Firme din Baia Mare
Maramureș
Baia Mare are 12.312 firme active, dintre care 3.948 au depus bilanț pentru 2018 — 34,7% din firmele județului Maramureș. Locul 1 din 76 de localități din județ după numărul de firme. Densitatea e de 113,2 firme la 1.000 de locuitori, peste media județului de 78,5. Cifra de afaceri cumulată, 8,5 mld RON, e 51,0% din cea a județului; firma medie facturează cu 10,4% peste media județului. Față de 2017, cifra de afaceri a crescut cu 8,8%.
Cele mai multe firme sunt în lucrări de construcții ale clădirilor rezidențiale și nerezidențiale (CAEN 4100, 4,5%), transporturi terestre de pasageri cu vehicule cu șofer (CAEN 4933, 4,2%) și activități de coafură și frizerie (CAEN 9621, 4,0%). Localitatea are 3 localități componente, dar toate firmele sunt înregistrate chiar în Baia Mare.
Profil municipiu
Localități componente
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| MUREŞAN BUSINESS CONSULTING SRL SRL | 37671439 | 7022 | 41.300 (2025) |
| GINFLOR SRL SRL | 17155360 | 8553 | 41.092 (2022) |
| ALEXTAX SPEED SRL SRL | 31095140 | 4932 | 41.035 (2025) |
| AXIONS S.R.L. SRL | 50785864 | 5320 | 40.967 (2025) |
| NN POP DESIGN S.R.L. SRL | 49189574 | 7410 | 40.853 (2025) |
| OBSIDIAN FLEET S.R.L. SRL | 52076893 | 4933 | 40.760 (2025) |
| VIA UBERTAS S.R.L. SRL | 49053806 | 4932 | 40.640 (2025) |
| EVENTSYNC S.R.L. SRL | 49769962 | 8230 | 40.640 (2025) |
| CODRIN AGENT DE ASIGURARE SRL SRL | 35515590 | 6622 | 40.589 (2025) |
| BON SSM SUPORT S.R.L. SRL | 43617680 | 7490 | 40.550 (2025) |
| NUTU-OLANULUI S.R.L. SRL | 44339646 | 4712 | 40.501 (2025) |
| POP CONSULTING HUB S.R.L. SRL | 52709413 | 7020 | 40.500 (2025) |
| XYZ WISE COMPANY S.R.L. SRL | 35298660 | 7311 | 40.488 (2025) |
| ZET AD PUB SRL SRL | 26115691 | 7311 | 40.447 (2024) |
| KISSOFBALI S.R.L. SRL | 48018754 | 4712 | 40.445 (2025) |
| STA DEVELOPMENT S.R.L. SRL | 50543461 | 4511 | 40.419 (2025) |
| IGNATA FIT STUDIO S.R.L. SRL | 44053210 | 9313 | 40.310 (2025) |
| SHARE WHEELS S.R.L. SRL | 52111095 | 4933 | 40.229 (2025) |
| DREAMS LIPA SRL SRL | 18562010 | 5630 | 40.217 (2023) |
| DEDE SERV S.R.L. SRL | 51399179 | 4711 | 40.076 (2025) |
| SUPERDENT SRL SRL | 12950748 | 8623 | 40.060 (2025) |
| NUCLEOVISTA TECHNOLOGY SOLUTIONS S.R.L. SRL | 49524660 | 6201 | 40.000 (2025) |
| HEAT PRO MRS S.R.L. SRL | 52651346 | 4322 | 40.000 (2025) |
| AMALROM SRL SRL | 16584925 | 6820 | 39.989 (2025) |
| H.R.D. MOD DESIGN SRL SRL | 34521380 | 3100 | 39.980 (2025) |
| DELIANO SRL SRL | 16214647 | 9623 | 39.826 (2025) |
| CHILIA CONCEPT SRL SRL | 36838572 | 4100 | 39.822 (2025) |
| AQUASISTEM-JUGRIN SRL SRL | 29540173 | 4120 | 39.818 (2025) |
| UNI CAR MOTORS S.R.L. SRL | 43869580 | 9531 | 39.741 (2025) |
| NASTI TAXI SRL SRL | 33871710 | 4932 | 39.613 (2017) |
| PARATURISM CONS SRL SRL | 35181058 | 5590 | 39.545 (2025) |
| METALMECANICA PAT S.R.L. SRL | 42826688 | 2511 | 39.498 (2025) |
| ZESTREA STRĂMOŞEASCĂ S.R.L. SRL | 44596275 | 9329 | 39.488 (2025) |
| TROGLO MEDIA SRL SRL | 30577184 | 6310 | 39.405 (2025) |
| AUTONORD SANDU DETAILING S.R.L. SRL | 43103557 | 4520 | 39.327 (2025) |
| VISISAL SRL SRL | 17032546 | 6820 | 39.326 (2025) |
| ELISABETA ARENT S.R.L. SRL | 40552861 | 7711 | 39.250 (2025) |
| AGROSILV CARGOTRANS S.R.L. SRL | 47306961 | 4941 | 39.239 (2024) |
| EDIL SOSO CONSTRUCT S.R.L. SRL | 46267015 | 4100 | 39.182 (2024) |
| MATELIZA CONSTRUCT S.R.L. SRL | 43532710 | 4211 | 39.150 (2025) |
| CVV SOCIETATE CU RASPUNDERE LIMITATĂ SRL | 51607920 | 4779 | 39.031 (2025) |
| ENVIRONMENT ELECTRICAL EFFECT S.R.L. SRL | 42585539 | 2740 | 39.026 (2022) |
| COURTIQ S.R.L. SRL | 50792640 | 6210 | 39.000 (2025) |
| MAX CARPRODUCT`S S.R.L. SRL | 45375701 | 4690 | 38.996 (2025) |
| NELMAR PĂSTRĂVUL S.R.L. SRL | 38047884 | 4941 | 38.933 (2025) |
| PETISCU SRL SRL | 22358752 | 4663 | 38.796 (2025) |
| ECCANDLES S.R.L. SRL | 52095151 | 7020 | 38.707 (2025) |
| MONACO TRADING SRL SRL | 18328680 | 6820 | 38.700 (2025) |
| NIKATA SERV S.R.L. SRL | 50174607 | 6311 | 38.650 (2025) |
| M.F.D. ELAG-SERVICE SRL SRL | 7096968 | 4321 | 38.533 (2025) |