Firme din Iași
Date: set ONRC din · bilanțuri actualizate la .
Iași are 54.184 de firme active, dintre care 29.489 au depus bilanț pentru 2025 — locul 6 din 42 de județe după numărul de firme. Densitatea e de 71,2 firme la 1.000 de locuitori, sub media națională de 78,8. Cifra de afaceri cumulată, 57,1 mld RON, e 2,0% din totalul național (locul 13); firma medie facturează cu 41,0% sub media țării. Față de 2024, cifra de afaceri a crescut cu 9,3%.
Primele trei sectoare fac 17,3% din cifra de afaceri a județului. Iași concentrează 55,9% din firmele județului; urmează Miroslava și Valea Lupului. 35.342 de firme din județ au administrator înregistrat, conduse de 34.257 de persoane; 85,8% dintre acestea conduc o singură firmă, iar 168 conduc cinci sau mai multe.
Profil județ
Top sectoare în Iași
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| FOTO DUO SRL SRL | 15319548 | 7420 | 99.329 (2025) |
| LIRIC STUDIOS S.R.L. SRL | 46307390 | 7311 | 99.290 (2025) |
| NEWSLETTERS S.R.L. SRL | 44382166 | 9003 | 99.233 (2025) |
| ERP INTEGRATOR SRL SRL | 36250326 | 6201 | 99.157 (2025) |
| ASIPAN AGENT DE ASIGURARE SRL SRL | 12116190 | 6622 | 99.132 (2025) |
| COMPLEX GLOW CONSTRUCT S.R.L. SRL | 51031508 | 4120 | 99.074 (2025) |
| STREET FOOD TRUCK S.R.L. SRL | 44808173 | 5611 | 99.031 (2025) |
| COSTY DANY TRANS S.R.L. SRL | 41343030 | 4932 | 99.031 (2025) |
| CONT CNV SOFT S.R.L. SRL | 46625636 | 6210 | 99.000 (2025) |
| MARI CRIS BUTEA SRL SRL | 18371311 | 1061 | 98.980 (2025) |
| PHYSIO RALUCA S.R.L. SRL | 45796352 | 8695 | 98.972 (2025) |
| BEAUTY SERVICE 2021 S.R.L. SRL | 45134770 | 9602 | 98.949 (2025) |
| FRUIT XL INTERNAŢIONAL S.R.L. SRL | 41437976 | 4631 | 98.942 (2025) |
| STONELEAF CONSULTING S.R.L. SRL | 52519141 | 6210 | 98.940 (2025) |
| NECHITA MARKET SRL SRL | 33047174 | 4711 | 98.930 (2025) |
| BIA STYLING SRL SRL | 31235970 | 9602 | 98.919 (2019) |
| RD-TRANS INTERNATIONAL SRL SRL | 37260077 | 4933 | 98.890 (2025) |
| MATHEDOR IMOBILIARE S.R.L. SRL | 42594529 | 6811 | 98.884 (2025) |
| ILICAROS SRL SRL | 28621580 | 4933 | 98.878 (2025) |
| LUCY & MALINA SRL SRL | 28945330 | 4711 | 98.832 (2022) |
| PIM CREATIV AGENCY S.R.L. SRL | 43060740 | 7412 | 98.797 (2025) |
| HESTIA REAL ESTATE S.R.L. SRL | 44814574 | 6831 | 98.790 (2025) |
| CARON SRL SRL | 1990011 | 7320 | 98.787 (2025) |
| PAUL BUTUC ASIGURĂRI S.R.L. SRL | 45433942 | 6622 | 98.726 (2025) |
| AXN DELIVERY S.R.L. SRL | 48304381 | 5320 | 98.719 (2025) |
| KATAXIS S.R.L. SRL | 34535220 | 4932 | 98.689 (2025) |
| SIMI EXCHANGE SRL SRL | 36123543 | 6612 | 98.686 (2024) |
| UNIVERSAL VICCONS SRL SRL | 4191779 | 4712 | 98.665 (2025) |
| SEL AGRO SRL SRL | 14285730 | 8130 | 98.654 (2024) |
| SAFE SCAN S.R.L. SRL | 51038255 | 8622 | 98.644 (2025) |
| FFF TRUST IMOBILIARE S.R.L. SRL | 41400780 | 6831 | 98.588 (2025) |
| AD ASTRA MIND AND MEDICINE S.R.L. SRL | 49838868 | 8622 | 98.584 (2025) |
| NEW TREND CONF S.R.L. SRL | 46947283 | 1421 | 98.563 (2023) |
| AZZA DDC SRL SRL | 34728271 | 6210 | 98.509 (2025) |
| AUTO CD SERV SRL SRL | 14648917 | 5610 | 98.495 (2023) |
| NOVA STAR BOX S.R.L. SRL | 40502359 | 5911 | 98.467 (2025) |
| MAF S.M.N. TRANS S.R.L. SRL | 45584015 | 4932 | 98.458 (2025) |
| R.C.C. GROUP SRL SRL | 17897173 | 7020 | 98.425 (2025) |
| NICO HELP S.R.L. SRL | 48133176 | 8699 | 98.376 (2025) |
| SERV-AUDIT-CONT SRL SRL | 19813586 | 6920 | 98.350 (2025) |
| BOGY TERMO CONSTRUCT S.R.L. SRL | 43697204 | 4322 | 98.323 (2025) |
| DRAGOŞ BĂLĂIASA THERAPIES S.R.L. SRL | 44312470 | 8695 | 98.320 (2025) |
| ROŞANU CF CONSTRUCT S.R.L. SRL | 50458277 | 4120 | 98.310 (2024) |
| CREATIV INSTAL GRS SRL SRL | 38278730 | 4322 | 98.288 (2025) |
| ATELIER ONOMA S.R.L. SRL | 46083578 | 7111 | 98.265 (2025) |
| COTIŞTEF SRL SRL | 24349378 | 4782 | 98.254 (2025) |
| CIOBANU FASHION S.R.L. SRL | 46318623 | 1421 | 98.251 (2025) |
| ALFACERT SRL SRL | 16877615 | 8299 | 98.227 (2025) |
| GIOVANIS DOI COMPANY SRL SRL | 6218200 | 6820 | 98.214 (2025) |
| NEUROSPINEACADEMY S.R.L. SRL | 48043413 | 8559 | 98.209 (2025) |