Firme din Mureș
Date: set ONRC din · bilanțuri actualizate la .
Mureș are 38.001 firme active, dintre care 14.428 au depus bilanț pentru 2020 — locul 12 din 42 de județe după numărul de firme. Densitatea e de 73,3 firme la 1.000 de locuitori, sub media națională de 78,8. Cifra de afaceri cumulată, 31,9 mld RON, e 2,1% din totalul național (locul 12); firma medie facturează cu 21,6% sub media țării. Față de 2019, cifra de afaceri a crescut cu 5,8%.
Județul e specializat în fabricarea îngrășămintelor și produselor azotoase (CAEN 2015): sectorul are 5,8% din cifra de afaceri locală, de 37 ori ponderea lui la nivel național. Vezi fabricarea îngrășămintelor și produselor azotoase în Mureș →
Primele trei sectoare fac 23,7% din cifra de afaceri a județului. Târgu Mureș, Reghin și Sighișoara adună 49,0% din firmele județului. 23.654 de firme din județ au administrator înregistrat, conduse de 25.211 persoane; 85,5% dintre acestea conduc o singură firmă, iar 156 conduc cinci sau mai multe.
Profil județ
Top sectoare în Mureș
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| CASA 9 SRL SRL | 18660816 | 4711 | 163 (2022) |
| ISTIROL MAR SRL SRL | 35241168 | 4789 | 163 (2017) |
| COM ROYAL SRL SRL | 3799574 | 5242 | 155 (2025) |
| ARBO SRL SRL | 1253516 | 0150 | 150 (2020) |
| DEY SZILVIA SRL SRL | 32889786 | 7420 | 150 (2022) |
| VRP AUTO S.R.L. SRL | 35019944 | 4781 | 150 (2025) |
| ANDRA MIR AGENT DE ASIGURARE SRL SRL | 35765324 | 6622 | 146 (2019) |
| G.A.N.G. TEAM S.R.L. SRL | 37773854 | 7022 | 139 (2024) |
| UMBRALUX COSMETICS S.R.L. SRL | 51776333 | 4645 | 139 (2025) |
| DANCAR SRL SRL | 14877520 | 4619 | 138 (2016) |
| MOBILIS SRL SRL | 11433735 | 3100 | 137 (2025) |
| ADE IT GAMES SRL SRL | 37756314 | 6201 | 130 (2024) |
| DYERMIL PRODEXIM SRL SRL | 7383752 | 4711 | 126 (2024) |
| SILNIC TOOLS SRL SRL | 32949756 | 4789 | 125 (2025) |
| AMBROSINI EDILE SRL SRL | 29296738 | 6810 | 124 (2016) |
| R & K TECH SRL SRL | 27972795 | 7022 | 123 (2018) |
| TERRA SOLANA GREEN S.R.L. SRL | 44435651 | 0113 | 120 (2024) |
| PHYSIO SPORT THERAPY SRL SRL | 38176919 | 8559 | 120 (2025) |
| TRUCK REPAIR SHOP S.R.L. SRL | 48308758 | 9510 | 119 (2025) |
| COLLAGESHOP S.R.L. SRL | 48561091 | 4791 | 113 (2024) |
| L'ART DECO CREATIVE ELH S.R.L. SRL | 41613339 | 3299 | 110 (2023) |
| PAMBUS GROUP S.R.L. SRL | 50856507 | 4712 | 107 (2025) |
| NOVA CONSTRUCT SRL SRL | 15615950 | 4120 | 107 (2024) |
| AXB BEA & ANITA S.R.L. SRL | 50779854 | 4778 | 105 (2025) |
| BEST SERV SRL SRL | 15415367 | 4619 | 104 (2024) |
| MV PROIECT S.R.L. SRL | 51443584 | 7112 | 102 (2025) |
| ANDKRIMO SRL SRL | 17756662 | 4618 | 101 (2023) |
| MAIER PROD EXPEDITIE SRL SRL | 30580384 | 4531 | 100 (2020) |
| GLOBAL SOLAR PARK SRL SRL | 31121789 | 3511 | 100 (2024) |
| B.APART S.R.L. SRL | 43595883 | 6811 | 100 (2024) |
| FERITA CUSTOM S.R.L. SRL | 47556518 | 7112 | 100 (2024) |
| SIGAL CONSTRUCT SRL SRL | 17850391 | 4120 | 100 (2018) |
| CSC GROUP SRL SRL | 14346374 | 0150 | 100 (2023) |
| GALAZEN PREST S.R.L. SRL | 39503474 | 1610 | 100 (2024) |
| SMART SOLID CONSTRUCT S.R.L. SRL | 40618761 | 4120 | 100 (2025) |
| RAVLADPLAST S.R.L. SRL | 52557579 | 2223 | 100 (2025) |
| BESTBRIDE SRL SRL | 34230519 | 7729 | 100 (2025) |
| ELOTER S.R.L. SRL | 48489590 | 9604 | 100 (2025) |
| INACOM AVANTAJ S.R.L. SRL | 45745600 | 4779 | 100 (2023) |
| ANI JULI MAG SRL SRL | 28651424 | 4711 | 97 (2021) |
| STAR INFO OFFICE TAXI S.R.L. SRL | 42494678 | 4932 | 90 (2025) |
| K.V.Z.L. FRESH S.R.L. SRL | 46601114 | 4631 | 84 (2024) |
| COPYTECH SRL SRL | 14411979 | 9511 | 84 (2019) |
| IUSTIN & MATEI S.R.L. SRL | 41247092 | 0161 | 84 (2021) |
| VIONA SRL SRL | 14672320 | 4613 | 84 (2021) |
| PLANTE ORNAMENTALE BOGATA S.R.L. SRL | 47880459 | 4776 | 80 (2025) |
| BELLA SERDEN S.R.L. SRL | 40043507 | 9602 | 80 (2021) |
| MOVA SRL SRL | 15456138 | 4941 | 70 (2019) |
| ALLMEDICALS PHARMA SRL SRL | 33954459 | 4619 | 66 (2025) |
| TESSEX GROUP INTERNATIONAL SRL SRL | 36848339 | 7020 | 63 (2023) |