Firme din Baia Mare
Maramureș
Baia Mare are 12.312 firme active, dintre care 5.121 au depus bilanț pentru 2021 — 34,7% din firmele județului Maramureș. Locul 1 din 76 de localități din județ după numărul de firme. Densitatea e de 113,2 firme la 1.000 de locuitori, peste media județului de 78,5. Cifra de afaceri cumulată, 12,2 mld RON, e 52,5% din cea a județului; firma medie facturează cu 22,0% peste media județului. Față de 2020, cifra de afaceri a crescut cu 24,3%.
Cele mai multe firme sunt în lucrări de construcții ale clădirilor rezidențiale și nerezidențiale (CAEN 4100, 4,5%), transporturi terestre de pasageri cu vehicule cu șofer (CAEN 4933, 4,2%) și activități de coafură și frizerie (CAEN 9621, 4,0%). Localitatea are 3 localități componente, dar toate firmele sunt înregistrate chiar în Baia Mare.
Profil municipiu
Localități componente
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| DELUXE CANTEA S.R.L. SRL | 41433850 | 9531 | 93.566 (2025) |
| GRUP HC CASH DISCOUNT SRL SRL | 26652326 | 4683 | 93.538 (2025) |
| AGNETYS TEXTIL SRL SRL | 30922460 | 1413 | 93.516 (2016) |
| QUERCUS CERRIS S.R.L. SRL | 37782585 | 1611 | 93.340 (2025) |
| STRATOSPHERE GROWTH S.R.L. SRL | 51754998 | 6210 | 93.304 (2025) |
| RIVIERA DG S.R.L. SRL | 49152923 | 4933 | 93.251 (2025) |
| GHEDALUS SRL SRL | 21691960 | 7499 | 92.900 (2025) |
| ZARUMI STUDIO SRL SRL | 37037777 | 9602 | 92.898 (2025) |
| ÎNCHIRIERI&PROSPER S.R.L. SRL | 47085291 | 6820 | 92.839 (2025) |
| GCC SA SA | 13183759 | 5629 | 92.742 (2025) |
| DUROMIT SRL SRL | 13002984 | 4100 | 92.718 (2025) |
| ROMETUR SA SA | 13098564 | 2453 | 92.708 (2023) |
| AHB COONSULT S.R.L. SRL | 43254495 | 7020 | 92.500 (2025) |
| GREC DERMOCOLOR S.R.L. SRL | 41997639 | 9622 | 92.480 (2025) |
| LINMIND MNGMT S.R.L. SRL | 44253331 | 6201 | 92.476 (2025) |
| MAR&AN S.R.L. SRL | 48317837 | 5611 | 92.375 (2025) |
| TIMOVALIO SRL SRL | 21879426 | 1610 | 92.292 (2025) |
| KAREOL INSTAL SRL SRL | 6197344 | 4324 | 92.200 (2025) |
| JORIS SRL SRL | 16369927 | 4683 | 92.182 (2025) |
| NATURAL LEMN COM SOCIETATE CU RASPUNDERE LIMITATĂ SRL | 50611817 | 4673 | 91.994 (2025) |
| PLUS COMPUTER STORE SRL SRL | 32351921 | 4741 | 91.964 (2025) |
| IMPULSE AUTO S.R.L. SRL | 50118275 | 9531 | 91.935 (2025) |
| RADIOTON SRL SRL | 8126064 | 9020 | 91.923 (2024) |
| EMMANUELLE CLUB SRL SRL | 32548266 | 9621 | 91.919 (2025) |
| AVANGARD RP STUDIO SRL SRL | 23332386 | 7111 | 91.870 (2025) |
| BUZATU-TAX SRL SRL | 17149571 | 4933 | 91.794 (2025) |
| FAVI PROGRES S.R.L. SRL | 45696256 | 7022 | 91.783 (2022) |
| LUCI LADAR PHOTOGRAPHY S.R.L. SRL | 46474193 | 7420 | 91.650 (2025) |
| SIS2SIS GSM S.R.L. SRL | 41091111 | 4778 | 91.633 (2024) |
| BLD KREATIV MOBELHAUS S.R.L. SRL | 39199252 | 4332 | 91.558 (2025) |
| ROPRESSO SERVICE AND PARTS SRL SRL | 38090809 | 9522 | 91.517 (2025) |
| RUSU AUTO WORKS S.R.L. SRL | 50850806 | 8553 | 91.501 (2025) |
| BS HOME STUDIO S.R.L. SRL | 52527713 | 7112 | 91.439 (2025) |
| LAGUTIRO S.R.L. SRL | 41811271 | 4100 | 91.396 (2025) |
| CONSTRUCT CAROAN GOLD S.R.L. SRL | 42671630 | 4120 | 91.227 (2025) |
| NINETY SRL SRL | 15759786 | 4712 | 91.099 (2025) |
| METCOLIA GRUP SRL SRL | 13543912 | 5813 | 91.092 (2025) |
| D&D STYLE STUDIO S.R.L. SRL | 48467818 | 4791 | 91.003 (2025) |
| AQUAFILTER SRL SRL | 11184545 | 4690 | 90.950 (2025) |
| SOCIETATE COOPERATIVĂ MEŞTEŞUGĂREASCĂ RO-AUTOSERVICE SC | 2949380 | 9531 | 90.557 (2025) |
| TOP GLASS&PVC S.R.L. SRL | 45572843 | 4332 | 90.490 (2024) |
| HOMIDEA S.R.L. SRL | 43879451 | 7413 | 90.388 (2025) |
| STUDIO FOTO BIA SRL SRL | 37936595 | 7420 | 90.340 (2025) |
| NARCISA SRL SRL | 2199466 | 6820 | 90.305 (2025) |
| SAMDAM EUROPE SRL SRL | 30975821 | 4690 | 89.999 (2025) |
| BRINDUSA SRL SRL | 2197759 | 7711 | 89.859 (2025) |
| EXPERT GAGA S.R.L. SRL | 49295311 | 6920 | 89.850 (2025) |
| OLIMPIC PROGRES S.R.L. SRL | 35860504 | 6312 | 89.773 (2025) |
| RUXDAN SRL SRL | 15928001 | 4933 | 89.554 (2025) |
| RAUL ADVENTURES S.R.L. SRL | 46631530 | 8553 | 89.500 (2025) |