Firme din Mureș
Date: set ONRC din · bilanțuri actualizate la .
Mureș are 38.001 firme active, dintre care 17.230 au depus bilanț pentru 2022 — locul 12 din 42 de județe după numărul de firme. Densitatea e de 73,3 firme la 1.000 de locuitori, sub media națională de 78,8. Cifra de afaceri cumulată, 54,2 mld RON, e 2,2% din totalul național (locul 10); firma medie facturează cu 12,2% sub media țării. Față de 2021, cifra de afaceri a crescut cu 32,8%.
Județul e specializat în comercializarea combustibililor gazoși (CAEN 3523): sectorul are 25,3% din cifra de afaceri locală, de 15 ori ponderea lui la nivel național. Vezi comercializarea combustibililor gazoși în Mureș →
Primele trei sectoare fac 33,4% din cifra de afaceri a județului. Târgu Mureș, Reghin și Sighișoara adună 49,0% din firmele județului. 23.654 de firme din județ au administrator înregistrat, conduse de 25.211 persoane; 85,5% dintre acestea conduc o singură firmă, iar 156 conduc cinci sau mai multe.
Profil județ
Top sectoare în Mureș
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| KENDI ROBERT SRL-D SRL | 35514969 | 7022 | 1.396 (2018) |
| KIVALIZ PREST S.R.L. SRL | 41381115 | 7732 | 1.390 (2022) |
| ADIR CONSULT SRL SRL | 21499532 | 7112 | 1.370 (2017) |
| EIGHTEEN - ACADEMY S.R.L. SRL | 46187676 | 9313 | 1.370 (2024) |
| RAMADA SOLAR S.R.L. SRL | 43644188 | 3512 | 1.360 (2023) |
| IOANA ACCESORIES S.R.L. SRL | 39782476 | 4712 | 1.360 (2025) |
| ADRYS GOLD SRL SRL | 27967411 | 6492 | 1.360 (2025) |
| BELAMI COM SRL SRL | 8886256 | 4782 | 1.355 (2023) |
| GREEN CAFE BUILDING S.R.L. SRL | 46410920 | 5520 | 1.351 (2025) |
| GLANCEFLOW AGENCY S.R.L. SRL | 48489581 | 7311 | 1.350 (2024) |
| BLUE BREEZE SRL SRL | 34870402 | 4791 | 1.340 (2025) |
| ELECTRONORTH DIGITAL S.R.L. SRL | 51467699 | 6290 | 1.340 (2025) |
| KND KILLER S.R.L. SRL | 46814112 | 8552 | 1.340 (2023) |
| ALESOR RX S.R.L. SRL | 33559212 | 9610 | 1.332 (2025) |
| IZORENOV SRL SRL | 34249813 | 4120 | 1.326 (2023) |
| MOLDTRUST CONSULT S.R.L. SRL | 41665109 | 6622 | 1.322 (2024) |
| COMPALIN SRL SRL | 1226880 | 5630 | 1.317 (2019) |
| ROSENBERG S.R.L. SRL | 12294481 | 6820 | 1.300 (2025) |
| LSA BUILDING AUTOMATION SRL SRL | 11694870 | 6210 | 1.300 (2025) |
| ALIVE&WELL S.R.L. SRL | 43127971 | 8559 | 1.300 (2020) |
| IANYS MATEI SRL SRL | 34974306 | 4721 | 1.300 (2025) |
| MONTAJ TABLA P&M S.R.L. SRL | 49224973 | 4391 | 1.300 (2025) |
| PURESONIC SOUND S.R.L. SRL | 35963321 | 9039 | 1.300 (2025) |
| INVESTECH SRL SRL | 16981143 | 2562 | 1.291 (2022) |
| METALCO SRL SRL | 1203208 | 6820 | 1.288 (2025) |
| MARBA S.R.L. SRL | 51008025 | 4619 | 1.276 (2025) |
| TRANSYLVANIA HOME ART DECOR S.R.L. SRL | 43619877 | 1610 | 1.263 (2024) |
| KABESA GROUP S.R.L. SRL | 50174534 | 6831 | 1.263 (2024) |
| ORTOREM MED S.R.L. SRL | 37887069 | 8622 | 1.260 (2021) |
| EDITING MEDIA SRL SRL | 35241192 | 1812 | 1.260 (2025) |
| RWR GROUP HUB S.R.L. SRL | 52450989 | 7413 | 1.259 (2025) |
| IONUȚ VARODI FILMS S.R.L. SRL | 48413265 | 5911 | 1.250 (2023) |
| VENUS VIP SRL SRL | 32292710 | 4932 | 1.250 (2024) |
| INNOSPACE S.R.L. SRL | 49983167 | 6831 | 1.250 (2024) |
| STRAIGHT CONSTRUCT S.R.L. SRL | 52004803 | 4399 | 1.250 (2025) |
| TOP&BAY EMPORIUM LINKS S.R.L. SRL | 52298717 | 7810 | 1.249 (2025) |
| TIFFANY SERVCOM SRL SRL | 7794960 | 4789 | 1.245 (2019) |
| HUTUBI SRL SRL | 3259060 | 7112 | 1.243 (2022) |
| VIVIDA VIBE S.R.L. SRL | 37212835 | 8559 | 1.238 (2023) |
| ZAREA TRANS SRL SRL | 15169459 | 4752 | 1.235 (2025) |
| SEVRA LEONES SRL SRL | 37414630 | 4941 | 1.234 (2020) |
| ȘTEF MEDIA PRINT S.R.L. SRL | 43580718 | 7410 | 1.228 (2025) |
| AKLETE SRL SRL | 27816478 | 7729 | 1.220 (2025) |
| SERVZO SRL SRL | 28476960 | 0162 | 1.210 (2022) |
| RENTAUTO GSC S.R.L. SRL | 41001810 | 7711 | 1.200 (2024) |
| SITRONIC SRL SRL | 1221557 | 8219 | 1.200 (2025) |
| OMNICRETE S.R.L. SRL | 44665138 | 2361 | 1.200 (2025) |
| MOBILADECO ROSSI SRL SRL | 25635122 | 5510 | 1.200 (2025) |
| SOLINOV CONSULT S.R.L. SRL | 46890063 | 8299 | 1.200 (2025) |
| ALEXANDRU CONS S.R.L. SRL | 44818851 | 1629 | 1.200 (2025) |