Firme din Neamț
Date: set ONRC din · bilanțuri actualizate la .
Neamț are 23.593 de firme active, dintre care 11.588 au depus bilanț pentru 2024 — locul 23 din 42 de județe după numărul de firme. Densitatea e de 51,9 firme la 1.000 de locuitori, sub media națională de 78,8. Cifra de afaceri cumulată, 20,5 mld RON, e 0,8% din totalul național (locul 26); firma medie facturează cu 46,1% sub media țării. Față de 2023, cifra de afaceri a crescut cu 3,8%.
Primele trei sectoare fac 14,2% din cifra de afaceri a județului. Piatra-Neamț, Roman și Târgu Neamț adună 47,7% din firmele județului. 14.375 de firme din județ au administrator înregistrat, conduse de 15.559 de persoane; 89,0% dintre acestea conduc o singură firmă, iar 28 conduc cinci sau mai multe.
Profil județ
Top sectoare în Neamț
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| TIMAC BUILD EXPERT S.R.L. SRL | 32167105 | 4100 | 14.711 (2019) |
| ALEXANDRA FOREST SRL SRL | 15320739 | 1611 | 14.641 (2023) |
| SUNNY LAKE HOUSE S.R.L. SRL | 48851389 | 6820 | 14.634 (2024) |
| GM PENELI PROFESIONAL SRL SRL | 28629990 | 3291 | 14.602 (2022) |
| ALMEDRA MEDIRAAL SRL SRL | 38365381 | 8621 | 14.600 (2021) |
| TRADIȚIONAL MAM S.R.L. SRL | 40325540 | 9329 | 14.600 (2025) |
| TAVIANA BEAUTY S.R.L. SRL | 40583884 | 9602 | 14.528 (2025) |
| B & V TAXI SRL SRL | 16471276 | 4933 | 14.526 (2025) |
| ROPRO DM EXPERT GROUP S.R.L. SRL | 49925328 | 6831 | 14.502 (2025) |
| MOBMETALIC S.R.L. SRL | 50973361 | 2511 | 14.500 (2025) |
| ANILENA INSTAL SRL SRL | 29244216 | 4322 | 14.450 (2025) |
| ELECTRIC R.U.I. S.R.L. SRL | 42310759 | 4321 | 14.430 (2025) |
| EUDRANIO CONS SRL SRL | 9878685 | 4120 | 14.400 (2025) |
| NEGREŢ HOLZ MEISTER S.R.L. SRL | 41462023 | 7112 | 14.375 (2025) |
| WECOLOR S.R.L. SRL | 50598220 | 1812 | 14.360 (2025) |
| RALY MED S.R.L. SRL | 52401129 | 8621 | 14.320 (2025) |
| ARTA PEISAGISTICA DECORATIVA S.R.L. SRL | 44149706 | 5630 | 14.300 (2023) |
| TIMNOLIMIT S.R.L. SRL | 47327220 | 7711 | 14.300 (2024) |
| ELI LEARNING S.R.L. SRL | 45852592 | 8559 | 14.300 (2025) |
| EDWARD COMPANY SRL SRL | 17156242 | 4613 | 14.257 (2025) |
| MULTICREATIV FP S.R.L. SRL | 44927905 | 4791 | 14.255 (2025) |
| TINAPAN SRL SRL | 15836480 | 6820 | 14.243 (2025) |
| SPRING DIGITAL S.R.L. SRL | 45543716 | 6220 | 14.237 (2025) |
| ARBENG SRL SRL | 29054548 | 4690 | 14.164 (2025) |
| COSTAN VLADAND SNC SNC | 8837709 | 5630 | 14.152 (2025) |
| PROPER ACT CNS SRL SRL | 34993430 | 7330 | 14.150 (2025) |
| RECUPERARE MEDICALA VERTEBROCARE S.R.L. SRL | 45087253 | 8690 | 14.125 (2025) |
| BUBU & GABI STAR SRL SRL | 33226803 | 4711 | 14.124 (2025) |
| CIP TRANS SRL SRL | 16117610 | 4932 | 14.122 (2025) |
| TAXI MTN SRL SRL | 17396849 | 4933 | 14.112 (2025) |
| DANCRIDEN SRL SRL | 31463102 | 4941 | 14.025 (2024) |
| AGRONECT S.R.L. SRL | 51309281 | 0113 | 14.022 (2025) |
| DANSTE SILV SRL SRL | 29291099 | 0210 | 14.017 (2016) |
| ASAVOAEI COM SRL SRL | 15119108 | 4724 | 14.009 (2020) |
| MANAGER XXI SRL SRL | 17349820 | 7820 | 14.000 (2025) |
| GRG GENERAL INVEST S.R.L. SRL | 49295001 | 6812 | 14.000 (2025) |
| VIASTRADE A.G. SRL SRL | 30582571 | 4211 | 14.000 (2020) |
| ANDRE TRUST CONSTRUCT SRL SRL | 23510556 | 4120 | 14.000 (2025) |
| SB ROM TURISM S.R.L. SRL | 40325567 | 5520 | 14.000 (2025) |
| MIXTRADE S.R.L. SRL | 52789056 | 4779 | 13.983 (2025) |
| POM NATUR LIGHT S.R.L. SRL | 38569926 | 0124 | 13.948 (2024) |
| TIVORY STYLE S.R.L. SRL | 41290335 | 4933 | 13.941 (2025) |
| CONT ŞI ACTE YDA S.R.L. SRL | 39509175 | 8210 | 13.900 (2025) |
| SERAMI SRL SRL | 16163519 | 4711 | 13.885 (2025) |
| GIGI MULTI SERVICE S.R.L. SRL | 46887050 | 4120 | 13.860 (2024) |
| CUSTURA SRL SRL | 17483210 | 0322 | 13.810 (2024) |
| SOCIAL TRAILER S.R.L. SRL | 43466072 | 7739 | 13.810 (2025) |
| MANOVIA S.R.L. SRL | 50863857 | 8696 | 13.810 (2025) |
| LUCA ION RĂZVAN DENTALMED S.R.L. SRL | 44246679 | 8623 | 13.800 (2025) |
| DURONI SRL SRL | 15339235 | 4711 | 13.769 (2025) |