Firme din Ploiești
Prahova
Ploiești are 17.036 de firme active, dintre care 6.059 au depus bilanț pentru 2018 — 37,5% din firmele județului Prahova. Locul 1 din 104 de localități din județ după numărul de firme. Densitatea e de 94,4 firme la 1.000 de locuitori, peste media județului de 65,4. Cifra de afaceri cumulată, 21,5 mld RON, e 51,9% din cea a județului; firma medie facturează cu 30,1% peste media județului. Față de 2017, cifra de afaceri a crescut cu 23,8%.
Cele mai multe firme sunt în transporturi terestre de pasageri cu vehicule cu șofer (CAEN 4933, 6,5%), comerț cu amănuntul nespecializat (CAEN 4712, 3,8%) și comerț cu amănuntul nespecializat (CAEN 4711, 3,4%).
Profil municipiu
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| PROMPT OPERATIONS S.R.L. SRL | 49376866 | 4712 | 2.993 (2025) |
| QUALITY INTER TERMOPROTECT S.R.L. SRL | 41472612 | 4933 | 2.982 (2025) |
| MARIO & ANDREI FRUIT S.R.L. SRL | 50359087 | 4711 | 2.977 (2025) |
| YSEROM SOLUTION S.R.L. SRL | 42393851 | 7112 | 2.970 (2022) |
| NATURAL INGREDIENTS BAKERY S.R.L. SRL | 49397958 | 1071 | 2.962 (2025) |
| HAS DENIZ IMPEX SRL SRL | 4737570 | 4719 | 2.927 (2025) |
| IOANA NICA MED S.R.L. SRL | 39288708 | 8622 | 2.920 (2025) |
| RETIRO SRL SRL | 16166280 | 9604 | 2.915 (2019) |
| CRYS DELON ENVIRONMENT S.R.L. SRL | 43753118 | 7020 | 2.900 (2025) |
| IN WONDERLAND S.R.L. SRL | 41313722 | 7420 | 2.900 (2025) |
| ARTIST DUO S.R.L.-D. SRL | 41231673 | 9001 | 2.900 (2025) |
| WELL WORK MEDICAL S.R.L. SRL | 52466551 | 8622 | 2.880 (2025) |
| MECSIVA SERVICE SRL SRL | 8541613 | 4532 | 2.860 (2017) |
| ATELIER NATISY S.R.L. SRL | 51668790 | 8559 | 2.852 (2025) |
| TASAN GROUP INVEST S.R.L. SRL | 50986418 | 4791 | 2.843 (2025) |
| BIA COR IMPEX SRL SRL | 8636330 | 4941 | 2.840 (2022) |
| OZONOMED ACTIV S.R.L. SRL | 42869042 | 8690 | 2.800 (2024) |
| AMBIENT AUTOHOUSE S.R.L. SRL | 43662362 | 4511 | 2.800 (2023) |
| TIVA MET IMPEX SRL SRL | 6824567 | 4613 | 2.798 (2025) |
| MARIFAST INTERTAXI SRL SRL | 33195898 | 4932 | 2.797 (2025) |
| CREMONA GROUP SRL SRL | 16783464 | 5030 | 2.761 (2022) |
| EYEQ COMMUNICATIONS ABS S.R.L. SRL | 18024231 | 5911 | 2.760 (2025) |
| MARIA ROMANVEST AGENT DE ASIGURARE SRL SRL | 35506699 | 6622 | 2.744 (2020) |
| DYNAMIC SHAPE MARKETING S.R.L. SRL | 41371014 | 7311 | 2.738 (2021) |
| PARADISUL FEMEILOR IMPORT EXPORT SRL SRL | 6824451 | 6820 | 2.716 (2021) |
| ELIDAV NICO FRUCT SRL SRL | 31196617 | 4721 | 2.698 (2019) |
| PLANET FISH SRL SRL | 20152160 | 4776 | 2.689 (2020) |
| IZABEAUTY FASHION PRODUCTS S.R.L. SRL | 43341206 | 4712 | 2.689 (2023) |
| PRIMA MIA AUTO SRL SRL | 18314545 | 4519 | 2.683 (2025) |
| ALERMY BEAUTY S.R.L. SRL | 49635375 | 9622 | 2.670 (2025) |
| VIZUAL SOFTWARE SRL SRL | 17159494 | 6202 | 2.670 (2023) |
| ADAD VALSERV CONSTRUCT SRL SRL | 36314055 | 2511 | 2.617 (2019) |
| GEORGIAN NIȚĂ TAXI S.R.L. SRL | 42063888 | 4933 | 2.610 (2025) |
| TERASAGRO SRL SRL | 25011196 | 0150 | 2.606 (2019) |
| CLASSIC CUT & COLOR S.R.L. SRL | 41737906 | 9602 | 2.600 (2025) |
| RUMIBERIA INVEST SRL SRL | 21351136 | 7022 | 2.600 (2025) |
| DANYCO ZUGRAVUL ISCUSIT S.R.L. SRL | 47888665 | 4120 | 2.583 (2025) |
| GASABI COM SRL SRL | 10150650 | 5630 | 2.577 (2022) |
| NEWCASTLE PRINT S.R.L. SRL | 39531806 | 7311 | 2.571 (2025) |
| DETRANS SERV S.R.L. SRL | 46852655 | 4941 | 2.560 (2023) |
| BCM DIVERS FOOD S.R.L. SRL | 41155991 | 5629 | 2.541 (2024) |
| JUST BLVCK CORPORATION S.R.L. SRL | 47600036 | 5630 | 2.523 (2025) |
| DOUBLE COS S.R.L. SRL | 52378654 | 4933 | 2.507 (2025) |
| MIRART CARACAS ATELIER SRL SRL | 33279751 | 9012 | 2.500 (2025) |
| MENIT COSTUMER CONSULTING S.R.L. SRL | 52610915 | 6831 | 2.500 (2025) |
| ECOL - SISTEM SRL SRL | 16984450 | 7470 | 2.500 (2022) |
| ROCIMA GROUP SRL SRL | 37724959 | 4120 | 2.500 (2025) |
| PLOIESTI SRL SRL | 5049005 | 1394 | 2.500 (2022) |
| LEGACY PROOF S.R.L. SRL | 46371503 | 3109 | 2.500 (2024) |
| NIDAPRO UTILITY S.R.L. SRL | 42406820 | 4322 | 2.490 (2025) |