |
| MAD FASHION SRL SRL | 16417153 | 4642 | 154.677 (2025) |
| LULEMN FITNESS S.R.L. SRL | 37651598 | 1629 | 154.612 (2025) |
| SIMIVET MEDICAL S.R.L. SRL | 47303086 | 7500 | 154.610 (2025) |
| MICUŢU ADICOM SRL SRL | 35580555 | 4711 | 154.600 (2025) |
| DANY - IO COMPANY TRANS S.R.L. SRL | 51816810 | 4941 | 154.594 (2025) |
| MYRECRUIT S.R.L. SRL | 45844212 | 7810 | 154.556 (2025) |
| SALES & MARKETING DEVELOPMENT SERVICES-SMDS S.R.L. SRL | 46053380 | 4618 | 154.491 (2024) |
| MURALUMII S.R.L. SRL | 49907348 | 9012 | 154.430 (2025) |
| ANSMED PROFESIONAL SRL SRL | 37993523 | 8610 | 154.345 (2025) |
| PROFESIONAL SERVICE SRL SRL | 21121463 | 9531 | 154.333 (2025) |
| MAGIC TOP SHOP S.R.L. SRL | 51218671 | 4772 | 154.305 (2025) |
| TOP ADVISOR H&S S.R.L. SRL | 46919194 | 7499 | 154.300 (2025) |
| MARDAR GARAGE S.R.L. SRL | 43648570 | 9531 | 154.259 (2025) |
| QUANTIFY S.R.L. SRL | 28957599 | 6920 | 154.251 (2025) |
| IDEAL GAMA CONSTRUCT SRL SRL | 28289554 | 5210 | 154.200 (2025) |
| MASTER CLEANING SOLUTIONS SRL SRL | 25935731 | 8122 | 154.142 (2025) |
| MARPAS ECO SRL SRL | 3912826 | 0111 | 154.117 (2025) |
| YALY CLEANING SERVICES S.R.L. SRL | 39989723 | 8121 | 153.993 (2025) |
| DINŢESCU S.R.L. SRL | 46072730 | 8623 | 153.970 (2025) |
| AUTOAILIESEI S.R.L. SRL | 39463132 | 8553 | 153.970 (2025) |
| EUROPTIMUM SRL SRL | 38269694 | 6201 | 153.921 (2021) |
| INTERTRADE CONSULTING SRL SRL | 15670505 | 4649 | 153.894 (2025) |
| ALUPROJECT S.R.L. SRL | 50097407 | 7112 | 153.875 (2025) |
| CEEPORT TEXTILE SRL SRL | 35096483 | 1421 | 153.860 (2025) |
| RAL. ML. SRL SRL | 6349248 | 4933 | 153.854 (2025) |
| GAMMEDGYN SRL SRL | 35980659 | 8622 | 153.835 (2025) |