Firme din Iași
Date: set ONRC din · bilanțuri actualizate la .
Iași are 54.184 de firme active, dintre care 29.489 au depus bilanț pentru 2025 — locul 6 din 42 de județe după numărul de firme. Densitatea e de 71,2 firme la 1.000 de locuitori, sub media națională de 78,8. Cifra de afaceri cumulată, 57,1 mld RON, e 2,0% din totalul național (locul 13); firma medie facturează cu 40,9% sub media țării. Față de 2024, cifra de afaceri a crescut cu 9,3%.
Primele trei sectoare fac 17,3% din cifra de afaceri a județului. Iași concentrează 55,9% din firmele județului; urmează Miroslava și Valea Lupului. 35.342 de firme din județ au administrator înregistrat, conduse de 34.257 de persoane; 85,8% dintre acestea conduc o singură firmă, iar 168 conduc cinci sau mai multe.
Profil județ
Top sectoare în Iași
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| SYA ARMONY BUSINESS S.R.L. SRL | 38954174 | 9602 | 106.627 (2023) |
| MGM MOTOR SRL SRL | 12513280 | 4639 | 106.615 (2025) |
| ARTAG SOLUTIONS S.R.L. SRL | 51684760 | 2223 | 106.609 (2025) |
| MAZAJ S.R.L. SRL | 47407788 | 5630 | 106.550 (2024) |
| UNIVERSAL CRIS SHINE S.R.L. SRL | 41119921 | 8121 | 106.550 (2025) |
| FAST PHYSICAL RECOVERY S.R.L. SRL | 46054718 | 8695 | 106.540 (2025) |
| ECATEX MANAGEMENT S.R.L. SRL | 51745779 | 4619 | 106.539 (2025) |
| CONSTRUCTION LEADER SRL SRL | 18223994 | 7112 | 106.500 (2025) |
| ANDY-ŞTEF S.R.L. SRL | 48361581 | 4712 | 106.466 (2025) |
| STOMALUX CONCEPT S.R.L. SRL | 46302538 | 8623 | 106.459 (2025) |
| GLADIATOR PARTENERS S.R.L. SRL | 38718262 | 6831 | 106.453 (2025) |
| MAGNUM FORUM S.R.L. SRL | 44945022 | 4711 | 106.428 (2023) |
| AUTOAVANTAJ TOUR SRL SRL | 31177372 | 4933 | 106.414 (2025) |
| TCI VECTOR INSTAL SRL SRL | 29866391 | 4322 | 106.414 (2022) |
| CRAMA TĂTĂRAŞI SRL SRL | 36610972 | 4725 | 106.409 (2025) |
| SAFARI ONE SRL SRL | 32586375 | 7410 | 106.349 (2025) |
| YRY MODERN CONSTRUCT S.R.L. SRL | 46247557 | 4120 | 106.341 (2025) |
| XCONTA BILL S.R.L. SRL | 50912542 | 6920 | 106.317 (2025) |
| DIANA CAIMACAN NAILS S.R.L. SRL | 45204370 | 9622 | 106.266 (2025) |
| GABIMAR PLANT S.R.L. SRL | 26776936 | 4322 | 106.258 (2025) |
| PRO-CNC S.R.L. SRL | 39566693 | 2829 | 106.253 (2024) |
| POPOVICI DENTAL S.R.L. SRL | 52565768 | 8623 | 106.240 (2025) |
| AIDA-STUDIO S.R.L. SRL | 36822584 | 7111 | 106.191 (2025) |
| DOBRO CONCEPT S.R.L. SRL | 43553217 | 4110 | 106.136 (2025) |
| EUROYGU1 S.R.L. SRL | 45456601 | 4933 | 106.118 (2025) |
| GRIG EXPERT CONSULT S.R.L. SRL | 40671072 | 6820 | 106.118 (2025) |
| DESIGN INTERIOR COLOR SRL SRL | 37140097 | 4334 | 106.115 (2025) |
| ADAMO INVEST S.R.L. SRL | 51676679 | 6499 | 106.093 (2025) |
| TANO FOOD S.R.L. SRL | 50897582 | 5610 | 106.093 (2025) |
| IQ PRO BUSINESS S.R.L. SRL | 35798607 | 7022 | 106.063 (2025) |
| LAVRIC SRL SRL | 33383441 | 6820 | 106.053 (2024) |
| 4LAND SELL SRL SRL | 35893617 | 6831 | 106.011 (2025) |
| 8 BRATAN SERVICES S.R.L. SRL | 39379067 | 4933 | 106.008 (2025) |
| BOKKA IMOBILIARE S.R.L. SRL | 43945733 | 6831 | 105.993 (2025) |
| INTER RAID LUX SRL SRL | 30641783 | 4933 | 105.985 (2025) |
| INISMAR CENTER S.R.L. SRL | 32438506 | 4941 | 105.975 (2025) |
| WFP MEDIA PRODUCTION S.R.L. SRL | 47868030 | 7420 | 105.975 (2025) |
| REASON TO SMILE DENT S.R.L. SRL | 44371671 | 8623 | 105.955 (2025) |
| REIA-AUGUSTIN S.R.L. SRL | 46373237 | 4634 | 105.938 (2025) |
| FOLK NEAGU "RAPSODIA" S.R.L. SRL | 45886587 | 9001 | 105.800 (2025) |
| ABAPER S.R.L. SRL | 52233190 | 6210 | 105.797 (2025) |
| DIA STORE ATELIER S.R.L. SRL | 47842196 | 1413 | 105.780 (2025) |
| KAFENTURA S.R.L. SRL | 47149514 | 4711 | 105.774 (2025) |
| STEFY & MIR S.R.L. SRL | 51194092 | 4621 | 105.765 (2025) |
| RESHAPE RB SRL SRL | 38375121 | 8699 | 105.760 (2025) |
| HANGANU BEAUTY & CONSTRUCT S.R.L. SRL | 44374392 | 4339 | 105.745 (2025) |
| CLODY DESIGN S.R.L. SRL | 40481760 | 7410 | 105.728 (2025) |
| CONMETAL SRL SRL | 1956923 | 2511 | 105.672 (2025) |
| MDG DRIVE S.R.L. SRL | 51565484 | 7711 | 105.633 (2025) |
| ATELIER COQUET S.R.L. SRL | 36527355 | 9621 | 105.613 (2025) |