Firme din Baia Mare
Maramureș
Baia Mare are 12.312 firme active, dintre care 4.475 au depus bilanț pentru 2019 — 34,7% din firmele județului Maramureș. Locul 1 din 76 de localități din județ după numărul de firme. Densitatea e de 113,2 firme la 1.000 de locuitori, peste media județului de 78,5. Cifra de afaceri cumulată, 9,7 mld RON, e 51,9% din cea a județului; firma medie facturează cu 16,3% peste media județului. Față de 2018, cifra de afaceri a crescut cu 14,9%.
Cele mai multe firme sunt în lucrări de construcții ale clădirilor rezidențiale și nerezidențiale (CAEN 4100, 4,5%), transporturi terestre de pasageri cu vehicule cu șofer (CAEN 4933, 4,2%) și activități de coafură și frizerie (CAEN 9621, 4,0%). Localitatea are 3 localități componente, dar toate firmele sunt înregistrate chiar în Baia Mare.
Profil municipiu
Localități componente
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| PMP EVALUATION SRL SRL | 34066522 | 7022 | 5.500 (2022) |
| BUMENCORP S.R.L. SRL | 52276972 | 4614 | 5.485 (2025) |
| PULSAR IMPEX SRL SRL | 6474267 | 3832 | 5.462 (2020) |
| MIRATECH S.R.L. SRL | 52809579 | 6210 | 5.454 (2025) |
| SOLO SRL SRL | 2193552 | 6209 | 5.440 (2025) |
| WOOD ART TRANSILVANIA S.R.L. SRL | 39365568 | 3109 | 5.439 (2025) |
| GHETTO DAC S.R.L. SRL | 49984588 | 4791 | 5.420 (2024) |
| ZMEI CU CERCEI S.R.L. SRL | 50180943 | 3213 | 5.405 (2025) |
| WOLFART PROD SRL SRL | 13784066 | 8552 | 5.383 (2020) |
| DNL DREAMTEAM S.R.L. SRL | 44269834 | 4676 | 5.335 (2024) |
| VASIAC WAS TRANS S.R.L. SRL | 41722778 | 4941 | 5.300 (2025) |
| HABITERRA S.R.L. SRL | 50913203 | 7112 | 5.300 (2024) |
| SITUBI S.R.L. SRL | 50375830 | 9622 | 5.271 (2025) |
| ILUŢ BOGDAN PRONTO SRL SRL | 38130989 | 4120 | 5.250 (2018) |
| LULU-CRIS SRL SRL | 32356457 | 4932 | 5.236 (2025) |
| DANROM IMPEX SRL SRL | 24163978 | 9622 | 5.225 (2025) |
| SOPHIA PRIMUS S.R.L. SRL | 40240045 | 9604 | 5.205 (2025) |
| NECRISO CONSULTING SRL SRL | 19277500 | 7020 | 5.200 (2025) |
| A & VCG S.R.L. SRL | 52051929 | 8559 | 5.150 (2025) |
| DURASIST SRL SRL | 30425275 | 9621 | 5.100 (2025) |
| THE BEAUTY LOUNGE S.R.L. SRL | 50701898 | 6392 | 5.090 (2025) |
| NELADI COM SRL SRL | 8233788 | 4776 | 5.058 (2025) |
| IONUT ANDDEN S.R.L. SRL | 46027608 | 9329 | 5.030 (2025) |
| VALERIE CONF S.R.L. SRL | 35943138 | 1421 | 5.009 (2025) |
| AT JURNAL DESIGN S.R.L. SRL | 44825719 | 6810 | 5.007 (2025) |
| DAVIO PRINT STYLE S.R.L. SRL | 46514808 | 1812 | 5.000 (2025) |
| COMMITA SRL SRL | 2944668 | 4941 | 5.000 (2025) |
| URBIA SOCIETATE CU RASPUNDERE LIMITATĂ SRL | 51239437 | 4100 | 5.000 (2025) |
| TEPEI-MAR SERVICE SRL SRL | 30464916 | 4322 | 5.000 (2025) |
| AVANTAJ PRIM CONSTRUCT SRL SRL | 35682180 | 4120 | 5.000 (2019) |
| ANTONIA MIHALI S.R.L. SRL | 34194084 | 8230 | 5.000 (2024) |
| ESCA DAN S.R.L. SRL | 51855046 | 4312 | 5.000 (2025) |
| NICOREC SOFT S.R.L. SRL | 32839605 | 6311 | 5.000 (2025) |
| EVENTS MASTER ORIGINAL S.R.L. SRL | 50623781 | 8230 | 5.000 (2025) |
| NOVA STAR TCN S.R.L. SRL | 41646913 | 7020 | 5.000 (2019) |
| FINRECRUIT S.R.L. SRL | 40832985 | 7810 | 4.844 (2022) |
| PDR SMART REPAIR S.R.L. SRL | 38405532 | 9531 | 4.820 (2025) |
| CONFER SA SA | 13022779 | 4212 | 4.800 (2025) |
| APAN-COM SRL SRL | 2197260 | 7022 | 4.800 (2025) |
| PATISERIA DORNA SRL SRL | 2201175 | 6820 | 4.800 (2025) |
| QUZ SOLUTIONS SRL SRL | 38340131 | 7414 | 4.790 (2025) |
| GOLD STRELIŢIA SRL SRL | 17744226 | 0124 | 4.718 (2025) |
| DENLIFE DIET S.R.L. SRL | 44617084 | 8699 | 4.700 (2025) |
| ADR SHOP S.R.L. SRL | 52809528 | 4711 | 4.556 (2025) |
| DIKO SRL SRL | 13776543 | 7411 | 4.533 (2024) |
| DECOR-PAS SRL SRL | 2204198 | 2314 | 4.508 (2025) |
| GRANBALASA S.R.L. SRL | 43585081 | 2370 | 4.503 (2025) |
| LUCRIS FAMILY HARMONY S.R.L. SRL | 52270660 | 4711 | 4.484 (2025) |
| 2RG COMPUTERS SRL SRL | 15101887 | 7220 | 4.473 (2025) |
| IT MERGE CONSULT S.R.L. SRL | 38745119 | 6220 | 4.455 (2022) |