Firme din Târgu Mureș
Mureș
Târgu Mureș are 13.888 de firme active, dintre care 6.303 au depus bilanț pentru 2021 — 36,5% din firmele județului Mureș. Locul 1 din 102 de localități din județ după numărul de firme. Densitatea e de 119,7 firme la 1.000 de locuitori, peste media județului de 73,4. Cifra de afaceri cumulată, 21,9 mld RON, e 53,7% din cea a județului; firma medie facturează cu 33,6% peste media județului. Față de 2020, cifra de afaceri a crescut cu 30,3%.
Cele mai multe firme sunt în transporturi terestre de pasageri cu vehicule cu șofer (CAEN 4933, 5,4%), activități de coafură și frizerie (CAEN 9621, 3,5%) și activități de realizare a soft-ului la comandă (software orientat client) (CAEN 6210, 3,2%). Localitatea are 2 localități componente, dar cele mai multe firme (13.886 din 13.888) sunt chiar în Târgu Mureș.
Profil municipiu
Localități componente
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| MEDICUM PROJECT S.R.L. SRL | 38812331 | 8622 | 3.430 (2025) |
| NATURAL 1000 BUCURII S.R.L. SRL | 35514900 | 4619 | 3.430 (2023) |
| MOBIR CONSTRUCT SRL SRL | 21217801 | 4120 | 3.429 (2025) |
| LYRATH SRL SRL | 18461228 | 6812 | 3.393 (2016) |
| CONCEPT SRL SRL | 1206727 | 0130 | 3.387 (2025) |
| ENDOMED SRL SRL | 15310530 | 8622 | 3.375 (2025) |
| MAXX HAUSE SRL SRL | 35245623 | 6820 | 3.366 (2024) |
| CODAM S.R.L. SRL | 52445575 | 9329 | 3.365 (2025) |
| LOVMOV S.R.L. SRL | 42642561 | 7311 | 3.350 (2025) |
| ART SMART CONT SRL SRL | 35351217 | 6920 | 3.300 (2025) |
| PROAPA INVEST SRL SRL | 36425983 | 7112 | 3.300 (2021) |
| X-NETWORK S.R.L. SRL | 48397720 | 6201 | 3.277 (2025) |
| SV ACCOUNT F SRL SRL | 28299566 | 6920 | 3.250 (2025) |
| STILL MOVING S.R.L. SRL | 42176780 | 7420 | 3.230 (2025) |
| SZATSERV SRL SRL | 20667336 | 4544 | 3.226 (2025) |
| ELDAMED S.R.L. SRL | 50715141 | 8622 | 3.215 (2025) |
| JOJO-ENY RESIDENCE S.R.L. SRL | 39904468 | 4120 | 3.200 (2019) |
| TSB SRL SRL | 19501924 | 5813 | 3.200 (2021) |
| BO STUDIO S.R.L. SRL | 51528893 | 7420 | 3.139 (2025) |
| ONE EXPERT IMOBIL S.R.L. SRL | 44753035 | 6812 | 3.133 (2025) |
| KISS METAL TECHNIK SRL SRL | 29184734 | 9622 | 3.130 (2025) |
| TAYLOR'S SOLUTIONS S.R.L. SRL | 44318880 | 5320 | 3.118 (2025) |
| FARCZI SRG S.R.L. SRL | 38679953 | 9329 | 3.100 (2025) |
| FOOD&FEED PROJECTS SRL SRL | 37395090 | 1091 | 3.049 (2021) |
| AIRVENT TEHNOFRIG S.R.L. SRL | 45630251 | 4791 | 3.010 (2023) |
| INFINIT COM SRL SRL | 1202768 | 4771 | 3.000 (2025) |
| PRO DAMIR RPC SRL SRL | 36385056 | 4100 | 3.000 (2023) |
| 24 SKY ART FILM SRL SRL | 37819170 | 5911 | 3.000 (2021) |
| PROINGCON S.R.L. SRL | 47667508 | 7112 | 3.000 (2025) |
| RESTCOART S.R.L. SRL | 47842650 | 4335 | 3.000 (2025) |
| DESIGNED 4 US S.R.L. SRL | 41344567 | 7022 | 3.000 (2025) |
| TOPMED LOGISTIC SRL SRL | 32490083 | 7711 | 3.000 (2024) |
| RF KOMPOZIT SRL SRL | 34159729 | 4619 | 2.977 (2024) |
| RENFIELD ROTARY SRL SRL | 16847886 | 4778 | 2.970 (2025) |
| UNGHII FRUMOASE ȘI SĂNĂTOASE S.R.L. SRL | 42348680 | 4791 | 2.913 (2022) |
| MEDSCHOOLING S.R.L. SRL | 46203119 | 8559 | 2.902 (2024) |
| NATURALORGANICPLANT S.R.L. SRL | 41733173 | 9623 | 2.901 (2024) |
| OLIOTI SRL SRL | 10976652 | 7112 | 2.900 (2025) |
| KORAL ARB SRL SRL | 16492031 | 4712 | 2.871 (2025) |
| ZAYADA SOFTWARE S.R.L. SRL | 52777914 | 6210 | 2.867 (2025) |
| SEED GREEN PARTNER S.R.L. SRL | 34029680 | 4621 | 2.865 (2025) |
| SURGYTRAT S.R.L. SRL | 40030116 | 8622 | 2.863 (2025) |
| BOCA SHOP S.R.L. SRL | 51156366 | 4778 | 2.860 (2025) |
| EXOTIC PLANT PRODUCTIONS SRL SRL | 34022607 | 0125 | 2.850 (2025) |
| SIMFONIO DRINKS S.R.L. SRL | 44850410 | 4634 | 2.802 (2025) |
| ATRIX MEDIA PRINT S.R.L. SRL | 42109845 | 4791 | 2.802 (2025) |
| BRANDIT MARKETING SOLUTIONS S.R.L. SRL | 42621097 | 7311 | 2.800 (2025) |
| BABCORE S.R.L. SRL | 52595068 | 6310 | 2.790 (2025) |
| A & A TRANSPORT TOURS SRL SRL | 37698833 | 4932 | 2.767 (2025) |
| TERATEX S.R.L. SRL | 47722025 | 4779 | 2.760 (2025) |