Firme din Târgu Mureș
Mureș
Târgu Mureș are 13.888 de firme active, dintre care 4.880 au depus bilanț pentru 2018 — 36,5% din firmele județului Mureș. Locul 1 din 102 de localități din județ după numărul de firme. Densitatea e de 119,7 firme la 1.000 de locuitori, peste media județului de 73,4. Cifra de afaceri cumulată, 13,7 mld RON, e 54,5% din cea a județului; firma medie facturează cu 33,1% peste media județului. Față de 2017, cifra de afaceri a scăzut cu 7,8%.
Cele mai multe firme sunt în transporturi terestre de pasageri cu vehicule cu șofer (CAEN 4933, 5,4%), activități de coafură și frizerie (CAEN 9621, 3,5%) și activități de realizare a soft-ului la comandă (software orientat client) (CAEN 6210, 3,2%). Localitatea are 2 localități componente, dar cele mai multe firme (13.886 din 13.888) sunt chiar în Târgu Mureș.
Profil municipiu
Localități componente
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| SOLYRA S.R.L. SRL | 48381732 | 8240 | 1.500 (2025) |
| DR. IVAN MEDICAL S.R.L. SRL | 48431130 | 8622 | 1.500 (2024) |
| PRIME SAFE CONSULTING S.R.L. SRL | 53155901 | 7499 | 1.500 (2025) |
| HBA SMART TRADING S.R.L. SRL | 42969092 | 4782 | 1.494 (2025) |
| ARHIADD DESIGN S.R.L. SRL | 14975498 | 7111 | 1.492 (2025) |
| EUROPE RECRUITMENT SRL SRL | 24058352 | 7499 | 1.450 (2025) |
| TOMYBUTOR SRL SRL | 24248594 | 4332 | 1.430 (2020) |
| VERA VITA SRL SRL | 30400483 | 4941 | 1.429 (2021) |
| FINWISE CONSULT S.R.L. SRL | 26713466 | 7022 | 1.400 (2025) |
| ADIR CONSULT SRL SRL | 21499532 | 7112 | 1.370 (2017) |
| IOANA ACCESORIES S.R.L. SRL | 39782476 | 4712 | 1.360 (2025) |
| BELAMI COM SRL SRL | 8886256 | 4782 | 1.355 (2023) |
| GREEN CAFE BUILDING S.R.L. SRL | 46410920 | 5520 | 1.351 (2025) |
| BLUE BREEZE SRL SRL | 34870402 | 4791 | 1.340 (2025) |
| ELECTRONORTH DIGITAL S.R.L. SRL | 51467699 | 6290 | 1.340 (2025) |
| ROSENBERG S.R.L. SRL | 12294481 | 6820 | 1.300 (2025) |
| IANYS MATEI SRL SRL | 34974306 | 4721 | 1.300 (2025) |
| METALCO SRL SRL | 1203208 | 6820 | 1.288 (2025) |
| ORTOREM MED S.R.L. SRL | 37887069 | 8622 | 1.260 (2021) |
| EDITING MEDIA SRL SRL | 35241192 | 1812 | 1.260 (2025) |
| RWR GROUP HUB S.R.L. SRL | 52450989 | 7413 | 1.259 (2025) |
| IONUȚ VARODI FILMS S.R.L. SRL | 48413265 | 5911 | 1.250 (2023) |
| VENUS VIP SRL SRL | 32292710 | 4932 | 1.250 (2024) |
| STRAIGHT CONSTRUCT S.R.L. SRL | 52004803 | 4399 | 1.250 (2025) |
| TOP&BAY EMPORIUM LINKS S.R.L. SRL | 52298717 | 7810 | 1.249 (2025) |
| TIFFANY SERVCOM SRL SRL | 7794960 | 4789 | 1.245 (2019) |
| VIVIDA VIBE S.R.L. SRL | 37212835 | 8559 | 1.238 (2023) |
| SEVRA LEONES SRL SRL | 37414630 | 4941 | 1.234 (2020) |
| AKLETE SRL SRL | 27816478 | 7729 | 1.220 (2025) |
| RENTAUTO GSC S.R.L. SRL | 41001810 | 7711 | 1.200 (2024) |
| SITRONIC SRL SRL | 1221557 | 8219 | 1.200 (2025) |
| SOLINOV CONSULT S.R.L. SRL | 46890063 | 8299 | 1.200 (2025) |
| DOCLA S.R.L. SRL | 32167768 | 4683 | 1.200 (2025) |
| WID&CO INVEST S.R.L. SRL | 40342150 | 5610 | 1.187 (2025) |
| GOMMETECH A&E S.R.L. SRL | 36138366 | 4941 | 1.160 (2023) |
| OVIMUR SRL SRL | 1214207 | 4711 | 1.147 (2019) |
| ILAR CRAFT S.R.L. SRL | 41081681 | 1629 | 1.147 (2023) |
| AUTO PENTRU TOTI S.R.L. SRL | 52087159 | 7711 | 1.140 (2025) |
| ARGENTA INVEST SRL SRL | 16001398 | 6820 | 1.118 (2025) |
| COANDA EXPERT MURES SRL SRL | 37644450 | 6920 | 1.100 (2023) |
| ATIK BENEFIC CONSTRUCT S.R.L. SRL | 44070407 | 4120 | 1.100 (2023) |
| V&S EASY S.R.L. SRL | 46968642 | 2561 | 1.100 (2024) |
| REVLINK EUROPE S.R.L. SRL | 15191731 | 2229 | 1.100 (2018) |
| DENMAR AGROINVEST S.R.L. SRL | 22098830 | 0119 | 1.095 (2025) |
| DIV ONLY SRL SRL | 37568850 | 3212 | 1.094 (2020) |
| MEDIFACTOR BROCKERAGE S.R.L. SRL | 34732930 | 6209 | 1.014 (2025) |
| GADGETARIUM-MED S.R.L. SRL | 34727179 | 4740 | 1.014 (2025) |
| AG RADIAN CONSULTING S.R.L. SRL | 43286357 | 7219 | 1.009 (2022) |
| NEXARA VENTURES S.R.L. SRL | 52285393 | 4791 | 1.003 (2025) |
| NICANDRE SPEED SRL SRL | 32467510 | 4941 | 1.000 (2016) |