Firme din Iași
Date: set ONRC din · bilanțuri actualizate la .
Iași are 54.184 de firme active, dintre care 29.491 au depus bilanț pentru 2025 — locul 6 din 42 de județe după numărul de firme. Densitatea e de 71,2 firme la 1.000 de locuitori, sub media națională de 78,8. Cifra de afaceri cumulată, 57,1 mld RON, e 2,0% din totalul național (locul 13); firma medie facturează cu 41,0% sub media țării. Față de 2024, cifra de afaceri a crescut cu 9,3%.
Primele trei sectoare fac 17,3% din cifra de afaceri a județului. Iași concentrează 55,9% din firmele județului; urmează Miroslava și Valea Lupului. 35.342 de firme din județ au administrator înregistrat, conduse de 34.257 de persoane; 85,8% dintre acestea conduc o singură firmă, iar 168 conduc cinci sau mai multe.
Profil județ
Top sectoare în Iași
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| ABU INVEST CAR IMOB S.R.L. SRL | 47458129 | 6831 | 141.118 (2025) |
| LIDER COMERT CONSTANTIN S.R.L. SRL | 42883250 | 4617 | 141.107 (2025) |
| ANDREAS VET S.R.L. SRL | 50034441 | 7500 | 141.062 (2025) |
| COLLINEAR PROJECT S.R.L. SRL | 47815086 | 7020 | 141.035 (2025) |
| HAPPY TOOTH AV SRL SRL | 38104416 | 8623 | 141.011 (2025) |
| FTF CONSULTING S.R.L. SRL | 46118684 | 7311 | 141.000 (2025) |
| APPRAISEHUB S.R.L. SRL | 51176282 | 6832 | 140.994 (2025) |
| GEOHELIX S.R.L. SRL | 46544841 | 7112 | 140.967 (2025) |
| CONTEXPERT PANAIT SRL SRL | 23871968 | 6920 | 140.942 (2025) |
| LUGAFIX SERV S.R.L. SRL | 49870800 | 4322 | 140.905 (2025) |
| STANIROM GOM S.R.L. SRL | 41341455 | 6820 | 140.903 (2025) |
| ALDENTIS TEHNICĂ DENTARĂ S.R.L. SRL | 37933831 | 3250 | 140.866 (2025) |
| MEVATEX IAŞI SRL SRL | 28393716 | 5621 | 140.863 (2025) |
| CONTENT VISION S.R.L. SRL | 44552821 | 7311 | 140.849 (2024) |
| ANA & DAN & ART SRL SRL | 17983860 | 4711 | 140.817 (2025) |
| BUM IMPACT S.R.L. SRL | 43218450 | 5612 | 140.805 (2025) |
| VITALI-ANASTASIA S.R.L. SRL | 46892200 | 4932 | 140.739 (2025) |
| NELABELLA S.R.L. SRL | 44552864 | 4939 | 140.675 (2025) |
| OPULENCE S.R.L. SRL | 50359761 | 5630 | 140.638 (2025) |
| B & B SRL SRL | 2000775 | 5611 | 140.584 (2025) |
| SUCIU ALEXANDRA DENT S.R.L. SRL | 47165560 | 8623 | 140.486 (2025) |
| CMG.HOME INVEST CONSTRUCT S.R.L. SRL | 43689090 | 4120 | 140.455 (2024) |
| DASGROM SRL SRL | 15196747 | 1610 | 140.400 (2025) |
| FIX MEDIA ADVERTISING SRL SRL | 18926455 | 5911 | 140.375 (2025) |
| CUBIC NET S.R.L. SRL | 47829090 | 3109 | 140.360 (2025) |
| MAF EST CONSTRUCT SRL SRL | 18769482 | 4120 | 140.354 (2020) |
| AIRSOFT IASI S.R.L. SRL | 50548973 | 9329 | 140.249 (2025) |
| JOYFUL CODE S.R.L. SRL | 52214724 | 6210 | 140.228 (2025) |
| TEMIROM SRL SRL | 14497083 | 6820 | 140.199 (2025) |
| HUBIS INSTALAȚII S.R.L. SRL | 50998145 | 4322 | 140.137 (2025) |
| R.A.C. MANAGEMENT SERVICES SRL SRL | 25283379 | 4321 | 140.067 (2025) |
| LILI-MARI MAG SRL SRL | 13595709 | 4711 | 140.063 (2025) |
| TOLO'S CLEANING S.R.L. SRL | 50514377 | 8121 | 140.050 (2025) |
| A. M. G. GRAFIC DESIGNE S.R.L. SRL | 46053410 | 7311 | 140.020 (2025) |
| ELLA AGROPLANT NATUR S.R.L. SRL | 49081180 | 0111 | 140.008 (2025) |
| METRU CUB SRL SRL | 21460192 | 4933 | 140.001 (2025) |
| HIGHDUC S.R.L. SRL | 39685490 | 4100 | 140.000 (2025) |
| EUROFORUM SRL SRL | 8013880 | 4613 | 140.000 (2025) |
| GEOSOL SRL SRL | 19315620 | 7112 | 140.000 (2025) |
| GENERAL COSTUA SRL SRL | 32411098 | 4941 | 139.958 (2025) |
| HUGE STYLE S.R.L. SRL | 50965938 | 4712 | 139.938 (2025) |
| ALMEX UNIVERSAL SRL SRL | 4957630 | 4120 | 139.864 (2025) |
| CESA SRL SRL | 3204854 | 6820 | 139.860 (2025) |
| PRAGMACAST S.R.L. SRL | 44453771 | 6210 | 139.845 (2025) |
| BOBY NTZ FLOR S.R.L. SRL | 45228514 | 4776 | 139.839 (2025) |
| CMCM INVESTIŢII SRL SRL | 17915865 | 6810 | 139.804 (2025) |
| TOP-CAD HĂLĂUCEŞTI SRL SRL | 30862326 | 7112 | 139.780 (2025) |
| JEFERSON SRL SRL | 29449564 | 4932 | 139.765 (2025) |
| CILCAS CLEANING S.R.L. SRL | 40462009 | 8122 | 139.765 (2025) |
| VENTORY GROUP S.R.L. SRL | 46162060 | 6210 | 139.764 (2025) |